Magnetic Games (Manyetik Oyunlar)

5 star 5 star

6 Yaş

Yayıncılar ve Youtuber'lar

Manyetik mekanizmalarla yapılan ilginç deneylerin ve onlara dair eğlenceli oyunların sunulduğu bir kanal

Künye

  • Tür : Bililm, Eğlence

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğiticilik
Tasarlanan çeşitli manyetik mekanizmalar üzerinde soyut fizik kanunlarının gözlemlenmesi sağlanmaktadır.
Aynı malzemelerle farklı fonksiyonel tasarımların yapılması, çocuğun, elindeki sınırlı materyalle farklı tasarımlar gerçekleştirmesini teşvik etmektedir.
Manyetik etkileşimin gözlemlendiği üç boyutlu modüler tasarımlar, çocukların hayal ettiklerini uygulamaya çalışmaları için ilham vermektedir.

Kanal Hakkında

Videolarda manyetik etkileşime sahip cisimlerden, etkileyici tasarımlar yapılmaktadır.  Benzer malzemeler kullanılsa da her videoda farklılaşan tasarımlara ışık, lazer ve slime gibi maddeler eşlik ediyor. Fiziksel anlamda düşündürücü, görsel olarak da etkileyici mekanizmalar tasarlanıyor. Dişli, pil, tel gibi basit materyallerden motor, mıknatıslardan prizmalar ve manyetik heykeller, mıknatıs ve slime’dan manyetik macunlar yapılıyor.  

Ebeveyne Notlar

Videolarda anlatım bulunmadığı için mekanizmaların yapımı herkesin görerek uygulayabileceği şekilde sunuluyor. Bu da yabancı dil bilme gereksinimini ve çocukların olası olumsuz ifadelerden etkilenme riskini ortadan kaldırıyor.

Kanalda soyut, anlaşılması ve görselleştirilmesi zor olan fizik, geometri gibi bilimsel kanunların basit, anlaşılır ve eğlenceli şekilde görselleştirildiği videolar yer almaktadır. Özellikle fizik bilimine, mühendisliğe ve tasarıma meraklı çocukların ilgisini çekecek zengin bir içeriğe sahip. Bunlara hiç ilgisi olmasa da manyetik çekimle cisimlerin etkileşimini görmek, renklerle ışıkların birleşimiyle basit tasarımların nasıl etkileyici mekanizmalara dönüştüğüne şahit olmak çocuğunuzun hoşuna gidecek ve onun hayal gücünü, yaratıcılığını besleyecektir.

ÇİÇEK Öneriyor

Videolardaki deneylerden birini çocuğunuzla birlikte yapabilir, en çok etkilendiği deneyle ilgili gözlem ve düşüncelerini paylaşmasını isteyebilirsiniz. Mıknatıslı malzemeleri başka hangi materyallerle birleştirebileceğini sorup, daha farklı tasarımlar üzerine düşünmesini sağlayabilirsiniz. Yapılan deneylerden yola çıkarak kendi hayalindeki tasarımı yapması için onu teşvik edebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun