YouTube Kanalı
Kurzgesagt – In a Nutshell

Kurzgesagt – In a Nutshell

5 star 5 star

12 + Yaş

YouTube Kanalı

Bilimin farklı alanlarından derlediği ilginç bilgileri, dikkat çekici animasyon videolarla en yalın şekilde anlatan öğretici bir kanal.

Künye

  • Tür : Bilim, Genel Kültür
  • Dil : İngilizce, Almanca, İspanyolca
  • Türkçe Alt Yazı : Var
  • Süre : Ortalama 6-15 Dakika
  • Bölüm Sayısı : 146
  • Yayın Tarihi : 2013
  • Yapımcı : Philipp Dettmer
  • Platform : YouTube

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Bilim
Fizikten psikolojiye, biyolojiden tarihe ve astronomiden felsefeye kadar her türlü bilimsel konuda bilgilendirici videolar sunuyor.

Kanal Hakkında

Türkçe anlamı "Kısaca" olan Kurzgesagt - In a Nutshell, Almanya’da kurulan ve izleyicilerine bilimsel bilgileri eğlenceli animasyonlarla en kısa ve en basit şekilde aktaran bir kanal.

“Marianas Çukuru’nda Nükleer Bomba Patlatırsak Ne Olur?”, “Bağışıklık Sistemi Aslında Nasıl İşler?”, “Karadelikler Evreni Neden Silebilirler?” gibi video içerikleriyle çocukları ve gençleri bilgilendirmeye yönelik bir yayın anlayışına sahip. Dikkat çeken eğlenceli animasyonlarla fizikten psikolojiye, biyolojiden astronomiye kadar her türlü bilimsel konuda bilgilendirici içerikler sunuyor ve cevapsız kalmış birçok soruya, yaptığı teorik deneylerle yanıt arıyor. 

Videolarda kullanılan eğlenceli animasyonlar profesyonel bir animasyon ekibi tarafından hazırlanıyor. Bilim insanlarından oluşan ekipleri de video konseptlerini belirliyor. Videolarda paylaşılan tüm bilgiler bilimsel araştırmalara ve bulgulara dayanıyor. Kanal bu sayede takipçilerine özgün, başka yerlerde bulamayacakları, oldukça faydalı ve dikkat çekici bilimsel bilgiler sunuyor. Yeni Koronavirüs, Fermi Paradoksu ve Nükleer Silahlar en çok izlenen videoları.

Kanalın İngilizce versiyonu bağış sistemi ile çalışıyor. Her bağışçı için özel bir “kuş” tasarlanıyor. Bu kuşlar, videoları anlatan aktörler olarak adlandırılıyor. Bu sebeple kanalın her videosunda farklı kuşlar görebilirsiniz. Bu sayede kanalın varlığını sürdürmesi ve gelişmesi sağlanıyor. 16 milyondan fazla takipçisiyle dünyada en fazla aboneye sahip kanallardan birisi.

Ebeveyne Notlar

Profesyonel çizgi film animasyonlarıyla en karmaşık olguları yalın ve anlaşılabilir bir dille açıklayan, yaptığı teorik deneylerle bilinmezliklere ışık tutarak yeni fikirler üreten kanal, Almanya’da Almanca olarak kuruldu. Ancak kısa süre içinde İngilizce ve daha sonra da İspanyolca olarak da yayın yapmaya başladı. Türkçe dahil birçok dilde de alt yazı desteği sunuyor. Kanaldaki İngilizce seslendirme yalın ve anlaşılır. Bu sayede kanalı takip eden çocukların İngilizce’ye olan kulak aşinalığı da artabilir.

Kanaldaki videoların süresi ortalama 6- 15 dakika. Video süreleri, çocukların paylaşılan bilgileri sıkılmadan takip edebilmeleri ve ekran süreleri açısından da ideal. Paylaşılan bilgilerin bilimsel araştırmalara dayanması ve video konularını bilim insanlarından oluşan bir ekibin belirlemesi kanalı güvenilir bir bilgi kaynağı yapıyor. 

Çocuklar, pek çok alanda ilginç bilgiler sunan bu kanaldan bilime dair çok şey öğrenebilir, bilime ilgi duyabilir ve genel kültür bilgilerini geliştirebilirler. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla birlikte günlük hayatta aklınıza takılan ilginç soruların cevabını videolarda arayabilir, ilgilendiği konularla ilgili daha detaylı araştırmalar yapabilirsiniz. Videoları birlikte izleyerek, öğrendiğiniz ilginç bilgiler hakkında konuşabilir, bu bilgilerin pekişmesini sağlayabilirsiniz.

Araştırmanın, sorgulamanın ve soru sormanın önemini vurgulayarak, yeni bilgilere ancak bu bakış açısıyla ulaşılabileceğini söyleyebilirisiniz. Günlük yaşamda da sorularla çocuğunuzun dikkatini ilginç konulara çekebilir ve onu bu konular üzerinde düşünmeye teşvik edebilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun