RelationShapes

5 star 5 star

3 Yaş

Uygulamalar

Okul öncesi yaş grubu çocukların görsel hafıza ve problem çözme becerilerini güçlendirmeyi hedefleyen eğitici bir uygulama.

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Platform : Google Play, AppStore
  • Geliştirici : VizuVizu
  • Dil : İngilizce
  • Ücreti : Ücretsiz

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Problem Çözme
Sunduğu farklı alıştırmalarla kullanıcıyı akıl yürütmeye ve doğru hamle pratiği yapmaya yönlendiriyor.
Alıştırmalarda sunulan görsel öğeleri akılda tutarak, aynısını yapmaya çalışmak görsel hafıza gelişimini destekliyor.
Her alıştırma sonunda hediye olarak sunulan farklı aksesuarları, alıştırmaların sonunda elde edilen şekillere ekleyerek tasarım yapmaya yönlendirmesi yaratıcılığın da gelişimine katkı sağlıyor.

Uygulama Hakkında

RelationShapes, okul öncesi yaş grubu çocukların görsel hafıza ve problem çözme becerilerini güçlendirmeyi hedefleyen bir uygulama. Çocuklara dünyamızı oluşturan şekiller, desenler, yönler, simetri gibi görsel yapı taşlarını tanımlamayı ve analiz etmeyi öğreten Agam Methodu ile geliştirilmiş. Bu metot, nesneleri zihinde görselleştirmeyi ve mekânsal olarak hareket ettirebilmeyi öğretir. Bu sayede görsel hafıza, ilişki kurma ve problem çözme gibi beceriler daha iyi gelişir.

Uygulamada çocukların mantık yürütme, yaratıcılık, hafıza ve görsel/uzamsal becerilerini geliştirecek alıştırmalar bulunuyor. Bu alıştırmalar basitten karmaşığa doğru giden 8 farklı seviyeden oluşuyor.

Her alıştırmada farklı şekil, desen, renk ve boyuttan oluşan görseller ekrana yansıyor. Kullanıcıdan ekranda beliren görsellerin aynısını yapması isteniyor. Bunun için kullanıcının, kendisine dağınık halde sunulan şekilleri hareket ettirmesi, boyutlandırması, birbiriyle ilişkilendirmesi, bazen de aklında tutması gerekiyor.

Her alıştırmanın sonunda kullanıcıya bir hediye paketi içinde, alıştırmadaki şekillere ekleyip yaratıcı görseller oluşturabileceği aksesuar niteliğinde öğeler sunuluyor. Kullanıcı, kendisine sunulan öğelerden, hayal gücü ve yaratıcılığını kullanarak yeni tasarımlar oluşturabiliyor.

Ebeveyne Notlar

Uygulama çok oyunculu şekilde tasarlanmış. Toplam 4 farklı kullanıcı eklenebiliyor ve oyuncuların yaptığı çalışmalar ebeveynler için tasarlanmış olan “Grown-ups” sekmesinden takip edilebiliyor. Bu sekmeden her seviyenin kazanımları, oyuncuların performansları ve oluşturdukları yaratıcı görseller görülebiliyor. Aynı zamanda uygulama ve Agam Metodu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşılabiliyor. Kullanıcının bu sekmeye girebilmesi için ekranda beliren matematik işlemini doğru yanıtlaması gerekiyor.

Uygulamanın dili İngilizce, ancak bu durum İngilizce bilmeyen kullanıcılar için bir dezavantaj yaratmıyor. Uygulamanın nasıl çalıştığını anlamak için görsel ve işitsel yönergeleri takip etmek yeterli oluyor.  Yalnız, ebeveynler için olan “Grown-ups” sekmesindeki bilgiyi anlamak için iyi bir İngilizce seviyesine sahip olmak gerekiyor.

ÇİÇEK Öneriyor

RelationShapes uygulaması her ne kadar eğitici bir uygulama olsa da ekran süresini takip etmekte fayda var.

Uygulamanın sunduğu alıştırmaların benzerlerini tangram şekilleri, kağıt, kalem, oyun hamuru gibi malzemeler kullanarak sanal ortamdan gerçek ortama taşıyabilir, çocuğunuzla birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu hem çocuğunuzun ekran süresini azaltmak hem de öğrendiklerini birlikte uygulamak için iyi bir fırsat sunacaktır.

Günlük hayatta kullandığımız nesnelerin şekilleri hakkında konuşarak, “Araba hangi şekillerden oluşmuş olabilir?”, “Hangi oyuncaklarında üçgenler var?” gibi sorular da edindiği bilgileri günlük yaşama aktarmasına yardımcı olacaktır.

 

Bağlantı Linkleri:

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vizuvizu.relationshapes

AppStore: https://apps.apple.com/us/app/relationshapes/id1143015542

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun