YouTube Kanalı
Adanın Renkli Dünyası

Adanın Renkli Dünyası

4 star 4 star

3 + Yaş

YouTube Kanalı

Okul öncesi yaş grubundaki çocuklara yönelik kitapların seslendirildiği bir hikâye okuma kanalı.

Künye

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğitici Öğeler
Çocuklar, kitaplarda yer alan hikayelerle birlikte hayvanlar, sayılar, renkler gibi temel kavramlar ve arkadaşlık, kardeşlik, paylaşma, farklılıklara saygı, yardım etme, iş birliği, kendine güvenme, sorunlara çözüm bulma, cesaretli olma gibi sosyal ve duygusal becerilerinin gelişimini destekleyebilecek kavramlar hakkında bilgi edinebilirler.
Çocuklar, okunan kitaplarla yeni kelimeler ve telaffuzlarını öğrenerek, sözel becerilerini geliştirebilirler.
Kitaplarda yer alan pancar yedikçe mor renge dönüşen zürafa, sakızla mücadele düğmesi bulunan araba, rüya perisi, köpek balığı şeklindeki denizaltı aracı, dondurma külahlı topuza sahip kız ve daha birçok ilginç öge çocukların hayal dünyalarını besleyebilir.
Bilmenizde Fayda Var
  • Reklam/Tüketime Özendirme
Bazı videolarda farklı oyuncak markalarına ya da çizgi film karakterlerine ait bebek ve pelüş oyuncaklarla oynanıyor ya da hikâye anlatımı yapılıyor. Bu unsurlar çocukları tüketime özendirebilir.

Kanal/Youtuber Hakkında

Okul öncesi yaş grubuna uygun resimli çocuk kitaplarının eğlenceli bir seslendirmeyle okunduğu bir Youtube kanalı.

Kanalda 50’ye yakın Türkçe ve İngilizce hikâye kitabı seslendirilmiş. Süper Patates ve  Rengarenk Fil Elmer serisinden kitaplar, Mamut Yıkama Rehberi, Köpekler Bale Yapmaz, Kendine Güvenen Fil, Zürafa Saklama Rehberi ve Havuzda Define Avı gibi pek çok çocuk kitabı, sayfaları ekrana yansıtılarak okunuyor.

Ayrıca “Most Enjoyable Read Aloud Stories” (Çocuklar İçin En Eğlenceli Sesli Öyküler) ve “Peppa Pig Read Aloud Stories” (Domuz Peppa Sesli Öyküler Okuyor) başlıklı oynatma listelerinde çoğunlukla İngilizce kitaplar toplanmış. Bunların yanı sıra “Çocuklar İçin En Eğlenceli Sesli Kitaplar” ve “Çocuklar İçin Eğitici Videolar” başlıklı oynatma listeleri oluşturulmuş. Ancak iki başlık altında da farklı sıralarla olsa da aynı Türkçe kitaplara yer verilmiş.

Kanalda ayrıca oyuncaklarla oyunların oynandığı birkaç video bulunuyor.

Ebeveyne Notlar

Kanalda okul öncesi yaş grubu çocukların hayal dünyalarını canlı tutacak, bol resimli ve sade anlatımlı kitaplar tercih edilmiş. Hikayelerin süresi de yine bu yaş grubu çocuklarının odaklanma süresine uygun olarak 2 ile on 12 dakika arasında tutulmuş. Çocukların çok çeşitli konularda yeni bilgiler edinebileceği bu kitaplar, onların hayal güçlerini besleyebileceği gibi, yeni kelimeler ve telaffuzlarını öğrenmelerini de sağlayabilir. Öte yandan, odaklanarak dinleme ve dinlediklerini anlama becerilerinin gelişimine de destek verebilir.

Kitapların sayfalarının ekranda gösterilmesi, çocukların dinlediklerini görsel olarak da görmelerine olanak sağlamış. Kitaplar okunurken ses efektlerine, sakin ve neşeli arka fon müziklerine ve emojilere yer verilmesi, hikayeleri eğlenceli hale getirmiş. Çocuklar bu sayede anlatılanları daha dikkatli dinleyebilir ve daha iyi kavrayabilirler. Ancak kitap sayfaları arasındaki geçişler, kullanılan ses efektleri ve emojiler biraz amatör bir görüntü oluşturmuş.

Kanaldaki İngilizce hikayeler her ne kadar başlangıçta anlaşılır gelmese de çocukların kulak dolgunluğu kazanmaları ve yeni kelimeleri öğrenmeleri için katkı sağlayabilir.

Ancak bazı kitaplarda dikkat edilmesi gereken hususlar da var. Çocuklara doğruları anlatabilmek için bazı karakterler hile yapıyor, bencilce düşünüyor ya da başkalarına zarar veriyor. Bu davranışların çocuklara kötü örnek oluşturmaması için bu konular üzerinde çocuklarınızla sohbet edebilir, bu davranışların nelere yol açabileceğini anlatabilirsiniz.

Bazı hikayelerde de ejderha, dinazor ya da canavar gibi karakterler yer alıyor. Her ne kadar bu karakterler sevimli şekilde tasarlanmış olsalar da bazı hassas çocuklar için ürkütücü olabilirler.

Kanalda çocuğunuza dinletebileceğiniz güzel kitaplar bulunsa da, kitap sayısının az olması ve kanala videoların uzun aralıklara yüklenmesi nedeniyle bir süre sonra çocuğunuz tüm kitapları dinlemiş olacaktır. Yine kanalın ana hedefi çocuklara kitap okumak iken bazı videolarda çeşitli oyuncak markalarına ve çizgi film karakterlerine ait bebek ve pelüş oyuncaklarla canlandırmalar yapılmış. Ancak bu canlandırmaların öyküsünün, kurgusunun ve eğitici tarafının zayıf olması nedeniyle bu videolar ön plana çıkmamış ve sınırlı sayıda kalmış. Mesaj verme amacı arka planda kalan bu videolar, çocukların bu oyuncakları edinmek istemelerine yol açarak onları tüketime özendirebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitapları çocuğunuzla birlikte dinleyebilir ve hikayelerin verdiği mesajlar üzerinde sohbet edebilirsiniz. Arada videoları belirli bir yerde durdurup, çocuğunuzun öykünün devamı anlatmasını ve karakterlerle ilgili fikir yürütmesini isteyerek çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmesine destek verebilirsiniz.

Hikayelerde ilgisini çeken karakter ve olayların neler olduğunu, hangi karakterlere kendisini daha yakın hissettiğini sorarak çocuğunuzun duygu ve düşünce dünyasını anlayabilirsiniz. Ayrıca karakterlerin problem çözme yöntemleri hakkında neler düşündüğünü, onların yerinde olsa nasıl çözümler üreteceğini öğrenerek, çocuğunuzun sorunlarla baş etme becerilerini fark etmesini ve bu becerilerini geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Kanaldaki anlatıcıları örnek alarak siz de çocuğunuza hikâye ve masalları bu şekilde okuyabilirsiniz. Tonlamayla hem çocuğunuzun dikkatini kitaba daha çok çekebilir hem de kitabın mesajına vurgu yapabilirsiniz.

Çocuklar aynı hikayeleri sürekli dinlemek isteyebilir. Bu durum çocuğun öyküyü anlamadığı ya da ilerleyemediği anlamına gelmez. İlerleme her zaman bir sonraki kitaba geçmek olarak düşünülmemeli. Bazı çocuklar kendi iç dünyalarında zorlandıkları benzer olay, düşünce veya duyguları kitaplarda bulur ve onlarla başa çıkma yolu olarak kitabı tekrar tekrar dinlemek isteyebilirler. Bunun yanı sıra, kitaplarda var olan karakterler, görseller ve daha birçok şey çocuğun ilgisini çekmiş olabilir. Bu konuda onu eleştirmemeli ve sabırlı davranmalısınız. Çocuğunuza o hikâyede onu etkileyen şeylerin neler olduğunu sorabilir ve o kitabın onun için ne anlam ifade ettiğini anlamaya çalışabilirsiniz.

Kitap seslendirmesini tekrar dinlemeye başlamadan önce daha önceki okumadan çocuğunuzun aklında kalanları anlatmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun anlama ve dinleme becerilerini geliştirebilir, kitaptan öğrendiği yeni kelimeleri fark edip üzerinde durabilir ve kendisini ifade ederek özgüvenini geliştirmesine destek verebilirsiniz.

Çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirmek için siz de çocuğunuzla birlikte kendi hikâye kitabınızı tasarlayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun