TRT Çocuk Kitaplık

4 star 4 star

3 Yaş

Uygulamalar

Okul öncesi ve okul çağı çocukları için eğitici ve eğlenceli kitaplardan oluşan, bir dijital kütüphane uygulaması.

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Platform : Android, iOS
  • İndirilebilir İçerik : Var
  • Geliştirici : Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu
  • Dil : Türkçe
  • Ücreti : Ücretsiz

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Düşünme ve Mantık Yürütme
Kitaplardaki bilgiler ve kitapların son bölümlerinde bulunan sorular ve etkinlikler çocukları düşünmeye yönlendiriyor. Özellikle ‘’Bizim Masallar’’ başlığı altındaki Nasrettin Hoca ve Keloğlan masalları çocukları akıl yürütmek ve okuduklarını düşünüp yorumlamak için teşvik ediyor.
Uygulamadaki kitaplar, çocuklar için farklı dünyaların kapılarını aralıyor ve hayal güçlerinin gelişimini destekliyor.
Kitapların sonunda bulunan labirent ve yap-boz gibi aktiviteler, çocukların problem çözme becerilerinin gelişimini destekliyor.

Uygulama Hakkında

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için geliştirilen, başarılı bir dijital kütüphane uygulaması. Uygulamada ‘’Hayatın İçinden’’, ‘’Meraklı Bilgin’’, ‘’Bizim Masallar’’, ‘’Doğanın Masalı’’ ve “Bizim Kahramanlar” başlıkları altında sınıflandırılmış kitaplar bulunuyor. Her kitabın sonunda, çocukların okuduklarını anlamalarını ve öğrendiklerini pekiştirmelerini sağlayacak sorular, aktiviteler ve oyunlar yer alıyor.

Uygulamadaki kitaplar, çocukların okuma deneyimini daha keyifli ve cazip kılacak arka fon müziği, kitap seslendirmesi, hareketli görseller ve otomatik sayfa ilerletme gibi özelliklerle desteklenmiş. Ancak, kullanıcı isterse, hareketli görseller dışındaki özellikleri devre dışı bırakabiliyor. Bunun yanı sıra uygulamada, çocukların okudukları kitaba kaldıkları yerden devam edebilmelerini kolaylaştıracak bir de “ayraç” bulunuyor. Sonrasında okuduğu kitapları “Odam” bölümündeki kütüphanesinde arşivleyebiliyor. Ayrıca, internet bağlantısı ile ilgi bir sorun olduğunda ya da internet bağlantısının olmadığı bir ortamda da çocuğunuz daha önce indirilmiş ya da daha önce okunmuş olan kitapları okumaya devam edebiliyor.

Uygulamada ebeveynler için de bir panel yer alıyor. Panele mail adresi ile kayıt oluşturuluyor ve doğum yılı bilgisi ile giriş yapılıyor. Bu panel sayesinde çocuğunuzun ilgi duyduğu ve okuduğu kitapları, kaç sayfa okuduğunu, okuma süresini, kitap sonunda sorulan sorulardan kaç tanesini doğru cevaplayabildiğini, zekâ oyunları ya da aktiviteleri çözmek için ne kadar süreye ihtiyaç duyduğunu görebiliyorsunuz. Paneldeki “profiller” kategorisinden de daha fazla çocuk için ayrı profiller oluşturabiliyorsunuz.

Ebeveyne Notlar

TRT Çocuk Kitaplık uygulaması, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırabilecek ve çocukların görsel, bilişsel ve duygusal becerilerinin gelişimine destek olabilecek bir uygulama. Dijital kütüphane, çocuk psikologları ve eğitimciler tarafından onaylanmış kitapları içeriyor. Kütüphane sürekli yeni kitaplarla besleniyor ve eklenen kitaplar etiketlerle işaretleniyor. Hem okul öncesi hem de ilkokul dönemi yaş grubuna uygun olması için kitaplar yazılı olarak sunulmuş, seslendirilmiş ve ayrıca keyifli bir deneyim yaşatmak amacıyla fon müziği ve hareketli görsellerle zenginleştirilmiş. Ancak, kitaplar dinlenmek yerine okunmak istenirse, her ne kadar fondaki müziği ve seslendirmeyi kapatma imkânı olsa da, yoğun hareket efektleriyle desteklenmiş görsellerin olduğu sayfalar, okumayı yeni öğrenen ve odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için dikkat dağıtıcı etki oluşturabilir.   

Uygulamada, kitapların uygun olduğu yaş, yazarı, yayınevi, resimleyen, sayfa sayısı gibi künye bilgileri paylaşıldığı için çocuğunuzun yaşına göre kitap tercihinde bulunabilir ve onun ilgisini çeken kitapların yazarlarını, yayınevlerini ve çizerlerini öğrenerek çocuğunuza kitap seçerken bu bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Fakat bu bilgileri ancak kitabı seçip açtıktan sonra görebildiğiniz için, hitap ettiği yaş çocuğunuzla uyumlu değilse, uyumlu olanı bulabilmek için diğer kitapları da tek tek kontrol etmeniz gerekiyor. Yine kitapların kategori başlıklarının net sınırlarla ayrılmamış olması ve seri halinde olan kitaplardan bazılarının başka, diğerlerinin bir başka kategori altında yer alması, temasına göre kitap seçmeyi ve çocuğunuzun beğendiği yazarların kitaplarını ya da serinin devamını niteliğinde olanları bulmayı zaman zaman zorlaştırabilir. 

Uygulamadaki kitapların sonlarına, çocukların kitaplardan öğrendikleri bilgileri pekiştirmeleri için çeşitli sorular, aktiviteler ve oyunlar eklenmiş. Her ne kadar sorular kitapla ilgili olsa da, oyunlar kitaplardan bağımsız olarak sadece eğlence amacıyla ve sınırlı çeşitlilikte tasarlanmış. 

Uygulamayı indirmek ücretsiz, fakat içindeki içeriklerin tümünü görebilmek için üye olmak gerekiyor. Reklam içermediği için çocuğun kitap okuma ya da dinleme keyfi bölünmüyor. Uygulama bu özellikleriyle çocuklara güvenilir bir kitap okuma ya da dinleme deneyimi sunuyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuz kitap okurken ona eşlik edebilir, bazı heyecanlı anlarda bir sonraki sayfaya geçmeden önce ‘’Sence şimdi ne olacak?’’ diye sorup kitap okuma motivasyonunu arttırabilirsiniz.  Kitabın içinde yeni öğrendiği bir bilgiye dikkat çekip gerçek hayattaki örnekleri üzerinden sohbet ederek çocuğunuzun bu bilgiyi daha iyi özümsemesini sağlayabilirsiniz. Kitapların son bölümünde yer alan sorulara ve aktivitelere, siz de yenilerini ekleyebilir, çocuğunuzun öğrendiği bilgileri pekiştirmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Birlikte yeni bir masal yazmayı deneyebilirsiniz. Masalı siz başlatıp ‘’haydi sen de devamını getir’, diyerek kendi masalınızı oluşturabilir, çocuğunuzun hayal gücü gelişimini destekleyebilirsiniz.

İstatistiklerden, ilgi duyduğu kitaplara bakarak bu kitapları neden sevdiği üzerine konuşabilir, çocuğunuzun da bu konudaki farkındalığını artırabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun