ScratchJr

5 star 5 star

6 Yaş

Uygulamalar

Çocukların kendi hikâyelerini ve oyunlarını tasarlayabilecekleri bir başlangıç kodlama uygulamasıdır.

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Platform : Google Play, AppStore
  • Geliştirici : Scratch Foundation
  • Dil : 19 Farklı Dilde
  • Türkçe Dil Seçeneği : Var
  • Ücreti : Ücretsiz

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Kodlama
Uygulama, basit düzeyde fonksiyonlar ve komutlarla giriş seviyesinde kodlama mantığını öğretmeyi amaçlıyor.
Hikayelerdeki karakterleri hareket ettirmek için komut bloklarını belirli bir sırayla dizmek, gruplamak ve çakışan komutlar için çözüm üretmek, problem çözme becerisinin gelişimini destekliyor.
Çocukların kendi özgün hikayelerini oluşturabilmeleri için yaratıcılıklarını kullanmaları gerekiyor.

Uygulama Hakkında

ScratchJr, çocukların hareketli animasyonlarla kendi etkileşimli hikâyelerini ve oyunlarını tasarlamalarına olanak sağlayan bir kodlama uygulaması.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün 8-16 yaş çocuklar için geliştirdiği Scratch isimli programlama dilinden esinlenilerek 8 yaş altı çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine uygun olacak şekilde tasarlanmış.

Uygulama, diğer programlama dillerinden farklı olarak, komutları hazır grafik bloklar halinde sunuyor. Bir yapbozun parçaları gibi bu bloklar farklı kombinasyonlarda birbirine eklenerek karakterlerin hareket etmesini, zıplamasını, şarkı söylemesini ya da konuşmasını sağlıyor. Kullanıcı, düzenleyici programlarla arka plan oluşturabiliyor, karakterleri değiştirebiliyor, hatta kendi fotoğrafını ya da sesini ekleyerek kendi hikayesini yaratabiliyor. Uygulama bunları yapabilmek için kamera, mikrofon ve cihazdaki dosyalara erişim izni istiyor.

Uygulamada yeni kullanıcılar için açıklayıcı bir “Nasıl Kullanılır?” videosu bulunuyor. Oluşturulan hikâye ya da oyunu paylaşabilmek için ebeveynin onayı gerekiyor. Basit bir matematik işleminden sonra ebeveyn, çocuğunun oluşturduğu hikaye ya da oyunu herhangi bir platformda “.sjr” uzantısıyla paylaşabiliyor. Ancak dosyanın gönderilen cihazda açılabilmesi için Scratch ya da ScractchJr uygulamasının bulunması gerekiyor. 

Ebeveyne Notlar

ScracthJr, bir yandan kodlamanın basit mantığını öğretirken bir yandan da kullanıcısına sunduğu kendi hikayelerini oluşturma fırsatı ile yaratıcı düşünmeyi destekliyor. Çocuklar, karakterleri hareket ettirmek için komut bloklarını hangi sırayla dizmeleri ve gruplamaları gerektiğini keşfetmeye çalışırken veya çakışan komutlar için çözüm ararken sıralama ve gruplama becerilerini geliştirebilir, dolayısıyla problem çözmeyi ve proje tasarlamayı da öğrenebilirler. Basit fonksiyonların çalışma mantığını kavrayarak sayısal becerilerini artırabilirler. Küçük çocuklar ScratchJr ile kod yazarken, bilgisayar ekranı karşısında geçirdiği zamanı da daha kaliteli hale getirebilirler            

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun ilgisini kodlamaya yönlendirmek ve hayal gücünün gelişimini desteklemek için birlikte yaşadığınız bir olayı, anınızı ya da okuduğu bir hikâyeyi uygulamada canlandırmasını isteyebilirsiniz. 

Çocuğunuzu uygulama hakkında arkadaşlarıyla konuşmaya ve ilgili olanlarla küçük bir grup kurmaya teşvik edebilirsiniz. Kodlayacakları hikâye ya da oyunun kurgusunu oluşturarak aralarında görev paylaşımı yapmaları hem kodlama öğrenimini pekiştirici olacak hem de çocukların sosyalleşmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzun kodlama ve yazılıma ilgisi olduğunu düşünüyorsanız onu daha üst düzeyde bir eğitime yönlendirebilirsiniz.

Uygulamayla ilgili daha fazla bilgi ve aktivite için scratchjr.org ziyaret edebilir, İngilizceniz iyiyse “Discuss” bölümündeki tartışmalara katılabilir (scratch.mit.edu/discuss/), ebeveynler için hazırlanmış scratch.mit.edu/parents/ sayfasını inceleyebilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun