NASA

5 star 5 star

7 Yaş

Uygulamalar

Nasa’nın, uzay araştırmalarındaki gelişmeleri gerçek zamanlı paylaştığı uygulaması.

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Platform : Android
  • Geliştirici : NASA
  • Dil : İngilizce
  • Fiyat : Ücretsiz

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğitici Öğeler
Nasa’nın faaliyetleri, güncel uzay araştırma sonuçları, güneş sistemi ve gezegenler hakkında görseller ve bilgiler yer alıyor.

Uygulama Hakkında

Uzaya ve astronomiye ilgisi olan çocukların dikkatini çekecek bu uygulamada, NASA’nın yaptığı uzay çalışmalarıyla ilgili güncel haberler, videolar, podcastler, fotoğraflar gibi bilgilendirici içerikler bulunuyor. Bunlar dışında, uzay keşif araçlarının üç boyutlu modellemeleri, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dünyanın canlı görüntüleri, NASA Onur Listesi hakkındaki bilgiler, uzaya yeni gönderilecek araçların kalkış bilgileri, uzaydan çekilmiş muhteşem fotoğraflar gibi daha birçok içerik bulunuyor.

Ebeveyne Notlar

Uzayın ve güncel gelişmelerin kapılarını açan bu uygulamada, çocuklar beğendikleri NASA fotoğraflarını seçerek favori listelerini oluşturabilir, telefon ya da tabletlerine kaydedebilir, sosyal medyada arkadaşlarıyla paylaşabilirler. Yayınlanan video, podcast ve bilgilendirici metinleri inceleyerek, NASA'nın mevcut görevleri ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi edinebilirler.

Uygulamada Third Rock Radio (alternatif rock radyo istasyonu) isimli bir radyo kanalı bulunuyor. Çocuklar bir yandan uzay çalışmalarıyla ilgili son bilgileri takip ederken, bir yandan da müzik dinleyebilirler. Uygulamada Nasa’nın canlı yayın yaptığı kendi TV kanalı da var. Buradan da canlı yayınları izleyerek, güncel bilgilere ulaşabilirler.

Uygulamanın dili İngilizce. Dolayısıyla paylaşılan bilgileri takip edip, anlayabilmek için İngilizce bilmek gerekiyor. İngilizce bilmeyen çocuklar, uygulamayı bu dile hâkim bir arkadaşı veya bir yetişkinle birlikte kullanabilir, paylaşılan videoları ve güncel fotoğrafları takip edebilirler.  İngilizcelerini geliştirmek için de yayınlanan podcastlerden, araştırma yazılarından ve videolardan faydalanabilirler.   

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun astronomi ve uzay araştırmalarına ilgisini desteklemek isterseniz, uygulamayı birlikte kullanarak, güncel fotoğrafları ve araştırmaları takip edebilirsiniz. Gökyüzü gözlemciliği için verilen ipuçlarını ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun takip özelliğini kullanarak birlikte gözlem yapabilirsiniz.

Nasa uygulamasının içeriği çok geniş. Bu nedenle “Bugün Mars hakkında bilgi edinelim”, “Nasa'nın bir sonraki görevinin ne olduğunu kontrol edelim”, “Bakalım bugün hangi podcastlar yayınlanmış?”, “Mars hakkında son araştırmaları inceleyelim” gibi yönlendirmeler yaparak çocuğunuzun ilgisini daha farklı konulara çekebilirsiniz.  

TUBİTAK yayınlarından çıkmış olan ‘çocuklar için gökyüzü gözlemciliği’ kitaplarını ve Bilim Teknik dergilerini edinebilir; Türkiye’nin birçok yerinde bulunan planetaryumları ziyaret edebilirsiniz (Platenaryum listesine astronomi.org adresinden ulaşabilirsiniz).

Uygulama Linkleri

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=gov.nasa&hl=tr&gl=US

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun