YouTube Kanalı
CoComelon

CoComelon

4 star 4 star

3 + Yaş

YouTube Kanalı

Keyifli melodilerle okul öncesi yaş grubuna gündelik alışkanlıkları kazandırmayı amaçlayan eğlenceli ve öğretici bir kanal.

Künye

  • Tür : Eğitim, Eğlence
  • Dil : İngilizce

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğitici Öğeler
Diş fırçalama, yemek yeme, banyo yapma, düzen oluşturma gibi günlük rutin aktivitelerini konu alan eğitici ve eğlenceli müzikli videolar yer alıyor.
Aile sevgisinin ve aile içinde paylaşımların artmasına destek verecek etkinlikler içeren videolar bulunuyor. Videoların birçoğunda baş karakter JJ ve aile bireylerinin hayvanlara sevgiyle ve dostça yaklaştıkları görülüyor. Ayrıca arkadaşlığa da vurgu yapılıyor.
Videoların dili İngilizce. Hem şarkılar hem de videoların temalarını oluşturan konular, çocukların İngilizce kelimeler öğrenmelerine katkı sağlayabilir.

Kanal Hakkında

Dünyanın en çok izlenen Youtube kanalı olan CoComelon, küçük çocuklar için günlük aktiviteleri eğlenceli hikayeler ve müziklerle sunan eğitici ve eğlenceli bir kanal.

CoComelon’da diş fırçalamak, kıyafet giymek, ayakkabı bağını bağlamak gibi gündelik işlerin nasıl yapılacağı, çeşitli şarkılar ve melodiler eşliğinde paylaşılıyor. Yanı sıra harfler, sayılar, hayvan sesleri, renkler gibi okul öncesi yaş grubuna hitap eden bilgiler de sunuluyor. Özür dilemek gibi, aile ve arkadaşlık ilişkilerinde önemli olan yaklaşımlara da dikkat çekiliyor. Aileyle, arkadaşlarla, öğretmenlerle keyifli vakit geçirilebileceği mesajı veriliyor. Ebeveynler, çocuklarıyla birlikte videoları izleyerek çocuklarının gelişim sürecine destek verecek etkinliklere katılmaya ve onlarla oynayarak aile içi iletişimi ve paylaşımı artırmaya davet ediliyor.

YouTube’da, CoComelon’un Türkçe resmi kanalı yok, ancak bazı videoların Türkçeleştirilmiş versiyonuna ulaşmak mümkün. CoComelon’un orijinal çevirisi olup olmadığına dikkat ederek bu içeriklerden de yararlanılabilir. CoComelon’ın çocuklara yönelik tasarlanmış bir web sitesi var (https://cocomelon.com). Sitedeki videolarda çocuklarla yapılabilecek CoComelon temalı aktiviteler yer alıyor. Şarkıların Spotify bağlantıları gibi faydalı olabilecek bağlantılar-bilgiler de bulunuyor

Ebeveyne Notlar

CoComelon’daki videoların baş rolünde JJ yer alıyor. JJ’in evde ailesiyle, yuvada arkadaşlarıyla ve parkta hayvanlarla yaşadığı olaylar şarkılı hikayelerle aktarılıyor. JJ ve kardeşleri, öğrenmekten keyif alan, sevgi dolu ve örnek davranışlar sergileyen karakterler. Kreşe gidiyor, oynuyor, keşfediyor ve öğreniyorlar. Hedef kitleye mesajlar da bu karakterler, hikayeler ve şarkılarla veriliyor.

Kanalda yarışma ruhunu, centilmenliği ve eğlenceyi konu alan videolar bulunuyor. Oyunların bir yarış olarak sunulduğu videolarda, karakterler kaybettiklerinde üzülüyorlar. Her ne kadar videonun sonunda kazanmanın değil katılmanın önemli olduğuna dikkat çekilse de videolar sonuna kadar izlenmediği takdirde çocuklar kaybetmenin üzüntü oluşturduğuna odaklanabilirler. Bu videoların sonuna kadar izlenmesi için takipçi olmanız ve kaybetme konusu üzerine çocuğunuzla konuşmanız yararlı olacaktır.

Videoların dilinin İngilizce olması bir taraftan çocukların İngilizce kelimeler öğrenmesine destek verirken öte yandan, konuşmaların ve şarkıların içeriğini tam olarak anlayamamalarına neden olabilir. Videoları çocuğunuzla birlikte izleyerek anlamadığı kelimeleri veya noktaları açıklamanız faydalı olacaktır.

Kanaldaki videoların süresi çeşitlilik gösteriyor. 3-5 dakikalık videolar olduğu gibi 40-50 dakika süren videolar da var. Çocuğunuzun yaşına göre ekran süresine dikkat etmekte fayda var.  Yine videoların başında Youtube’un rastgele belirlediği reklamlar yer alıyor. Kanalın, filtreleme yapan uygulamalarda izlenmesi durumunda bu risk ortadan kaldırılabilir.    

ÇİÇEK Öneriyor:

Videolardaki şarkıları birlikte söyleyebilir ve JJ’in diş fırçalamak, sebze yemek, vaktinde uyumak gibi önerileri üzerine konuşarak çocuğunuzu bu konularda alışkanlık kazanmaya teşvik edebilirsiniz.  

Kazanmayı önemseyen ve kaybettiğinde bunu bir krize dönüştüren, kaybetme duygusuyla baş etmekte zorlanan çocuklar için JJ’in yaptığı yarışların sonunda verilen “Birlikte eğlenmek, yarışmaktan daha önemli” mesajına vurgu yapabilirsiniz.

Okula başlarken uyum problemi yaşayan çocuklar için de benzer şekilde okulun ilk gününe uyum amaçlı hazırlanan videoları izleyip sonrasında bu konu üzerinde sohbet ederek çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun