Matematik Kralı

4 star 4 star

8 Yaş

Uygulamalar

Çok sayıda soruyla işlem pratiği yapılabilen, tempolu ve eğlenceli bir matematik uygulaması.

Künye

  • Tür : Eğitim, Eğlence
  • Platform : Android, iOS
  • Geliştirici : Oddrobo Software AB
  • Dil : Türkçe
  • Ücreti : Ücretsiz

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Matematik
Uygulama toplama, çıkarma, çarpma, bölme, aritmetik, geometri, kesirler, üslü sayılar, istatistik, denklemler gibi konularda sorular içeriyor.
Uygulamadaki matematik sorularını çözebilmek için düşünmek ve sayılar arasında ilişki kurmak gerekiyor.
Uygulamadaki soruları doğru cevaplayabilmek için dikkatli olmak gerekiyor.
Riskli İçerikler
  • Oyun İçi Satın Alma
Ücretsiz versiyondan tam versiyona geçmek için satın alma gerekiyor.

Uygulama Hakkında

Matematik Kralı, çeşitli alanlarda matematik soruları içeren hem eğlenceli hem de tempolu bir uygulama.

Uygulamaya giriş yapabilmek için, bir kullanıcı adı belirlemek ve sunulan karakterlerden birini tercih etmek gerekiyor. Soruları çözmeye başlamak için de, “toplama”, “çıkarma”, “çarpma”, “bölme”, “aritmetik”, “geometri”, “kesirler”, “üslü sayılar”, “istatistik” ve “denklemler” kategorilerinden birini seçmek gerekiyor.

Her kategori, bir kitap şeklinde tasarlanmış ve kendi içinde 9 bölüme ayrılmış. Bölümler içindeki sorular da basitten karmaşığa doğru sıralanmış. Örneğin, “Toplama” kitabı seçildiğinde; önce “Bölüm 1” içindeki toplama sorularının çözülmesi gerekiyor. Bu bölümde çözülen soruların karşılığında yeterli puan alınabilirse “Bölüm 2”deki soruları çözmeye hak kazanılıyor. Bütün bölümler tamamlandığında, başka bir kitap seçilerek içindeki sorular çözülebiliyor.

Uygulama, doğru çözülen her soru karşılığında kullanıcıya belirli bir puan ve yıldız veriyor, yanlış cevap karşılığında ise belirli bir oranda puan siliyor. Alınan puan ve yıldız sayısı, sorunun çözüldüğü süreye ve verilen doğru cevaba göre değişiyor. Soruları daha kısa sürede çözmek, daha fazla puan kazandırıyor. Kullanıcı bir kitabı tamamladığında, başta seçtiği karakter seviye atlıyor. Örneğin, başta “çiftçi” karakteri seçildiyse, kitap tamamlandığında o karakter “demir ustası” seviyesine yükseliyor. Kullanıcı, tamamladığı kitap için toplam puanını, kaç soruyu doğru cevapladığını ve puan cetvelini görebiliyor. 

Uygulamanın ücretsiz versiyonunda sadece “Toplama”, “Çıkarma” ve “Karışık” kitaplarına erişim sağlanabiliyor. Oyuna devam edebilmek ve diğer kitaplardaki sorulara erişmek içinse uygulamanın tam sürümünü satın almak gerekiyor.

Uygulamada Türkçe dahil, toplam 19 farklı dil seçeneği bulunuyor. Uygulamaya birden fazla oyuncu eklenebiliyor. Ayrıca istenirse “arka fon müziği” devre dışı bırakılabiliyor. Yine soruların çözülme süresini ölçen “zaman sınırı” özelliği de iptal edilebiliyor. Bu durumda problemi kısa sürede çözerek elde edilen ekstra puandan feragat ediliyor.

Ebeveyne Notlar

Uygulama, matematiğin birçok alanında pratik yapma imkânı sağlıyor. Kullanımı da son derece basit.

Arka fondaki tempolu müzik, süre sınırı ve doğru cevap karşılığında verilen altınlar, motive edici etkiye sahip. Kullanıcıyı, soruları en kısa sürede doğru şekilde çözmeye yönlendiriyor. Ancak, yanlış cevaplar için verilen tek geri bildirim, ekranda beliren büyük bir kırmızı çarpı (X) işareti.  Bazı çocuklar bu işaret karşısında çabucak moral bozukluğu yaşayıp devam etmeyi bırakabilirler. Böyle durumlarda çocuğunuza bunun bir oyun olduğunu, amacın işlem becerisini geliştirmek olduğunu, hata yapsa da yeniden deneyerek doğru cevabı bulabileceğini söyleyerek onu tekrar motive edebilirsiniz.

Uygulama, matematik konusunda eğitim amaçlı bir bilgi sunmayı amaçlamıyor, bilgileri pratik etme imkânı sağlıyor. Çocuklar bu uygulama ile zihin pratiği yapabilir, matematik bilgilerini tazeleyerek işlem sürelerini daha aza indirebilirler.                      

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzu, okulda öğrendiklerini pratik etmesi için uygulamayı kullanmaya yönlendirebilirsiniz. Önemli olanın altın kazanmak değil, eğlenerek pratik yapmak olduğunu, soruları verilen en kısa sürede çözmenin de işlem hızını artırmaya katkı sağlayabileceğini söyleyebilirsiniz. Elde ettiği sonuçları takip ederek çabasını takdir ederseniz motivasyonu da artacaktır.

Uygulamadaki soruları birlikte çözerek, çocuğunuzun matematiğin hangi alanında daha çok pratik yapmaya ihtiyacı olduğunu tespit edebilir, onu bu alanda daha çok soru çözmeye yönlendirebilirsiniz.

Bağlantı Linkleri: https://apps.apple.com/tr/app/matematik-kral%C4%B1/id473904402?l=tr

 

 

 

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun