YouTube Kanalı
Sevimli Dostlar

Sevimli Dostlar

5 star 5 star

3 + Yaş

YouTube Kanalı

Okul öncesi ve anaokulu yaşındaki çocuklara şarkılarla eğitim sunmayı ve eğlendirmeyi amaçlayan animasyon içerikli bir Youtube kanalı.

Künye

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğitici Öğeler
Kanal, hedeflediği yaş grubu için en etkili öğrenme yöntemlerinden biri olan şarkılar aracılığıyla çocuklara diş fırçalamak, sağlıklı beslenmek, tuvalet eğitimi gibi temel bakım alışkanlıklarının kazandırılmasına ve alfabe, sayılar, renkler, meyveler, organlar, gezegenler gibi başlıklar altında temel kavramların öğretilmesine destek vermeyi amaçlıyor.
İçerikleri sunan dört Sevimli Dost’tan biri Şaşkın Ördek, diğeri ise Unutkan Balık. Ayrıca kanalda zürafa, kuş, arı, at, fare, fil, maymun, kartal, kirpi ve daha birçok hayvan isimleri, çıkardıkları sesleri ve özellikleriyle tanıtılıyor. Kanalın bu yaklaşımı, çocukları hayvanları daha yakından tanımaya, onları hayatın bir parçası olarak kabul etmeye ve onlarla sevgiye dayalı bir bağ kurmaya teşvik edebilir.
Bilmenizde Fayda Var
  • Reklam/Tüketime Özendirme
Kanalda Sevimli Dostlar’ın uygulamasının reklamı yapılıyor. Sevimli Dostlar’a ait peluş oyuncaklar, aktiviteler ve boyama kitapları tanıtılıyor. Tiyatro oyunlarına ait biletlerin ve pelüş oyuncaklarının satın alınabileceği linkler paylaşılıyor.

Kanal Hakkında

Sevimli Dostlar, renkli ve ilgi çekici şarkı videolarıyla anaokulu ve okul öncesi çocuklarının temel bakım alışkanlıkları ve temel kavramları öğrenmelerine destek vermek ve eğlendirmek amacıyla kurulan bir Youtube kanalı.

Kanal, çocuk gelişimi alanına ilgi duyan iki baba tarafından 2013 yılında kurulmuş. O dönemden bugüne abone sayısı 7 milyonu aşmış. Eğitici türde animasyonların yer aldığı kanalın ana karakterleri Nil, Mert, Şaşkın Ördek ve Unutkan Balık’tan oluşuyor. Bu karakterlere sonra Zeynep ve Kerem Bebek de dahil oluyor. 3 yaş ve üstü çocuklara; harfler, sayılar, hayvanlar, gezegenler, özel günler, banyo eğitimi ve zıt kavramlar gibi pek çok konuda bilgiler veriyor. Bu bilgiler, bu yaş grubu için en etkili öğrenme yöntemleri olan şarkılar ve animasyonlar aracılığıyla sunuluyor.

Kanalda aynı tür videoların derlendiği çeşitli oynatma listeleri bulunuyor. “Eğitici Çocuk Şarkıları” başlığı altında aşı yaptırmak, sağlıklı beslenmek, tuvalet ve banyo eğitimi, oda toplama alışkanlığının kazandırılması, bisiklet sürerken güvenlik önlemlerinin alınması, paylaşmanın önemi gibi alışkanlıkları kazandırmaya yönelik birçok video yer alıyor.

“Zıt Kavramları Öğreniyorum” başlıklı videolarda yüksek-alçak, uzun-kısa, altında-üstünde gibi zıt kavramlar, şarkılar ve renkli animasyonlar eşliğinde öğretiliyor. “Özel Günler Çocuk Şarkıları” bölümünde bayram, yılbaşı, anneler günü, öğretmenler günü, doğum günü gibi birçok özel güne ait şarkılara yer veriliyor. “Alfabe Çocuk Şarkıları” başlığı altında ise, her harfin yazılışı, okunuşu ve bu harflerle başlayan kelimeler paylaşılıyor.

Ali Baba’nın Çiftliği, Bak Postacı Geliyor ve Mini Mini Bir Kuş gibi dillerden düşmeyen şarkılar “En Popüler Çocuk Şarkıları”; Bak Otobüs Geliyor, Kırmızı Balık Gölde, Otobüsün Tekerleği gibi çok izlenen çocuk şarkıları ise “Best of Sevimli Dostlar” başlığı altında bir araya getirilmiş. Çocuk masalları, hayvan hikayeleri ve fabllar ayrı bir başlıkta toplanmış. Sevimli dostlar eşliğinde dans eden çocukların videolarının yer aldığı bir de “Sizden Gelenler” bölümü var.

Türkçe şarkılardan bir bölümü İngilizce ve Almanca dillerinde de seslendirilmiş.

Ebeveyne Notlar

“Sevimli Dostlar” yerli bir Youtube kanalı. Kanalı izleyen okul öncesi yaş grubundaki çocuklar alfabe, sayılar, renkler, meyveler ve gezegenler gibi farklı birçok konuda bilgi edinebilir; diş fırçalama, tuvalet eğitimi, sağlıklı beslenme gibi temel alışkanlıkların kazanımı için destek alabilirler. Kanalı takip eden çocuklar hem yeni bilgiler edinebilir hem de sevilen çocuk şarkılarıyla eğlenebilir, dans edebilir ve masal dinleyebilirler. Çocuklar, şarkıların yabancı dildeki versiyonunu dinleyerek, kavramların Almanca ve İngilizce karşılıklarını da öğrenebilirler.

İçerikleri sunan dört Sevimli Dost’tan biri Şaşkın Ördek, diğeri ise Unutkan Balık. Nil ve Mert, şarkılardaki bilgileri bu iki hayvan dostuyla birlikte eğlenerek öğreniyorlar. Ayrıca kanalda zürafa, kuş, kirpi gibi birçok hayvan isimleri, çıkardıkları sesleri ve özellikleriyle de tanıtılmış. Kanalın bu yaklaşımı, çocukları hayvanları daha yakından tanımaya, onları hayatın bir parçası olarak kabul etmeye ve onlarla sevgiye dayalı bir bağ kurmaya teşvik edebilir.

Kanal, hedeflediği yaş grubu için en etkili öğrenme yöntemleri olan şarkıları ve animasyonu esas almış. Kanal öğrenme işlemine olabildiğince fazla duyu organını dahil etmek amacıyla renkli görsel unsurlar ve eğlenceli ritimler kullanmış. Kavramları da olabildiğince somutlaştırarak sunmaya çalışmış. Videoların süresi de hedeflenen yaş grubuna uygun şekilde 1 ile 4 dakika arasında tutulmuş.

Kanalda “Sevimli Dostlar ile Bebek Şarkıları” başlığı altında uzun videolar bulunuyor. Bu videoların içinde 0-2 yaşa hitap eden “Önce emekle sonra yürü”, “Zeynep ve Kerem Bebekle Ce eee Oynamayı Öğreniyorum”, “Altında, Üstünde Zıt Kavramlar” gibi şarkılara da yer veriliyor. 2 yaş altında bir bebeğe sahipseniz, bir etkinlik yaparken bu şarkıları dinletebilirsiniz. Ancak 3 yaş altına ekran kullanımı önerilmediği için, bu şarkıları ekran göstermeden, eğitsel amaçlı ya da etkinliğin bir parçası olarak dinletebilirsiniz.

Sevimli Dostlar karakterleri; kanalın yanı sıra bir tiyatro oyunu, OkiDoKido isimli dijital uygulama ve karakterlerin pelüş oyuncaklarıyla da çocuklara ulaşıyor. Kanaldaki bazı videolarda, Sevimli Dostlar’ın uygulaması, peluş oyuncakları ve etkinlik kitapları tanıtılıyor. Peluş oyuncakların ve tiyatro biletlerinin satın alınabileceği linkler paylaşılıyor. Bunlar çocukları tüketime özendirebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Tuvalet ve banyo eğitiminde ya da tek başına uyumakta zorlanan çocuklarınıza yardımcı olmak için bu videolardan destek alabilirsiniz. Örneğin, kıyafetlerini veya oyuncaklarını toplamakta zorlanan çocuğunuza ilgili videoyu açarak, bu eylemi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Videolar eşliğinde siz de çocuğunuzla evde etkinlikler yapabilir ya da oyunlar oynayarak keyifli ve kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Örneğin, sandalye kapmacanın nasıl oynandığını izleyerek bu oyunu birlikte oynayabilirsiniz.

Hayvanlarla ilgili video içeriklerini izledikten sonra, hayvan barınaklarını ziyaret edebilir, çocuğunuzla birlikte bir sokak kedisini sevebilir ya da köpeklere su ve mama vererek hayvanlarla iletişimini güçlendirebileceği ortamlar oluşturabilirsiniz.

Kanaldaki şarkıları, çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için haftada birkaç saat sizin gözetiminizde eğitsel amaçlı ya da etkinliğin bir parçası olarak değerlendirebilirsiniz. Fakat, videoları izlemeden önce çocuğunuzla ekran süresi hakkında konuşmanız ve bir süre belirlemeniz, ekran süresini aşmaması konusunda yararlı olacaktır

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun