Babble Dabble Do

5 star 5 star

3 Yaş

Yayıncılar ve Youtuber'lar

Çocuklarım bilim, sanat ve mühendisliğe ilgilerini geliştirebilecek kendin yap videoları içeren, eğlenceli bir kanal.

Künye

  • Tür : Eğlence

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Yaratıcılık
Her videoda farklı bir etkinlik ve tasarım yapılması, çocukların ellerindeki materyalleri kullanarak farklı fikirler üretmeleri için ilham verebilir.
Paylaşılan öneriler sanat, bilim ve mühendislik gibi alanlara dair bilgiler içeriyor. Çocuklar bu sayede eğlenirken, yeni bilgiler de öğrenebilirler.
Videolarda paylaşılan etkinlikler ve el yapımı tasarımlar, motor becerilerin gelişimini destekleyecek nitelikte.
Videolardaki etkinlikleri ve tasarlanan ürünleri yapabilmek için dikkatli çalışmak gerekiyor
Yapımı gösterilen etkinliği ve ürünü tasarlayabilmek için verilen yönergeleri takip etmek ve anlamak gerekiyor.
Negatif Temalar
  • Gizli Reklam
Bazı videolar ürün tanıtımı içeriyor.
Riskli İçerikler
  • Çevrimiçi Reklam Gösterimi
Youtube’un rastgele belirlediği reklamlar videoların başında veya ortalarında videoları bölebiliyor.

Kanal Hakkında

Babble Dabble Do, üç çocuk annesi eski bir mimar ve mobilya tasarımcısı olan Ana’nın çocuklar için kendin yap videoları paylaştığı bir kanal. Ana’nın bilim ve sanatı birleştirerek yaratıcı etkinlikler ve ürünler tasarlama üzerine paylaşımlarda bulunduğu kanalda, hemen her yaş grubuna hitap edebilecek çeşitlilikte videolar bulunuyor. Çam kozalağından hayvan yapımı, üfleyerek boyama, enstrüman yapımı, kâğıttan evler, basit kodlama oyunu, köpüklü hamur, limondan batarya, denge heykeli yapımı bu videolardan bazılarıdır.

Kanalda öneriler “Çocuklar İçin Sanat”, “Çocuklar İçin Bilim”, “Çocuklar İçin Mühendislik” ve “Çocuklar İçin Tasarım” başlıkları altında toplanmış. Bu çerçevede önce o etkinliğin ana konusu ile ilgili eğitici bilgiler paylaşılıyor. Sonra ebeveynler, öğretmenler ve çocuklar için bu etkinlikten nasıl yararlanabileceklerine ilişkin öneriler sunuluyor.

Videolarda genellikle anlatıcı bulunmuyor. Birkaçının başında Ana ve çocukları görünüyor ancak genellikle konuşmuyorlar. Önce gerekli malzeme listesi paylaşılıyor, ardından da yapılması planlanan etkinliğin ve ürünün tasarımı adım adım gösteriliyor.

Ebeveyne Notlar

Babble Dabble Do kanalındaki çocuklarda beceri gelişimini hedefleyen bu etkinlikler, zamanı kaliteli geçirmeyi sağlayacak ve çocukların ilgi alanlarını eğitici şekilde besleyebilecek nitelikte.

Bazı öneriler daha büyük yaşa hitap ediyor olsa da; bir şeyler üretme, odaklanma ve ince motor becerilerinin gelişimini destekleyeceği için ilgisi ve tercihini de dikkate alarak görece yapımı kolay önerileri 3 yaş ve üstü çocuklarınızla deneyebilirsiniz.  

Videolarda tasarlanan ürünlerin çoğu evde bulunabilecek malzemelerden yapılıyor. Ürünler için gerekli bazı malzemeler, Ana’nın kanal ile aynı isimli web sitesinden temin edilebiliyor. Ana, bazı videolarda bu ürünlerin reklamını yapıyor. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza hangi videoların ilgisini çektiğini sorarak, birlikte yapmayı teklif edebilirsiniz. Çocuğunuzun ilgi duyduğu, imkân ve bütçenize uygun olan çalışmaları birlikte seçebilir, bilgi ve becerisini geliştirmesine destek verebilir, eğlenceli vakit geçirirken iletişiminizi de güçlendirebilirsiniz.

Paylaşılan malzeme listesindeki ürünlerin, yapacağınız çalışmada nerede kullanılabileceğine dair sorular sorabilirsiniz. Birlikte yaptığınız çalışmalardan sonra, kendi hayalindeki tasarımları yapması için yönlendirebilirsiniz.

Bazı videolarda, cadılar bayramı ve Christmas gibi başka kültürlere ait gelenekleri içeren etkinlikler ve ürün tasarımları da bulunuyor. Çocuğunuzun yaşına göre, bu gelenekler hakkında bilgi vererek hem farklı kültürlerle ilgili yeni bilgiler öğrenmesine hem de yapacağı etkinliğin ve tasarlayacağı ürünün ne işe yaracağını kavramasına yardımcı olabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun