Youtube Kids

3 star 3 star

3 Yaş

Uygulamalar

Youtube’un çocuklara daha güvenli içerikler sunmak için geliştirdiği, ebeveyn kontrolü sağlayan bir video içerik uygulaması.

Künye

  • Tür : Eğlence
  • Dil : Türkçe
  • Geliştirici : Google
  • Platform : Android, iOS

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğitici Öğeler
Çocuklar, izlemeyi seçtikleri kanallara bağlı olarak YouTube Kids'ten sayı sayma, haftanın günleri, matematik, okuma, yazma, dil gibi alanlarda yeni bilgiler edinebilirler. Örneğin Da Vinci TV’den simetri yardımıyla kaleydeskop yapımı, Cailbook kanalından yarış arabaları ve renkler, Vlad and Niki kanalından sayılar ve yemek pişirme gibi konuları öğrenebilirler.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Bazı çizgi film videoları hafif derecede şiddet içeriyor. Örneğin, “Ben 10”, “Lego Ninjago” veya “Om Nom Hikayeleri” gibi çizgi dizilerde yumruk atmak, ateş etmek, kovalamak gibi sahneler bulunuyor.
Seçilen yaş grubuna uygun olmayan ve bazı çocukların korkmalarına neden olabilecek öğelerin bulunduğu videolar filtrelerden sızabiliyor. Örneğin “Dexter’s Laboratory” kanalında bıçak, kılıç, tabanca, korkutucu robotlar ve insan üstü varlıkların olduğu sahneler bulunuyor.
Seçilen yaş grubuna uygun olmayan cinsellik ve çıplaklık içeren söylemler ve görüntüler filtrelerden sızabiliyor. Örneğin, “Mosnter High Türkiye” isimli kanalda kısa da olsa karakterlerin birbirlerini dudaktan öptükleri görüntüler bulunuyor.
Bazı videolar aptal, sersem gibi hafif derecede argo kullanımı içeriyor. “Ben 10”, “Dexter’s Laboratory”, “Mosnter High Türkiye” isimli kanallarda bu tür söylemlere rastlanabiliyor.
Riskli İçerikler
  • Çevrimiçi Reklam Gösterimi
Bazı videolar reklam içeriyor; Burger King, Coca-Cola, Pepsi gibi zincir markaların ürünlerinin göründüğü, Barbie ve Lego gibi markaların oyuncaklarının baş rolde olduğu, çeşitli markaların ürünlerinin incelendiği videolar var. Bazı kanallarda da çocukların bunların aslında birer reklam ve pazarlama stratejisi olduğunu kavrayamayacakları gizli reklamlar mevcut. “Fenomen TV”, “Happy Kids Games”, “Como Se Hace” “Hasta Pasta” bu tarz içeriklerin olduğu kanallardan bazıları.

Uygulama Hakkında

Youtube’un çocuklara özel geliştirdiği Youtube Kids, 13 yaşından küçük çocuklar için güvenli video içerikleri sunmayı vaat ediyor. Hem uygulama üzerinden hem de Web’ten erişilebilen Youtube Kids’te içerikler "Okul Öncesi” (4 yaş altı), "Küçük" (5–8 yaş) ve "Büyük" (9–12) yaş olarak gruplandırılmış.  Seçilen yaş aralığına göre içerikler “Öğrenim”, “Şovlar”, “Müzik”, “Keşfet”, “Oyun” gibi kategorilere ayrılmış. Uygulama her ne kadar çocuklara yönelik içerikler paylaşmayı amaçlasa da “Dr. Özgür Bolat Öneriyor: 4 Yaş Altı Çocuğu Olan Ebeveynler Çizgi Film Seçerken Nelere Dikkat Etmeli” gibi ebeveynlere yönelik içerikler de bulunuyor.

Giriş için öncelikle ebeveyn ya da çocuk kullanıcı modlarından birinin seçilmesi gerekiyor. Çocuk kullanıcı modu seçilirse, uygulamanın ebeveyn yardımıyla kurulması gerektiğine dair bir uyarı metni çıkıyor. Dolayısıyla uygulamaya her koşulda sadece ebeveynler giriş yapabiliyor. Ebeveyn kullanıcı modu seçildiğinde ise her bir çocuk için ayrı profiller oluşturulabiliyor.

Ayarlar bölümünden çocuğunuzun yaş grubunu seçtiğinizde uygulamanın o yaş grubu için belirlediği içerikler çıkıyor. Profilden çocuğunuzun neler izlediğini ve ilgi alanlarını görebiliyorsunuz. Ancak ayarı açık tutulursa, çocuğunuz istediği videonun ismini yazarak yeni içeriklere ulaşabiliyor. Aradığı video, filtreler tarafından seçilen yaş grubuna uygun olarak belirlenmişse izleyebiliyor ve ona benzer daha pek çok videoya erişebiliyor. Arama ayarı kapatılırsa çocuk yeni video aratamıyor.

Uygulama daha önce izlenen videolara göre yeni video tavsiyeleri sunuyor, istenmediği durumda bu özellik devre dışı bırakılabiliyor. Çocuğunuzun karşısına çıkabilecek her içeriğe hakim olmak isterseniz, filtreleme sisteminden sızabilecek içeriklere karşı “Yalnızca Onaylı İçerik” modu ile çocuğunuzun sadece sizin onayladığınız içerikleri izleyebileceği koleksiyonlar oluşturabiliyorsunuz. Böylece çocuğunuzun karşısına sadece bu koleksiyondaki içerikler çıkıyor.

Uygulamada çocuğunuza uygun olan günlük ekran süresini aşabilecek içerikler mevcut. Bu nedenle ekran süresini kontrol etmenizi öneriyoruz. “Zamanlayıcı” bölümünden çocukların ekran başında kalma süresini sınırlama imkanı var. Belirlenen süre dolduğunda, uygulama otomatik olarak kilitleniyor. Uygulamaya giriş veya ayarlarda değişiklik yapılabilmesi için ekranda beliren dört işlem sorusunun çözülmesi veya ebeveyn şifresinin oluşturulması gerekiyor.

Ebeveyne Notlar

Youtube Kids’teki içerik seçimi, uzmanlar tarafından yapılan incelemeler, ebeveynlerden alınan geri bildirimler ve yapay zeka ürünü otomatik filtrelerin etkili olduğu bir sistemle yapılıyor. Doğrudan uzmanların denetimiyle sınıflandırılmadığı için çocukların kendi yaş grubuna uygun olmayan, içinde sakıncalı öğelerin bulunduğu içeriklerle karşılaşma olasılığı bulunuyor.

Uygulamadaki videolarda Youtube’un belirlediği reklamlar çıkabiliyor. YouTube Premium üyeliğiyle çocukların, videoları ücretli reklam olmadan izleme imkanları var. Ancak, öte yandan oyuncak, kutu açma gibi çeşitli ürün incelemelerinin olduğu, sağlıksız hazır yiyeceklerin tüketildiğini gösteren ve çocukları satın almaya teşvik edebilecek videolar mevcut.

Her ne kadar içerikleri yaş gruplarına göre ayırarak, seçilen yaşa uygun olmayan içeriklere yönelik önlem alınmaya çalışılmışsa da o yaş grubu için uygun olmayan argo, korku, şiddet, çıplaklık ve cinsellik içeren söylem ve görüntülere rastlamak mümkün olabiliyor. Örneğin, “5-8” yaş aralığı seçildiğinde, 8 yaş için uygun olan içerikleri 5 yaşındaki çocuklar da izleyebiliyor. İçerikler için yapılan gruplamalarda geniş bir yaş aralığı tercih edilmiş. Oysa ki her yaş dönemi, farklı gelişimsel değişikleri beraberinde getirir. Bu nedenle, uygunsuz içeriklerle karşılaşma ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmakta ve izlenecek videoları seçerken çocuğun yaşına dikkat etmekte fayda var. Özellikle 3-4 yaş grubunda ebeveyn kontrolü son derece önemli. Bu yaş grubunda çocuğu olan ebeveynlere içerikleri mutlaka birlikte izlemelerini öneririz.

Uygulamada pek çok yabancı kanalın Türkçe versiyonuna yer verilmiş, ancak bazı farklı dillerdeki kanallar dublaj ya da Türkçe alt yazı ile desteklenmemiş. Örneğin, “Assomi&Waleed” isimli kanalın dili Arapça. Türkçe seslendirme veya alt yazı metinleriyle desteklenmemiş. Kanalda genel olarak günlük vloglar var. Sistemdeki “5-8” veya “9-12” yaş grubu seçildiğinde, kanala erişim sağlanabiliyor. Bu vlogların birinde, solunum cihazına bağlanmış hastanede tedavi gören bir hastanın yakın plan görüntüleri ve yakınlarının konuşmalarına yer verilmiş. Bu görüntüler büyük yaş grubu için risk teşkil etmezken, 5-8 yaş grubu için endişe verici olabilir. Uygulama, bu riskin önüne geçebilmek için ebeveynlere uygunsuz buldukları videoların üstündeki bayrak işaretine tıklayarak şikâyet etmek ve inceleme talebi oluşturmak için imkan sağlamış.  Ayarlar bölümünden “arama” modu pasife alındığında hiçbir kanal veya video araması yapılamıyor. Çocuğunuzu uygunsuz içeriklerden korumak için uygulamanın bu özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Fakat, tüm bu özelliklere rağmen, kanallara sürekli yeni videolar yüklendiği için tam bir kontrolden bahsetmek mümkün değil. Çocuğunuz videoları izlemeden önce içerikleri mutlaka kontrol etmenizi veya çocuğunuzla birlikte izlemenizi tavsiye ederiz.

ÇİÇEK Öneriyor

Hangi içeriklerin çocuğunuzun ilgisini daha çok çektiğini öğrenebilir, yaşına uygun kanalları belirleyerek videoları birlikte izleyebilirsiniz. Böylece izleme güvenliğini artırırken çocuğunuzla iletişiminizi de güçlendirebilirsiniz.

Yaşına uygun olmayan içeriklerin neler olduğunu anlatarak, kendisi için güvenli içerikler seçmesi konusunda ona rehberlik edebilirsiniz. İnternetin şiddet, korku, kötü söz gibi çocuklar için uygun olmayacak içerikler açısından riskli olduğu bilgisini vererek, ebeveyn kontrolünün neden önemli olduğunu anlatabilirsiniz. Özellikle 8 yaş üstü çocuklar izleyecekleri içerikler konusunda daha fazla söz sahibi olmak isteyebilirler. Bu nedenle ayarlarda değişiklik yaparken çocuğunuzla konuşup onun için uygun olan içerikler konusunda ortak bir karar alabilirsiniz.

Uygulamadaki “ekran süresi kısıtlaması” hakkındaki görüşlerini sorabilir, ekran süresinin neden önemli olduğunu anlatabilirsiniz.

 

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun