YouTube Kanalı
Tolga Özuygur

Tolga Özuygur

5 star 5 star

10 + Yaş

YouTube Kanalı

Teknoloji ve yaratıcılığın bir arada olduğu, ilginç icatlar içeren eğlenceli bir kanal..

Künye

  • Tür : Eğlence, Bilim, Teknoloji

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Yaratıcılık
Tolga Özuygur, kanalında yazılım, kodlama ve bilgisayar programları hakkındaki bilgi ve tecrübelerini yaratıcı yönüyle birleştiriyor ve ortaya yeni icatlar çıkarıyor
Çocuklar kanaldaki videoları izleyerek kodlamanın mantığı, beynimizdeki elektronlar arasındaki bilgi akışının nasıl olduğu, evde kendi kendimize nasıl dezenfektan üretebileceğimiz gibi pek çok farklı konuda yeni bilgiler öğrenebilirler.
Tolga Özuygur’un yeni şeyler deneme ve üretme isteği, üretmek için sarf ettiği çaba, zorlansa da pes etmeden tekrar tekrar denemesi, sabırlı olması ve bilimi, teknolojiyi bir eğlence olarak sunması çocuklar için pozitif bir rol model oluşturuyor.

Kanal Hakkında

Program yazılımcısı olan Tolga Özuygur, youtube kanalında ilginç icatlar gerçekleştiriyor ve bu icatlarının yapım sürecini paylaşıyor. Kanal önce “Hallederiz” adında kuruluyor. Tolga Özuygur ve arkadaşı Sina Çetin, beraber çektikleri videoları paylaşıyorlar. Daha sonra Sina Çetin ayrılıyor ve Tolga Özuygur kanalda tek başına içerik üretmeye başlıyor. Kanalın adını da Tolga Özuygur olarak değiştiriyor. 

Tolga Özuygur, kendisi hakkında bilgi verirken çocukluğundan buyana yeni şeyler denemeye ve üretmeye meraklı olduğunu, yaşı büyüdükçe de elektronik, robotik, programlama, özellikle de bilgisayar oyunlarıyla ilgilendiğini anlatıyor. Bir taraftan yararlı ve kullanılabilir, bir taraftan da günlük hayatta hiç kullanılmayacak kadar fantastik icatlar yapıyor. Ne kadar saçma olursa olsun, fikirlerini kâğıt üzerinde bırakmak yerine gerçekleştirmeye çalıştığını söylüyor.

Sürekli yeni şeyler denemeye meraklı olan Youtuber videolarını “Hallederiz!”, “Tamir Vakti”, “E-Bliss”, “Karışık” ve “Üyelere Özel Videolar” başlıklı serilere ayırmış. “Hallederiz” serisinin her bölümünde bir fikir seçen ve daha sonra bu fikri gerçeğe dönüştürmeye çalışan Tolga Özuygur, bu seride konuşan temizlik robotu, sensörlü hırsız kovar, Demir Adam zırhı, alev topu atan eldiven, görme engelliler için ultrasonik gözlük gibi icatlar yapıyor. Projelerinin başarısız olmasını göze alıyor, çalışmaları bazen haftalar bazen de aylar sürüyor. Ancak bunu önemsemiyor, üretmeyi bir eğlenceye dönüştürüyor ve keyfini çıkarıyor. Üretirken yaşadığı zorlukları da keyifli anlarını da takipçileriyle paylaşıyor. “Tamir Vakti” serisinde henüz sadece bir video bulunuyor. Bu seride takipçilerinden gelen çeşitli cihazları, oyuncakları, makineleri tamir etmeyi planlıyor. “E-Bliss” serisinde, yapay zekâ ile rap şarkı sözleri yazan bir robot icat ediyor ve ona E-Bliss adını veriyor. Robotun, sözleri kendisine ait bir rap şarkısı ve bu şarkıya ait bir de video klibi bulunuyor. “Karışık” isimli video serisinde, ürün incelemesi yapıyor, el dezenfektanı, yüz siperi ve akıllı atölye aydınlatması gibi çeşitli ürünler yapmayı deniyor. “Üyelere Özel Videolar” video serisinde ise sadece kanala üye olanların izleyebildiği canlı yayınlar yapıyor ve gelecek projeleri hakkında bilgiler veriyor.

Ebeveyne Notlar

Tolga Özuygur kanalında, icatlarını gerçekleştirirken hangi yöntemleri kullandığını ve hangi adımları izlediğini sebepleriyle birlikte paylaşıyor. Gerekli parçaları bilgisayarında tasarlıyor, üç boyutlu yazıcısıyla üretiyor ve parçaların montajını da kendisi yapıyor. Bu yaklaşım tarzıyla, yapılabileceklerde kendine sınır koymamak gerektiği konusunda çocuklar için güzel bir örnek oluşturuyor.

Tolga Uygur’un en çok bilinen video serilerinden biri Iron Man zırhı, diğeri ise E-Bliss adını verdiği rap şarkı sözleri yazan robotun yapım sürecidir. Bu videolarda da kullandığı malzemeleri, bunların ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını ve nasıl bir kodlama yaptığını basit bir dil kullanarak anlatıyor. Ayrıca her fırsatta, yaptığı işten ne kadar keyif aldığını, yaratıcılığını nasıl kullandığını, işini ve eğlenceyi ne şekilde birleştirdiğini videolarına yansıtmayı da ihmal etmiyor.  

Kanalın bazı videoları sponsorlu ve ücretli ürün tanıtımı içeriyor. Bazı videolarında da Orkun Işıtmak gibi ünlü Youtuberları ya da arkadaşlarını konuk ederek sohbet ediyorlar ve Tolga Özuygur’un icatlarını test ediyorlar.

Kanalda genel olarak çocukları, hayal güçlerini, meraklarını ve yaratıcıklarını besleyecek yeni şeyler üretme ve deneme konusunda cesaretlendirecek içerikler bulunuyor. Kanalda, arada heyecanla kullanılan bazı argo ifadeler bulunsa da, bunlar olabildiğince biplenerek sansürlenmiş.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza Tolga Özuygur ve yaptığı icatlar hakkındaki görüşlerini sorabilir; kodlamaya, bilgisayar programlarına veya 3 boyutlu yazıcı ile yeni icatlar yapmaya ilgisi olduğunu fark ederseniz, bu alanda kendisini geliştirebileceği eğitimler almaya yönlendirebilirsiniz.

Tolga Özuygur’un hayal gücü ve merakını birleştirerek kendisine yeni hedefler koymasına ve bu hedeflere ulaşmak için sabırla çalışmasına dikkat çekerek, çocuğunuza, ilgi alanına göre kendisine yeni hedefler belirlemesi konusunda yardımcı olabilirsiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun