YouTube Kanalı
Basfi ile Deneysel Bilim

Basfi ile Deneysel Bilim

5 star 5 star

12 + Yaş

YouTube Kanalı

Kimya, fizik, biyoloji gibi alanlarda ilginç deneyler yaparak bilimin eğlenerek keşfedildiği ve birçok bilginin animasyonlar eşliğinde sunulduğu eğitici bir Youtube kanalı. 

Künye

  • Tür : Eğitici
  • Dil : Türkçe

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğitici Öğeler
Kanalda kimya, fizik, biyoloji gibi bilim dallarına ait konularda deneyler yapılıyor ve elde edilen sonuçların altında yatan bilimsel gerçekler açıklanıyor. Soyut bilimsel bilgiler, günlük yaşamımızdan örnekler ve eğlenceli animasyonlarla somut hale getiriliyor.
Kanalda yapılan deneyler, çocukları günlük hayatlarında karşılaştıkları birçok olayın arkasındaki sebepleri sorgulamaya, merak etmeye ve keşfetme yönlendirebilir.  
Çocuklar, deneylerle bir olayın sebep ve sonuçlarını görerek, gündelik hayatta mantık yürütme ve problem çözme becerilerini geliştirebilirler.
Deneylerde gündelik yaşamda yer alan malzemeler yaratıcı bir şekilde kullanılıyor; balonlardan akciğer, pipetlerden yemek borusu yapılabiliyor. 
Bilmenizde Fayda Var
  • Reklam/Tüketime Özendirme
Kimya endüstrisinde üretim yapan bir şirkete ait ürünler tanıtılıyor.

Kanal Hakkında

Kimya, fizik ve biyoloji alanlarında basit ve anlaşılır deneyler yaparak bilimin sırlarının keşfedildiği ve eğitici animasyonlar eşliğinde eğlenerek öğrenmenin amaçlandığı bir Youtube kanalı. 2017 yılında faaliyetine başlayan Basfi ile Deneysel Bilim, çocuk ve gençlere bilimi sevdirmeyi, deney ve araştırma yapmak konusunda onları teşvik etmeyi amaçlıyor.

Oyuncu Atakan Çelik, bilimi çok seven ve deneyler yaparken hem eğiten hem de güldüren Basfi adında bir karakteri canlandırıyor. Kanalda, deneylerin yanı sıra interaktif faaliyetler yapılıyor ve ödüllü yarışmalar düzenleniyor.

Basfi videoya başlarken dikkat çekici bir giriş yaparak deneyi tanıtıyor. Sonra deneyde kullanılacak malzemelerin listesini veriyor ve malzemelerin özelliklerini anlatıyor. Ardından deneyin bilimsel açıklamasını yapıyor ve konuyla ilgili ilgi çekici bilgiler paylaşıyor. Örneğin lor peyniri yaptığı bir deneyde; peynirin ilk kim tarafından, hangi tarihte ve nerede yapıldığının yanı sıra çeşitlerinin neler olduğu ve içinde hangi vitaminlerin bulunduğu gibi farklı birçok bilgi aktarıyor.

Deneylerde işlenen konular genellikle birbirleriyle bağlantılı oluyor. Basfi bazen daha önce yaptığı deneylere atıfta bulunuyor ve o konuda çekilen başka bir video varsa, ekranda hatırlatma yapıyor. Videoların sonunda genellikle iki seçenekli bir soru soruyor ve çocuklardan cevabını yorum olarak yazmalarını, merak ettikleri sorular varsa onları da kendisine iletmelerin istiyor. Ardından, bir sonraki videoda yapılacak deneyin bilgisini veriyor.

Kanalda benzer içeriklerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan “Evde Yapılabilecek Deneyler”, “Kimya Deneyleri”, “Fizik Deneyleri” ve “Animasyonlar” isimli oynatma listeleri bulunuyor. Deney videolarının süresi 3 ile 15 dakika arasında, animasyon videolarının süresi ise 2 ile 4 dakika arasında değişiyor.

“Evde Yapılabilecek Deneyler” listesinde, evde bulunan malzemelerle çeşitli deneyler yapılıyor. Örneğin nişasta, sabunlu su, kum ve gıda boyasıyla kinetik kum yapılıyor.

“Kimya Deneyleri” listesindeki videolarda, kimya bilimine dair birçok soyut bilgi, görseller eşliğinde anlatılarak somutlaştırılıyor. Potasyum permanganat, sülfürik asit gibi kimyasal maddelerle, laboratuvar ortamında yapmaya uygun çeşitli deneyler gerçekleştiriliyor. 

“Fizik Deneyleri” bölümünde, çocukların günlük hayatlarında karşılaştıkları fiziksel olayları kavramalarına yardımcı olabilecek deneyler yapılıyor. Örneğin, evdeki malzemeler kullanılarak bir plak çalar tasarlanıyor.

“Animasyonlar” başlığının altında ise, “Ketçap neden zor dökülür? Kutup ışıkları nasıl oluşur? Neden Niagara Şelalesi önünde Nikola Tesla heykeli bulunur?” gibi merak edilen birçok sorunun cevabı animasyonlar eşliğinde, kısa ve anlaşılır bir şekilde paylaşılıyor. Animasyonlar daha sonra deneylerle bağlantılandırılıyor; örneğin deniz atına dair ilginç videoların paylaşıldığı animasyon videosunda deniz atlarının midesinin olmadığı belirtiliyor. Bir sonraki deneyin konusunun insan midesi olacağı duyuruluyor.

Deney videoların son kısmında ise, Basfi ve çekim ekibinin samimi, komik diyaloglarının bulunduğu kamera arkası görüntüler yayınlanıyor. 

Ebeveyne Notlar

Basfi ile Deneysel Bilim; daha donanımlı bireyler yetiştirmek amacıyla araştırma yöntemlerinin en önemlisi olan deneyi kullanıyor. Bu yöntemle ezber yerine, çocukların kavrayarak öğrenmesi ve öğrenilenlerin kalıcı olması amaçlanıyor. Basfi sürekli, bilginin bir güç olduğunu ve bilimin peşinden gitmek gerektiğini hatırlatıyor. Çocukları meraklı olmaya, araştırmaya, soru sormaya ve bol bol deney yaparak öğrenmeye teşvik ediyor. Çocukların okulda zorlandıkları, anlamakta güçlük çektikleri birçok konuyu eğlenceli bir şekilde, rengarenk animasyonlarla ve deneyler eşliğinde anlatıyor. Kanalın en önemli özelliklerinden birisi de çocuklara bu bilgileri eğlendirerek sunması. Çok Güzel Hareketler 2 programındaki oyuncu Atakan’ın canlandırdığı Basfi karakteri, bilgileri çok komik diyaloglarla aktarıyor.

Deneylerin, günlük yaşamda kullanılan malzemelerle yapılmasına önem verildiği için çok yaratıcı çözümler geliştiriliyor. Örneğin, lazeri mikroskop olarak kullanıp, kirli suyun içindeki bakterileri inceliyorlar. Ayrıca deney videolarında çocuklara soru sorularak, bilgilerin pekiştirilmesi sağlanıyor.

Animasyonlar, rengarenk, canlı, ilgi çekici olacak şekilde tasarlanıyor. Deneyler genellikle stüdyoda yapılıyor. Deney videolarının içinde bilgileri somutlaştırmak ve konuyu daha çekici hale getirmek için çeşitli görseller kullanılıyor. Ayrıca, yönetmen ve hikaye anlatıcısı olan Barış Özcan da deneylere ses desteği veriyor. 

Bazı videolarda bir kimya şirketine ait ürünlerin tanıtımı yapılıyor. Örneğin, şirketin ürettiği ürün sayesinde mobilyaların leke tutmadığı anlatılıyor.

Bazı deneylerde tehlikeli olabilecek kimyasal maddeler, bıçak, ocak gibi araç gereçler kullanılıyor. Fakat Basfi tehlike barındıran unsurlarla ilgili çocukları mutlaka uyarıyor. Çoğu deneyin laboratuvar ortamında eldivenler ve gözlükle, ebeveynler gözetiminde veya ebeveynle beraber yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Basfi ile Deneysel Bilim kanalı; fizik, kimya, biyoloji gibi fen ve teknoloji derslerinde zorluk yaşayan çocukların eğlenerek öğrenmesine ve bilime daha fazla ilgi duymalarına yardımcı olabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza öğrendiği kavramlardan ya da bilgilerden hangilerini ilk kez duyduğunu ve onu en çok şaşırtan deneyin hangisi olduğunu sorabilirsiniz. Öğrendiği  bilgiler üzerinde konuşup pekişmesini sağlayabilirsiniz. 

Evde uygulayabileceğiniz deneyleri listeleyip çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Böylece hem yeni şeyler öğrenebilir hem de birlikte verimli ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Çocuğunuzun hangi bilim dalına merakı olduğunu öğrenerek bu alana dair araştırmalar ve etkinlikler yapması için onu teşvik edebilirsiniz. İleride uzmanlaşmak istediği bir bilim dalı varsa kendini bu alanda geliştirmesi ve ek eğitimler alması için ona destek verebilirsiniz.

Deney videolarının sonunda bulunan soruları rahat cevaplayıp cevaplayamadığını sorabilir, zorlandığı sorularda deneyi birlikte yeniden izleyebilir ya da çocuğunuzun bu konuyu daha iyi anlayabilmesi için birlikte araştırma yapabilirsiniz.

Çocuğunuzu gündelik hayatta da çevresindeki olayları sorgulamaya yönlendirebilir, sorularına cevap arayıp bulması için ona destek olabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun