YouTube Kanalı
Stop Motion Videos SMV

Stop Motion Videos SMV

3 star 3 star

6 + Yaş

YouTube Kanalı

Stop motion tekniğiyle hazırlanmış yaratıcı ve eğlenceli videoların paylaşıldığı bir kanal.

Künye

  • Tür : Eğlence
  • Dil : Konuşma Yok

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Yaratıcılık
Günlük hayatta kullanılan nesnelerin başka renklere ya da başka nesnelere dönüştürülerek bunlarla sıra dışı senaryoların oluşturulması çocuklarda yaratıcılığı besleyebilir.

Kanal Hakkında

Stop motion, 3 boyutlu objelerin belirli bir senaryo kapsamında fotoğraflarının çekilip arka arkaya sıralanarak hareketlendirildiği bir animasyon türüdür. Bunun için fotoğraf makinesi objeye karşı sabit olarak ayarlanır. Önce tek kare çekilir, sonra obje biraz hareket ettirilerek yeni kareler elde edilir. En sonunda sahneler montajlanarak filme dönüştürülür.  Tavuklar Firarda ya da Kuzular Firarda gibi animasyon filmler bu teknikle çekilmiştir.

Stop Motion Videos SMV adlı bu kanalda oyun hamuru, oyuncak, yiyecek, kırtasiye malzemesi, giysi gibi ürünler kullanılarak çekilmiş olan videolar yer alıyor.  Videolar için seçilen ürünler çoğunlukla bir elin komutu ya da yardımıyla hareket ettiriliyor. Ürünler, kesilerek ya da biçimlendirilerek başka şekillere dönüştürülüyor.  

Kanalda çocukların ekran süresine uygun olan 1-2 dakikalık videolar yer alıyor. Bu videolardan 10-20 dakikalık karışık videolar da oluşturulmuş. Videolar ses efekti ve müzikle desteklenmiş.

Ebeveyne Notlar

Kırmızı oyun hamurunun domatese dönüşmesi, bir dokunuşla mantarların doğranması, kâğıda çizilmiş gülümseyen yüzün gözlerini hareket ettirmesi, kesilen giysilerle sushi tabağının hazırlanması gibi sahneler hem şaşırtıcı ve merak uyandırıcı hem de eğlenceli.

Bazı videolarda stop motion tekniği ile ilgili ipuçları da verilmektedir. Bu animasyon tekniği sanat, hayal gücü ve yaratıcılıkla birleşerek çocuğunuz için yeni bir uğraş alanı oluşturabilir.

Herhangi bir konuşma bulunmaması nedeniyle yabancı dil bilgisi gerektirmiyor. Ancak videolarda konuşma olmaması, bazı videolarda hiç ses bulunmaması, kullanılan teknikle iliği sınırlı bilgi verilmesi ve kanala çok sık video yüklenmemesi nedeniyle önerdiğimiz yaş grubu tarafından bir süre sonra sıkıcı bulunabilir. Daha küçük yaşlardaki çocuklar da tekniği kavrayamayarak bunun bir tür illüzyon gösterisi olduğunu düşünebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, videolarda cansız maddelerin nasıl hareket ettirildiğini anlatabilir, stop motion tekniği hakkında bilgi verebilirsiniz. İlgisini çekerse birlikte bu videoların teknik olarak nasıl çekildiğini araştırabilirsiniz.

Videoları izlerken çocuğunuzdan ürünlerin nelere dönüşeceğini tahmin etmesini isteyebilir, hayal gücünü nasıl kullandığını gözlemleyebilirsiniz. Evde birlikte benzer videolar çekmeyi teklif edip denemeler yapabilirsiniz.

Stop motion tekniği ile üretilmiş filmleri araştırıp birlikte bu filmleri izleyebilirsiniz.

(Örneğin: https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/filmler/kuzular-firarda-uzay-parki)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun