YouTube Kanalı
Ruhi Çenet Videoları

Ruhi Çenet Videoları

4 star 4 star

13 + Yaş

YouTube Kanalı

Genel kültür ve ilginç bilgi videoları yayınlayan bir kanal.

Künye

  • Tür : Genel Kültür, Belgesel, Röportaj

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğiticilik
uhi Çenet, videolarında farklı kültürler, ilginç olaylar ve merak edilebilecek konuları inceleyerek bilgiler vermektedir. Farklı kültürler tanıtılırken, genel kültüre ilişkin bilgiler de aktarılmaktadır.
Kanalda farklılıkları olan bireylerle röportajların yapıldığı içerikler de yer almaktadır. Farklı yaşam mücadeleleri veren bireylerin hayatındaki zorluklara ve yaşama tutunma hikayelerine dikkat çekilmeye çalışılır. Dış görünüşüyle ve farklılıklarıyla insanları yargılamamak gerektiğine ve onlarla empati kurmaya, onlara saygı göstermeye vurgu yapılır.
Bilmenizde Fayda Var
  • Şiddet/Korku
Videolarda gerilimli arka plan müziği kullanılmaktadır. Bu müzik, Ruhi Çenet’in tok ve ciddi sesiyle birleştiğinde oluşan gergin ambiyans, kanal için önerdiğimiz yaş grubundan küçük çocuklar için ürkütücü olabilir. Kanalda yer alan bazı videolar çocuklar için korkutucu olabilecek konuları işlemektedir. Ebeveynlere çocuklarının kişisel korku ve endişelerini gözeterek kanalın içeriklerini süzgeçten geçirmelerini ve çocuklarına kanalı bu çerçevede izletmelerini tavsiye ediyoruz.

Kanal Hakkında

Ruhi Çenet Medya, 5 milyonun üzerinde abonesi olan ve genel kültür bilgileri sunan bir YouTube kanalıdır. Ruhi Çenet, videolarında gezip gördüğü yerlerdeki deneyimlerini ve burada öğrendiği bilgileri aktarıyor. Bilgi ve genel kültür içerikli videolarının yanı sıra, Ruhi Çenet farklı insanlarla yaptığı röportajları da yayınlıyor. Bazı videolarında çeşitli komplo teorilerine de yer veriyor.

Ruhi Çenet, bilgiyi doğrudan aktaran videolar yayınlıyor. İlk dönemler daha çok kayıtlara geçmiş paranormal olaylar,  geçmişte yaşanmış ürkütücü olaylar ve komplo teorilerine yer verirken, son dönemde genel kültür bilgilerini ele alan videolar da yayınlıyor.

Ebeveyne Notlar

Ruhi Çenet’in düzgün diksiyonu ve sunduğu ilgi çekici grafikler ve görseller, ele aldığı konuyu başarılı şekilde sunmasını sağlıyor.  Çeşitli konulardaki araştırmalarını, gözlemlerini ve farklı bakış açılarını gereksiz detaylara boğmadan, sıkmadan anlatan Ruhi Çenet, özgün tarzıyla Türkiye’de sevilen Youtube kanallarından. Videoları için seçtiği merak uyandıran başlıkları ve bilgi verme amacıyla hazırladığı içerikleriyle daha çok genç izleyici kitlesine hitap ediyor. 

Ruhi Çenet, bazı videolarında farklılıklara sahip bireyleri ziyaret ediyor, farklı bölgelerde farklı yaşam mücadeleleri veren insanların hayatlarıyla izleyicisini buluşturuyor. Farklılıklara empatiyle, önyargısız ve saygılı yaklaşmanın önemini vurguluyor. 

Kanalda doğrudan küçük yaştaki izleyicilere hitap eden içerikler bulunsa da yayınladığı “Dünyanın En Tehlikeli Çetesi: İtalyan Mafyası, Naziler Hakkında 50 Korkunç Gerçek” gibi videolar, içindeki  korkutucu ögeler nedeniyle  küçük çocuklar için uygun olmayabilir. Ailelere kanalın içeriklerini, çocuklarının kişisel korku ve endişelerini gözeterek süzgeçten geçirmelerini tavsiye ediyoruz.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, merak ettiği, ilgisini çeken konuların neler olduğunu sorabilir, bu konularla ilgili bilgileri nerelerden, hangi platformlardan elde etmeye çalıştığı üzerine konuşabilirsiniz.  Youtube kanalı gibi tek bir kaynaktan edinilen bilgilerin zaman zaman doğruyu yansıtmıyor olabileceğini ve ilgisini çeken konulardaki bilgileri farklı kaynaklarla teyit etmenin doğru bilgiye ulaşmak için en sağlıklı yol olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Youtube veya farklı mecralarda üzüntü, kaygı veya korku hissetmesine sebep olan içeriklerle karşılaştığında bu durumu sizinle paylaşabileceğini ve içerikleri birlikte izleyerek üzerine konuşabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun