Pet Bingo

4 star 4 star

5 Yaş

Uygulamalar

Matematikteki dört işlem sorularının bingo oyunuyla birleştirildiği ve kazanılan ödülle sanal bir evcil hayvan edinilerek yetiştirilebilen eğitsel ve eğlenceli bir uygulama.

Künye

 • Tür : Eğitim
 • Çıkış Tarihi : 12 Kasım 2013
 • Son Güncelleme : 16 Eylül 2021
 • Dil : İngilizce
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Ücreti : Ücretsiz
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • Platform : İOS, macOS, Android
 • Geliştirici : Jennifer DiBrienza
 • Geliştirici Firma Web Adresi : https://www.duckduckmoose.com
 • Dağıtıcı : Duck Duck Moose LLC

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Problem Çözme
Uygulama toplama, çıkarma, çarpma ve bölme konularında basitten karmaşığa doğru çeşitli sorular içeriyor. Soruları çözebilmek için düşünmek, sayılar arasında ilişki kurmak ve işlem yapmak gerekiyor.
Uygulamadaki soruları cevaplayabilmek için odaklanmak ve dikkatli olmak gerekiyor.
Riskli İçerikler
 • Reklam
İşlem yapılan alandan geliştirici şirketin diğer uygulamalarına yönlendirme yapılıyor.

Uygulama Hakkında

Pet Bingo, çocukların farklı matematik kavramlarını anlamalarına yardımcı olmak için öğretmenler tarafından geliştirilmiş eğitici bir uygulama. Çocuklar bu uygulamayla, anaokulundan dördüncü sınıfa kadar, beş sınıf düzeyinde toplama, çıkarma, çarpma ve bölme öğrenebilirler. 0 ve 1'le başlayan işlemler çarpma ve bölmelerde iki basamaklı, toplama ve çıkarmada dört basamaklı sayılara kadar ulaşıyor.

Uygulamayı kullanırken çocuklar önce matematiksel işlemlerden birini seçiyor, sonra da işlemin zorluk seviyesini belirliyor. Soruların cevapları küp şeklinde düzenlenmiş dizelerin içindeki kutucuklara yerleştirilmiş. Her doğru cevapta ilgili kutucuk açılıyor ve içinden sevimli bir hayvan çıkıyor. Doğru cevaplarla bir dizedeki kutucukların tamamı açıldığında kullanıcı “Bingo” yapıyor. Ödül olarak önce bir evcil hayvan ediniyor, sonra da onu beslemek için yiyecekler kazanıyor. İşlemler doğru yapıldıkça seçilen hayvan daha çok besleniyor ve büyüyor.

İşlemler zorlaştıkça sayıların basamakları artıyor, buna karşılık işlem süresi azalıyor. İşlem yapılamadığı takdirde o işlemin cevap kutucuğu kayboluyor ve içinde yer aldığı dizede bingo yapmak mümkün olmuyor. Çocuklar, cevaplayamadıkları sorular için istedikleri takdirde köşedeki soru işaretine tıklayarak problemin nasıl çözebileceğini simgelerle tasarlanmış bir görsel şema üstünde görebiliyorlar.

Ebeveynler de, çocuklarının doğru yanıtladığı soruların yüzdesinin görüldüğü performans raporundan, çocuklarının ilerleme düzeyini takip edebiliyorlar.

Ebeveyne Notlar

Uygulama, matematik konusunda bilgi vermeyi değil, öğrenilen bilgileri pratik etmeyi amaçlıyor. Çocuklar bu uygulamayla zihin pratiği yapabilir ve matematik bilgilerini tazeleyerek işlem sürelerini daha aza indirebilirler.

Uygulamanın kullanımı oldukça basit. Arka fondaki tempolu müzik ve doğru cevap karşılığında ortaya çıkan coşkulu müzik çocukları motive edecek nitelikte. Zorluk seviyesine göre belirlenen çözüm süreleri de işlemlere heyecan katıyor.

Uygulamanın ana okulundan dördüncü sınıfa kadar beş sınıf seviyesini kapsaması ve çoklu kullanıcıyı desteklemesi, birden fazla çocuğu olan aileler için uygulamayı tercih edilir kılıyor. Zorluk derecesi aşama aşama artarak kullanıcın pratiğini tek basamaklı sayılardan dört basamaklı sayılara kadar ilerletiyor. Hayvan edinme ve onları besleme şeklinde sunulan ödüller de çocukların işlem yapma isteğini artırabilir.

Yapamadıkları sorularda, o işlemin arkasındaki aşamaları görmelerine yardımcı olmak için görsel bir anlatım şeması sunuluyor. Uygulama bu yönüyle çocuklara işlemleri ezberletmek yerine onlarda işlem mantığını ve becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Uygulamada yapılması gerekenlerin anlatıldığı bir yönerge bulunmuyor. Ancak uygulamanın mekanizması zaten yönlendirici şekilde kurgulanmış; sevimli hayvanlar çocukların dikkatini doğru alana çekecek hareketler yapıyorlar. Bu nedenle, uygulama dilinin Türkçe olmaması da herhangi bir engele yol açmıyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzu, okulda öğrendiği matematik bilgilerini pratik etmesi için her gün 10’ar dakika uygulamayı kullanmaya yönlendirebilirsiniz. Böylece öğrendiklerini pekiştirebilir ve eğlenerek işlem hızını artırabilir.

Uygulamadaki soruları birlikte çözüp başarılı olduğu işlem türleri için çabasını takdir ederseniz çocuğunuzun motivasyonu da artacaktır. Daha çok pratik yapmaya ihtiyacı olduğunu tespit ettiğiniz işlemler için onu bu alanda daha çok soru çözmeye yönlendirebilirsiniz.

Başarılı olamadığı işlemlerde motivasyonu bozularak devam etmek istemezse, bunun işlem becerisini geliştirmeyi amaçlayan bir oyun olduğunu ve yeniden deneyerek doğru cevabı bulabileceğini söyleyerek çocuğunuzu tekrar motive edebilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun