YouTube Kanalı
Oyuncak Avı

Oyuncak Avı

3 star 3 star

5 + Yaş

YouTube Kanalı

Öykü Sevindik isimli kız çocuğunun, kimi zaman ailesiyle kimi zaman da tek başına oynadığı oyunları ve yaptığı aktiviteleri paylaştığı eğlence içerikli bir Youtube kanalı.

Künye

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Aile İlişkileri
Öykü; annesi, babası ve kuzenleriyle, aile ilişkilerini beslemek ve birlikte kaliteli zaman geçirmek konusunda örnek olabilecek oyunlar oynuyor ve etkinlikler yapıyor.
Öykü ve ailesi videolarda sayılar, harfler ve renkler gibi temel bilgilerin İngilizce ve Türkçesini paylaşıyorlar. Diş fırçalama, el yıkama, düzenli ve temiz olma gibi öz bakım becerilerini; boks ve bisiklet sürme gibi çeşitli sporları; polis, hemşire gibi meslekleri öğretebilecek oyunlar ve etkinlikler geliştiriyorlar. Öykü babasıyla birlikte deneyler yapıyor.
Öykü ve ailesi kimi zaman oyuncaklarla kimi zaman da çeşitli malzemeler kullanarak farklı oyunlar üretiyorlar.
Beceriler
  • Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
Öykü, bazı videolarda yaşına uygun olmayan aktiviteler yapıyor. Örneğin, güçlenmek için koşu bandında çok hızlı seviyede koşuyor ya da mekik çekiyor. Daha sonra ne kadar güçlendiğini ölçmek için koltuğu ya da kendi masasını tek eliyle kaldırmaya çalışıyor. Öykü’nün ve babasının sağlıksız atıştırmalıkları yediği ya da Öykü’nün zaman zaman büyüklerine emirler verip kızdığı videolar da bulunuyor.
Bilmenizde Fayda Var
  • Reklam/Tüketime Özendirme
Öykü videolarda markalı eşyalar ve oyuncaklar kullanıyor, markalı paketler içinden yiyecekler yiyor ve kutu üzerinde yer alan çizgi film kahramanlarının kostümlerini giyiyor. Bu durum, çocukları özendirerek tüketime yönlendirebilir.

Kanal Hakkında

Oyuncak Avı, çocuk fenomen Öykü Sevindik ve ailesinin birlikte oynadıkları oyunların ve yaptıkları aktivitelerin paylaşıldığı bir Youtube kanalı. 2014 yılında açılan ve takipçilerini eğlendirmeyi amaçlayan kanal, 15 milyonun üzerindeki abone sayısıyla Türkiye’de en çok aboneye sahip çocuk kanalları arasında yer alıyor.

Kanaldaki videolarda Öykü bazen ailesiyle, bazen tek başına, bazen de kuzeni Serra ile birbirinden farklı oyuncaklarla oynayarak eğlenceli vakit geçiriyorlar. Öykü kimi zaman babası ve annesiyle evlerinin bahçesinde saklambaç oynuyor, slime yapıyor, şarkı söylüyor ya da dondurma satıcısı oluyor, kimi zaman da oluşturdukları hikayeler üzerinden oyuncaklarla oynuyorlar. Öykü ve ailesi, tepsi üzerine yapıştırılmış plastik bardakların içine kaşık fırlatmak ve ayakkabılara yapıştırdıkları plastik kaselerin içinde su balonları taşımak gibi yeni oyunlar geliştiriyorlar. Bazı videolara ve oyunlara Öykü’nün Behlül isimli kedisi de dahil oluyor. Öykü Behlül’ü kucaklıyor, sarılıyor ve oyunlarına dahil ediyor.

Öykü, kanalında eğitsel içerikli ve çocuklara güzel örnek oluşturabilecek davranışlar içeren oyunlar da oynuyor. Örneğin, bir videoda günlük rutinlerini anlatırken sabah uyanıyor, yüzünü yıkıyor, dişlerini fırçalıyor ve yatağını düzenliyor. Daha sonra kıyafetlerini giyiyor ve sağlıklı yiyeceklerle kahvaltı yapıyor. Elleri kirlendiğinde ya da bir şeyler yemeden önce ellerini yıkıyor. Düzenli ve temiz olmaya özen gösteriyor. Bazı oyunlarında renklere, sayılara, harflere, mesleklere, spora ve günlük hayatta uyulması gereken kurallara yer veriyor.

Kanalda 43 tane oynatma listesi bulunuyor. Ancak çoğu listelerde birbirine benzer içerikler yer alıyor. Örneğin, ‘Learn Colors With Finger Family Song’ ve ‘Learn Colors’ oynatma listelerinde ağırlıklı olarak oyuncaklar aracılığıyla renkleri öğrenmeye yönelik oyunlara yer verilirken, aynı videolar Öykü’nün babasıyla oynadığı oyunların listelendiği ‘Öykü and Dad’ başlığı altında da göze çarpıyor.

Amatör kamerayla çekilen bu videoların süreleri 5 ile 15 dakika arasında değişiyor. Videoların bazı yerlerinde eğlenceli efektler ve şarkılar da kullanılmış. Her ne kadar videoların içeriğinde Türkçe diyaloglar yer alsa da içeriklerin başlıkları İngilizce olarak paylaşılıyor.

Ebeveyne Notlar

Oyuncak Avı, Öykü isimli kız çocuğu ile ailesi tarafından yönetilen, içinde çeşitli aktivite ve oyun videolarının yer aldığı eğlence içerikli bir kanal.

Kanaldaki videolarda Öykü ve ailesinin oyunlarına, yarışmalarına ya da etkinliklerine sayıları, harfleri ve renkleri dahil etmeleri çocukların eğlenirken yeni bilgiler edinmelerine katkı sağlayabilir. Öykü’nün günlük rutinini paylaştığı videolar aracılığıyla diş fırçalamak ve yüz yıkamak gibi kişisel bakım ve hijyen gerektiren konularda çocukların motivasyonları artabilir. Ayrıca bazı videolarda kullanılan İngilizce kelimeler ve şarkılar çocukların İngilizce kelime haznesinin gelişmesine de destek verebilir. Öykü ve ailesi, bazı videolarda çeşitli oyuncak ve malzemeleri kullanarak hayal gücü ve yaratıcılıklarını da oyunlarına dahil ediyorlar. Bu videoların sayıca artırılması, çocukların hayal gücü ve yaratıcılıklarının gelişimini destekleyebilir.

Videoların süreleri hitap ettiği yaş grubunun dikkat süresine uygun olarak 5 ile 15 dakika arasında kullanılmış. Videolarda Öykü ve ailesinin birlikte bir şeyler yaparken keyifli vakit geçirmeleri, ebeveyn-çocuk ilişkisi adına güzel örnek oluştursa da, ailece oynanan çoğu oyunda Öykü ile ailesinin tutuk ve birbirinin hareketlerini takip eden davranışları bu oyunların önceden kurgulandığı ve içeriklerin beğenilme kaygısıyla oluşturulduğu izlenimi veriyor. Kanalın ilk yıllarında çekilmiş videoların daha içten ve samimi bir iletişime sahip olması bu izlenimi güçlendiriyor.

Öykü ve ailesi, kanalın abone sayısı arttıkça videolarında çeşitli markaların oyuncak ve ürünlerinin tanıtımına daha çok yer vermeye başlamış. Bu durum, paylaştıkları etkinliklerdeki eğlenceyi geri planda bırakarak, yaşadıkları lüks hayatın ön plana çıkmasına sebep olmuş. Kanalın ilk yıllarında hem oyuncak çeşitliliği hem de ürün tanıtımı sayıca azken, kanalın abone sayısının artmasıyla birlikte Öykü’nün sahip olduğu oyuncak sayısı artıyor ve her çocuğun rahatlıkla ulaşamayacağı pahalı ve lüks sayılabilecek oyuncaklarla oynamaya başlıyor.  Kanalı izleyen çocuklar, benzer bir hayata özenerek Öykü’nün sahip olduğu oyuncakları satın almak isteyebilir ve popüler olma, bundan para kazanma çabası içine girebilirler.

Kanalda dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise, Öykü ile ailesinin katkılı hazır yiyecek ve içeceklerin reklamlarını yapıyor olmaları. Her ne kadar videolarda bu yiyeceklerin çoğu için sağlıksız değerlendirmesi yapılsa da, ürünlerin Öykü tarafından büyük bir tutkuyla talep ediliyor olması, bu ürünleri, izleyen çocuklar için de cazip kılabilir ve onları bu ürünleri tüketmeye yönlendirebilir.

Kanalda çocuklar için olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içeren videolar da dikkat çekiyor. Örneğin, Öykü bir videoda güçlenmek için spor bandında koşuyor, ağırlık kaldırıyor ve mekik çekiyor. Daha sonra ne kadar güçlendiğini görmek için koltuğu ve çeşitli eşyaları kaldırıyor. Bu videoyu izleyen çocuklarda spor yapmanın sadece güçlenmek için gerekli olduğu algısını oluşturabilir. Farklı bir videoda, Öykü’nün babası sağlıksız yiyeceklerle beslenip kilo aldığı için Öykü babasına diyet yapmayı öneriyor. Bu yaklaşım, sağlıklı yiyeceklerin sadece kilo almamak için yendiği düşüncesini oluşturabilir. Bazı videolarda da Öykü, ebeveynlerine ve arkadaşlarına emirler veriyor ve bağırabiliyor. Kanalı izleyen çocuklar Öykü’yü kendilerine örnek alarak, benzer olumsuz davranışları sergileyebilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, ailece çekilmiş videoların onda uyandırdığı duyguları sorabilir ve kendi aile ilişkileriniz hakkında konuşabilirsiniz.

Çocuğunuz videolardaki oyuncaklara özenirse, her ailenin farklı ekonomik seviyelerde olduğunu, sizin de kendi bütçenize ve aile şartlarınıza uygun oyuncaklar alabileceğinizi anlatabilir, birlikte çok daha az sayıda oyuncakla çeşitli oyunlar üretebilir ya da oyuncaklar tasarlayabilirsiniz.

Videolardaki olumsuz örnek olabilecek davranışları çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Örneğin, sporun sadece güçlü olmak için yapılmadığını, zihinsel ve fiziksel yönden sağlıklı bir birey olmak için sporun çok önemli olduğunu açıklayabilirsiniz. Yine, sağlıklı beslenmenin sadece kilo vermek için değil, sağlıklı yaşayarak hastalık riskini en aza indirmek için gerektiğini anlatabilirsiniz.

Çocuğunuzla videoları izlemeye başlamadan önce belirli bir ekran süresi belirlemeniz faydalı olacaktır.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun