Relax Family

4 star 4 star

3 Yaş

Uygulamalar

Çocuklar ve aileler için rahatlatıcı meditasyon pratikleri sunan bir bilinçli farkındalık (mindfullness) uygulaması.

Künye

  • Tür : Sağlık
  • Platform : Android, iOS
  • Geliştirici : Relax Bilişim
  • Dil : Türkçe

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Öz Denetim
Uygulamada farklı yaş grupları için sınav stresi, endişe, kaygı, öfkeyle baş etme, sağlıklı nefes alma, odaklanma, motivasyon, uykuya dalma gibi konularda Türkçe seslendirilmiş birçok meditatif çalışma bulunuyor.
Kullanıcılar, bilinçli farkındalık (mindfullnes) çalışmalarının faydaları, etkileri ve teknikleri konusunda bilgilendiriliyor.

Uygulama Hakkında

Uygulama, farklı yaş grupları için farklı bilinçli farkındalık çalışmaları içeren geniş bir Türkçe arşive sahip. Yaş grupları “3-6 ; 7-11 ; 11-15; Yetişkin” olarak belirlenmiş. Her yaş grubu için birçok farklı kategori bulunuyor. Küçük yaş grupları için masallarla farkındalık oluşturmak şeklinde yayınlar sunuluyorken, yaş grubu büyüdükçe sınıfta farkındalık, sınav kaygısı, endişe, öfkeyle baş etme, motivasyon gibi konular ön plana çıkıyor. Ailece yapılabilecek çalışmalar da mevcut.

Nefes ve duygulara farkındalıkla bakma becerisi kazanan çocuklar stres, endişe, korku gibi duyguları hissettiklerinde kendileri çözüm üretmeye başlıyorlar.          

Uygulamada, “Nasıl Hissediyorsun?” başlığıyla duygulara yönelik filtreleme yapan bir sistem bulunuyor. Bu sistem, anlık hislere uygun farkındalık çalışmaları öneriyor. Seçilen çalışmanın arka plan müziğini belirleme, ses yüksekliğini ayarlama, sevilen çalışmaları favorilere ekleme ve çevrimdışı dinleme seçenekleri de var.

Uygulama, kendini güncel tutmak amacıyla, belirli zaman aralıklarında yeni çalışmalar ekliyor. Uygulamanın ücretsiz versiyonunda, sadece tanıtım yayınları dinlenebiliyor. Ücretli versiyona geçildiğinde, uygulamadaki bütün çalışmalara kısıtlama olmadan ulaşılabiliyor.  İçeriklerin yavaş yüklenmesi ve ara ara takılması gibi aksaklıklar yaşansa da, uygulamanın kolay bir kullanımı var.

Meditasyon ve bilinçli farkındalık gibi çalışmalar için pek çok uygulama var.  Ancak, Türkçe olan uygulamalar yetişkin kullanıcılar için tasarlanmış. “Relax Family” farklı yaş gruplarından çocuklara hitap eden çalışmalarıyla diğer uygulamalardan ayrılıyor.

Ebeveyne Notlar

Pandemi döneminde çocuklarını ekrandan uzaklaştırıp, ekran yorgunluğunu alacak sağlıklı bir etkinlik arayışında olan ebeveynler için yararlı bir seçenek. Uyumakta, derslere odaklanmakta ve enerjisini kontrol etmekte zorlanan çocuklar kısa bir zaman diliminde hem farkındalığın ne olduğunu öğrenebilir hem de birçok farkındalık aktivitesi yapabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Birlikte yapacağınız bir meditasyon çalışmasından sonra çocuğunuza nasıl hissettiğini anlatmasını isteyebilir, siz de nasıl hissettiğinizi paylaşabilirsiniz. Belirli aralıklarla çocuğunuza, kendinde fark ettiği değişiklikler olup olmadığını sorabilir, sizin gözlemlediğiniz değişiklikler varsa, bunları paylaşarak onu bu konuda cesaretlendirebilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun