Stack the Countries

4 star 4 star

8 Yaş

Uygulamalar

Çocukların eğlenirken coğrafya bilgilerini geliştirebilecekleri, eğitici bir uygulama.

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Oyun İçi Satın Alma : Yok
  • Geliştirici : Dan Russel-Pinson
  • Dil : İngilizce, İspanyolca, Fransızca
  • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
  • Ücreti : 8,89 TL
  • Platform : Google Play, AppStore, Amazon

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Genel Kültür
Uygulama, içindeki oyunlar ve hafıza kartlarıyla çocukların eğlenirken ülkeler hakkında yeni bilgiler edinmelerini sağlıyor.
Çocukların önce hafıza kartlarını inceleyerek farklı bilgileri akıllarında tutmaları, sonra da oyun bölümünde kendilerine sorulan soruları cevaplamak için hafızalarını kullanmaları gerekiyor.
Ülkeler hakkında sorulan soruları cevaplamak ve ülkeleri hareket ettirerek veya döndürerek üst üste gelecek şekilde sıralamaya çalışmak, problem çözme becerisinin gelişimini destekliyor.

Uygulama Hakkında

“Stack the Countries” çocuklara ülkelerin isimleri, dilleri, bayrakları, komşuları, önemli şehirleri ve başkentleri gibi coğrafi bilgileri öğretmeyi amaçlayan, eğitici bir uygulama. 

Bir bilgi yarışması gibi tasarlanan uygulamada, bir dünya haritası ve ülkeler hakkındaki bilgilerin yazılı olduğu hafıza kartları bulunuyor. Her ülke için ayrı tasarlanan hafıza kartlarında ülkelerin ismi, başkenti, resmi dilleri, simge mekanları/yapıları, en büyük şehirleri, komşuları, bayrakları ve illüstrasyon olarak çizimleri yer alıyor. Uygulamayı kullanan kişiye boş bir dünya haritası sunuluyor. Kişinin, ülkeler hakkında sorulan soruları doğru cevaplayarak haritayı tamamlamaya çalışması gerekiyor. 

Oyuna başlamadan önce, hafıza kartlarında yazan ülkeler hakkındaki bilgiler incelenip, okunabiliyor. Bunun yanı sıra, isteğe göre sorular kısıtlanabiliyor. Örneğin, “sadece Güney Amerika’daki ülkeler hakkında sorular” veya “sadece ülkelerin komşuları hakkındaki sorular” gibi seçenekler arasından istenen tercihler yapılabiliyor. 

Kullanıcı kendisine sorulan sorulara doğru cevap verdiğinde, ülkelerin illüstrasyonları tıpkı “Tetris” oyunundaki gibi ekranın üst kısmında belirerek aşağı doğru düşmeye başlıyor. Bu sırada kullanıcının illüstrasyonları hareket ettirerek veya döndürerek üst üste gelecek şekilde sıralaması gerekiyor. Bu şekilde ülkeleri üst üste dizerek belirli bir yüksekliğe ulaştığında ise, rastgele bir ülkenin kilidi açılıyor. Kullanıcı, kilidi açılan ülkeleri dünya haritasına yerleştirerek, haritayı tamamlamaya çalışıyor. 

Verilen doğru cevaplarla kilidi açılan ülke sayısı 20’ye ulaştığında, ülkeler ve konumlarının eşleştirilmesinin yapıldığı “Map It” bölümü, 50 ülkeye ulaştığında ise verilen bilgi ile ülkenin olabildiğince kısa sürede eşleştirilmesinin gerektiği “Pile Up” bölümü açılıyor. 

Oyunda altı farklı profil oluşturulabiliyor ve bunun dışında bir de misafir oyuncu seçeneği bulunuyor. 

Ebeveyne Notlar

Uygulama, çocuklar için öğrenmesi ve akılda tutması zor bilgileri, sunduğu oyun ve yarışmalarla eğlenceli bir şekilde öğretmeyi hedefliyor. Çocuklar, uygulamadaki hafıza kartları ve sorulan sorular sayesinde, ülkelerin şekillerini, başkentlerini, önemli yapılarını, büyük şehirlerini, sınır ülkelerini, dillerini, bayraklarını ve bulundukları kıtaları keşfederek hem coğrafya hem de genel kültür bilgilerini artırabilirler. 

Uygulamanın dili İngilizce. Türkçe dil desteği yok. Ancak uygulamayı kullanabilmek için temel seviyede İngilizce bilmek yeterli. Bu durum, çocukların İngilizcelerini geliştirmeleri için de bir fırsat sunuyor. Ancak, kullanım kolaylığı ve grafik tasarımının ilgi çekici olması açısından uygulamanın biraz daha geliştirilmesi gereken yönlerinin olduğu söylenebilir. Ana menü oldukça sade ve anlaşılır olmasına rağmen, devamındaki alt menülerin anlaşılması biraz zor. Bu durum, İngilizce bilmeyen çocukların uygulamayı kullanma motivasyonlarını düşürebilir.                         

ÇİÇEK Öneriyor

Uygulamadan öğrendiği bilgilerin daha kalıcı olması için çocuğunuza zaman zaman sorular sorarak bilgileri pekiştirmesine yardımcı olabilirsiniz.  

Her oyun sonunda, açılan ülkelerin geleneksel yemeği, kıyafetleri, müzik türü gibi özellikleri hakkında birlikte daha detaylı araştırmalar yapabilir, bu sayede çocuğunuzun farklı kültürler ve gelenekleri keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Uygulama içindeki farklı kullanıcı oluşturma özelliğini kullanarak aile içinde küçük yarışmalar düzenleyebilir, çocuğunuzun öğrenmeye yönelik motivasyonunu arttırabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun