Rotasız Seyyah

5 star 5 star

7 Yaş

Yayıncılar ve Youtuber'lar

Dünyayı gezerek edindiği bilgileri ve yaşadığı maceraları aktaran seyyah bir yayıncı

Künye

  • Tür : Belgesel, Vlog

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Yabancı Kültürler ve Gelenekler
Farklı ülkeleri ve bölgeleri gezip, orada yaşayanlarla zaman geçiriyor ve edindiği bilgileri, yaşadığı deneyimleri aktarıyor. Gezdiği bölgenin coğrafyasına, yemeklerine, geleneklerine, kültürüne ve diline dair ayrıntılı paylaşımlar yapıyor.
İdealleri için işini bırakıp hayalinin peşine düşen ve seyahatleri sırasında zaman zaman tehlikeli deneyimler yaşayan yayıncının cesareti örnek teşkil ediyor.
Keşfeden ve farklı kültürlere sahip insanlarla önyargısız şekilde iletişim kuran yayıncı cesur, özgün ve macera sever tavrıyla olumlu bir rol modeldir.

Kanal Hakkında

Rotasız Seyyah adıyla bilinen Mehmet Genç, yıllar önce kurumsal hayattaki işinden ayrılıp dünyayı gezmeye karar veriyor. Gezilerini başlarda fotoğrafçılık yaparak finanse ediyor. Daha sonra seyahatlerine aldığı sponsorluklarla devam ediyor. Farklı fotoğraf projeleri de bulunan Mehmet Genç’in, seyahat hikayelerine yer verdiği ‘Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 1 ve 2’ olmak üzere 2 adet kitabı var.

Ebeveyne Notlar

Yayıncı, gittiği yerleri sadece gezen değil, bulunduğu yerlerin şartlarında yaşamayı da deneyen bir seyyahtır. Pek keşfedilmemiş bölgelere seyahat edip, oradaki toplulukları ve kültürleri tanımaya çalışıyor. Tehlike içeren bölgelere de gidiyor. Örneğin Afganistan-Taliban grubuna katılıp oradaki deneyimlerine ait videolar çekmiştir.

Yayıncı, gezdiği yerlere ilişkin yayın serileri oluşturmuş. Örneğin, Çin ziyaretinde yaptığı ‘extreme spor’ deneyimini ayrı,  Çin’in tarihi bölgelerini ayrı ve panda üretim merkezlerini ayrı videolarda aktarmış. Aynı zamanda farklı deneyimler yaşamak için farklı araçlarla seyahat etmeyi tercih ediyor. Motosikletle ülke değiştiriyor, tehlikeli yolları yürüyerek gidiyor, Amazon nehrini kayıkla geçiyor...Çocuklar, farklı coğrafya ve dünyalara kapı açan bu kanalı keyifle takip edebilirler. İzleyenler, yayıncının videolarıyla adeta bir dünya turuna çıkıyor. Sadece güzel ve farklı yerler görmekle kalmayıp, nadir bilinen kültürlere ve insan topluluklarına dair bilgiler de ediniyorlar.

Kanaldaki videolarda çocukları olumsuz yönde etkileyebilecek içerikler bulunmuyor. Ancak farklı insan topluluklarına, kabilelere, kültürlere, geleneklere dair sunulan görüntüler ve bilgiler her yaş grubuna hitap etmeyebilir. Bunlar için anne-babaların zaman zaman ek açıklamalar yapması gerekebilir. Kanaldaki videolar farklı uzunluklarda. Bazıları birkaç dakika, bazıları bir saat ve üzerindedir. Çocukların izleme sınırına göre farklı alternatifler yer alıyor.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, yayıncının coğrafyalara dair videoları için ‘Sen en çok nereye gitmek isterdin, neden?’ gibi sorular yöneltebilir, gitmek istediği bölgeyle ilgili birlikte detaylı araştırmalar yapabilirsiniz.

Farklı kültür ve topluluklara dair videolarda neyi ilginç bulduğunu sorabilirsiniz. Bizim kültürümüze özgü olduğunu düşündüğü şeyler ve bizim kültürümüzde yer alan ama yabancı birine garip gelebilecek alışkanlar üzerine sohbet edebilirsiniz.

Farklı deneyim ve sporların yer aldığı videolardan yola çıkarak; ‘Sen olsan denemek ister miydin? Sence yayıncı ne hissediyor?’ gibi sorular sorarak hem kendi arzu ve korkularını keşfetmesini sağlayabilir hem de başkalarının zihnini, duygularını anlayıp yorumlamayı deneyimlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Mehmet Genç’in hikayesinden yola çıkarak çocuğunuzun hayalleri ve idealleri üzerine sohbet edebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun