YouTube Kanalı
BebeKo

BebeKo

4 star 4 star

3 + Yaş

YouTube Kanalı

Okul öncesi yaş grubundaki çocukların temel becerilerinin gelişimine destek olabilecek oyun videolarının yer aldığı eğitici ve eğlenceli bir kanal.

Künye

  • Tür : Eğitim, Eğlence
  • Dil : Türkçe

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğitici Öğeler
Kanaldaki videolar çocukların sayılar, renkler, şekiller, hayvanlar, sebzeler, meyveler, meslekler gibi temel bilgileri öğrenebilecekleri oyun videolarından oluşuyor. Oyunlar aracılığıyla hem çocukların güzel zaman geçirmelerinin sağlanması hem de diş fırçalama, yüz yıkama, kıyafet giyme, problem çözme ve iletişim kurma gibi becerilerin kazandırılması hedefleniyor.
Bilmenizde Fayda Var
  • Reklam/Tüketime Özendirme
azı videolarda çocukları satın almaya yönlendirebilecek oyuncaklar kullanılıyor. Bazılarında ise videoların çekilmesi sırasında kullanılan eğitim setlerinin markaları görülüyor.

Kanal Hakkında

Bebeko, okul öncesi yaş grubundaki çocuklara ve ailelerine yönelik eğitici oyun önerilerinin sunulduğu videolarının paylaşıldığı eğlenceli bir Youtube kanalı. Kanaldaki videolarda temel olarak çocukların zihinsel, sosyal, fiziksel, dil ve öz bakım becerilerinin gelişimini destekleyen oyunlara, şarkılara ve aktivitelere yer veriliyor.

Kanaldaki videolar, “Benim Kum Havuzum”, “Om Nom ile Oyunlar”, “Bebek Bakma Oyunları”, “Oyuncak Arabalar ile Eğitici Oyunlar”, “Çizgi Film Oyuncakları ile Okul Öncesi Eğitim” ve “Anne Bebek ile Eğitici Videolar” gibi çeşitli gruplara ayrılıyor. Videoların bazılarında bir yetişkinin tek başına, bazılarında bir çocuk ile yetişkinin birlikte, bazılarında ise çocukların kendi başlarına oyuncaklarla oynadığı videolar bulunuyor. Öte yandan, çocukların ilgilerini çeken çizgi film kahramanlarının ve oyuncaklarının başrolde olduğu eğitici oyun ve şarkı videoları da yer alıyor. Kanalda, Fransızca, İtalyanca, Almanca ve İngilizce dillerinde hazırlanan ve farklı dil öğrenimini destekleyen eğitici videolar da bulunuyor.

“Benim Kum Havuzum” videolarının ortalama süresi 10-15 dakika iken, diğer videoların ortalama süresi ise 3-5 dakika arasında değişiklik gösteriyor.

Ebeveyne Notlar

BebeKo adlı Youtube kanalı, ebeveyn ve öğretmenlere çocukların temel becerilerini destekleyecek, aynı zamanda keyifli ve verimli zaman geçirmelerine yardımcı olacak oyun örnekleri sunuyor.

Oyunlarda yer alan yetişkinler çocuklara karşı anlayışlı, saygılı, onların diliyle konuşan ve deneyerek öğrenme fırsatı sunan tutumlar sergiliyorlar. Kanal, bir yandan çocuklar bir yandan da çocuğuyla birlikte oynamak için oyun bulmakta ya da kurmakta zorlanan ebeveynler için eğlenceli ve yararlı oyun örnekleri sunuyor.

Videoların süresi her ne kadar okul öncesi yaş grubuna uygun olarak hazırlanmış olsa da, çocuklar kanalı takip ederken izledikleri kişilerle kendilerini özdeşleştirebilecekleri için oyuna dalarak ekran süresine uymakta zorlanabilirler. Yine videolarda yer alan oyuncaklardan etkilenerek sizden onları satın almanızı isteyebilirler. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla birlikte kanaldaki videoları izleyebilir, evinizde bulunan malzemeler ve  oyuncaklarla videolardaki oyunları oynayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz, ekrandan edindiği  yeni bilgileri oynayarak pekiştirme fırsatı bulabilir.

Videolardaki yetişkinlerin oynadıkları oyunlardan yararlanarak, çocuğunuzla birlikte oyunlar kurabilir, oyun oynama becerinizi geliştirebilirsiniz.

Çocuğunuz videolarda gördüğü oyuncaklardan etkilenerek sizden bu oyuncakları satın almanızı isteyebilir ya da oyuna dalarak ekran süresini aşabilir. Bu nedenle, kanalı izlemeden önce çocuğunuzla birlikte ekran süresi ve oyuncakların satın alımları konusunda bir sınır belirleyerek bu sınıra uyması konusunda onunla konuşabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun