Inventioneers (İcatçılar)

5 star 5 star

9 Yaş

Uygulamalar

Çocukların yaratıcılık, odaklanma ve problem çözme gibi becerilerini kullanarak kendi icatlarını gerçekleştirdikleri bir strateji oyunu.

Künye

 • Tür : Eğitim
 • Platform : Nintendo Switch, Android, iOS, Microsoft Windows, Linux, MacOS, Klasik Mac OS
 • Ücreti : 3 bölüm-45 buluş ücretsiz - 8 bölüm-120 buluş 84,99 TL.
 • Çıkış Tarihi : 19 Aralık 2014
 • Dil : İngilizce, Portekizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Çince, Japonca, İsveççe, İspanyolca, Rusça, Korece
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Var
 • Oyun İçi Satın Alma : Var
 • Geliştirici : Filimundus
 • Geliştirici Firma Web Adresi : https://www.filimundus.com/
 • Oyunun Bağlantı Linkleri : https://play.google.com/store/apps/details?id=se.filimundus.inventioneers

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Bilim
Oyunda dişli çarklar, birleştirici mıknatıslar, buhar veren çaydanlık veya pervane, lazer, ayna, huni, terazi gibi araçlarla fizik ve mühendislik alanındaki birçok bilimsel prensip keşfedilebiliyor.
Oyuncunun her görevi tamamlamak için yardımcı araçları nasıl düzenleyeceğine dair yaratıcı fikirler geliştirmesi gerekiyor. ‘Create’ moduyla da oyunun verdiği görevler dışında kendi icatlarını geliştirebiliyor.
Basketbol topunun fileden geçebilmesi için hangi adımları izlemek gerekiyor? İpi balona mı yoksa elmaya mı bağlamak hedefe ulaştırıyor? Kayışı hangi dişli çarka bağlamak gerekiyor?’ gibi değerlendirmeler yapıp akıl yürütmek, alınan kararlarla da bir strateji belirleyip uygulamak gerekiyor.
Negatif Temalar
 • Şiddet
Oyun içinde ateş, savaş topu, bomba, dinamit gibi patlayıcı ve yakıcı madde içeren silahlar kullanılıyor.
Oyun açıldığında sağ alt tarafta geliştirici firmanın ürettiği diğer uygulamalara yönlendirme yapılıyor. Ancak, uygulamalara gidebilmek için ebeveyn kilidinin açılması gerekiyor.

Oyun Hakkında

Inventioneers, belirli görevleri yerine getirmek için çocukların kendi icatlarını yaptığı yaratıcı bir strateji oyunu.

Oyunun ücretsiz bölümünde üç farklı kategoride 15’erden toplam 45 görev bulunuyor. Bu kategorilerden ‘The Fields’te ağacın başında kalan kediyi kurtarmak, dalgıcın küvete girmesini ya da uzay gemisinin fırlatılmasını sağlamak gibi görevler yer alıyor. ‘The Nursery’ bölümünde ağlayan timsah bebeğin beşiğini sallamak, canavarın karnını doyurmak, bebeğe oyuncak ayıcığını ulaştırmak gerekiyor. ‘The Tropics’te ise timsahın marşmelovunu pişirmesine, korsanın hazine kutusunu açmasına ya da kuşun yumurtasını yuvasına yerleştirmesine yardım ediliyor.

Oyunun tam sürümü ücretli. Tam sürümde, ücretsiz üç bölüme 5 kategori ve 75 buluş daha ekleniyor. ‘The Kitchen’ kategorisinde oyuncu mutfağın düzenlenmesine, yemek malzemelerinin tencerede toplanmasına ya da masada oturan kişiye yemeğin sunulmasına yardımcı oluyor. Kış konseptindeki ‘The Winter’da kayak yapan birinin bitiş çizgisine ulaşması veya kardan adamın kafasının yerine yerleştirilmesi sağlanıyor. Masalsı bir konsepte sahip olan ‘The Fairy Tale’ başlığında sihirli yetenekler kullanılarak kralın tacını takmasına, fareyi kuleden kurtarmaya ya da bir şövalyenin atına binmesine yardımcı olunuyor. ‘The Backyard’da engeller kaldırılarak araba bitiş çizgisine ulaştırılıyor, ‘The Night’ kategorisinde ise balona bağlı havada duran adam yatağına yatırılıyor ya da havai fişek patlatarak her yerin ışıl ışıl olması sağlanıyor.

Her görevde çeşitli yerlere konumlandırılmış üç tane yıldızın toplanması gerekiyor. Belirli miktarda yıldız toplayan oyuncuya icatlar için yardımcı olacak makas, ip, kayış, balon, pervane, boru gibi özel güçlere sahip araçlar veriliyor. Oyuncuların görevleri yerine getirmeleri için bu yardımcıları işleyen düzeneklere dönüştürmeleri gerekiyor. Örneğin, ağaçtan kediyi kurtarma görevi için oyuncu, verilen araçları uygun noktalara yerleştirerek, kediyi ağaçtan kurtarıp sepetine ulaşmasına yardımcı oluyor. Oynat düğmesine basılarak düzenek test edilebiliyor. Tek bir araç bile işlemediği takdirde düzenek çalışmıyor ve görev tamamlanamıyor. Uygulamanın bu özelliği çocukları doğruyu buluncaya kadar denemeye yönlendiriyor.

Oyunun “Create” modunda ise oyuncu kendi kullanıcı adını oluşturup kendi icadını geliştirerek bunları arkadaşlarıyla paylaşabiliyor.

Oyunda bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Kullanıcı bir bölümü oynamak istemiyorsa, bir sonrakine geçebiliyor. Hem çocukların hem de yetişkinlerin ilgisini çekebilecek bu oyunun zorluk derecesi gittikçe artıyor.

Ebeveyne Notlar

Inventioneers, eğlenceli bir yolla çocukları bilimi keşfetmeye, icatlar yapmaya yönlendirebilecek ve çocukların mühendislik mesleğine ilgi duymalarını sağlayabilecek eğlenceli bir oyun.

Oyunda başarılı olabilmek için çocukların dikkatli olup odaklanmaları, bütünü görmeleri, akıl yürütmeleri, yaratıcı düşünmeleri ve bir strateji geliştirmeleri gerekiyor. Oyuncunun verilen araçları uygun yerlere yönünü, büyüklüğünü ve özelliklerini dikkate alarak yerleştirmesi gerekiyor. Görevi başarıyla tamamladığında ekranda motive edici yazılar çıkıyor ve hediye olarak yeni bir eşyanın kilidi açılıyor. Sonuç başarısız olursa, bunun sebeplerinin bulunup yeniden denenmesi gerekiyor. Oyunda ilerledikçe görevi tamamlamak zorlaşıyor. Çok zorlandığı noktalarda pes edip bırakmaması için çocuğunuza çözüm üretmesinde yardımcı olabilecek yönlendirici sorular sorabilir ve ona ihtiyaç duyduğu küçük destekleri sunabilirsiniz.

Sunduğu kazanımların yanı sıra oyunda dikkat edilmesi gereken hususlar da var. İcatçılar görevlerini yerine getirebilmek için savaş topu, bomba, dinamit, ateş gibi patlayıcı ve yakıcı maddeler içeren araçlar kullanıyorlar. Ancak bu şekilde başarı elde edilebildiği için çocuklar bunu heyecan verici ve eğlenceli bulabilir, gerçekte yol açabileceği tehlikeleri kavrayamayabilirler. Yine bazı bölümlerde korsan, oyuncudan top ve ateş kullanarak başkalarına ait hazinelerin açılmasını isteyebiliyor. Bu da çocuklar için, başkalarına ait şeyler üzerinde dilediğini yapabileceği konusunda kötü örnek oluşturabilir.

Çocuklar, oyuna giriş yaptığında, ekranın sağ alt kısmında bulunan “More Apps (Daha fazla uygulama)” adlı bir butona tıklayarak geliştirici firmanın ürettiği diğer uygulamaları indirebiliyorlar. Ancak bunun için önce ebeveyn kilidine yönlendirme yapılıyor. Ayrıca oyunun ayarlar bölümünde yine geliştirici firmanın Facebook sayfasına yönlendiren bir bölüm var. Sistem her ne kadar “Parental Gate (Ebeveyn Kapısı)” başlıklı bir uyarı verse de “Devam etmek için iki parmağınızı sağa kaydırın” yönergesiyle geçiş yapmak mümkün. Yönerge İngilizce, ancak İngilizce bilen ya da deneme yanılma yöntemini uygulayan çocuklar Facebook’a bağlanabilirler.

Oyunda Türkçe dil seçeneği yer almıyor. Ancak bu, kullanıcı için önemli bir eksiklik oluşturmuyor. Oyunun başlangıcında bazı yönergeler basit cümlelerle İngilizce olarak açıklanıyor, açıklamalar görsellerle de destekleniyor. Çocuklar yönergelerin mantığını kolayca çözebilir ve devamında rahatlıkla kendi kendilerine oynayabilirler.

Oyundaki sekiz bölüm birbirinden farklı, renkli konseptlere sahip. Huzur veren fon müziklerinin eşlik ettiği manzaralar detaylandırılmış ve mekanlar sevimli tasarlanmış. Bu durum çocukların oyuna olan merakını arttırarak, dikkatlerinin uzun süre ekranda kalmasına neden olabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla, günlük hayatınızda kullandığınız bazı araç gereçlerin nasıl icat edildiği üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz. Bu icatlar yapılmasaydı hayatımızda ne değişirdi? Bu icatlar hayatımıza ne kattı? İcatlar keyfi mi, bir ihtiyaç sonucu mu yapılıyor? gibi sorularla çocuğunuzu bu konular üzerinde düşünmeye yönlendirebilirsiniz.

Çocuklar oyundaki görevleri gerçekleştirmekte zorluk yaşayabilirler. Bazen kendilerini yetersiz veya başarısız görebilir ve oyundan sıkılabilirler. Yine oyunda farklı bölüm ve seviyedeki oyunlara ulaşılabiliyor olması, çocuğunuzun başarısız olduğu veya zorlandığı bir oyunu tamamlamak yerine diğer bir oyuna geçmesine neden olabilir. Zorlandığı noktada ona destek olabilir ve görevi tamamlayabilmek için neye ihtiyacı olduğu hakkında birlikte akıl yürütebilirsiniz. Bazen başarıya ulaşmanın hemen mümkün olmadığını, deneyip yanılmaların veya hata yapmanın normal olduğunu anlatabilir, hataları telafi ederek denemeye devam etmenin başarı getireceğine dair motive edici konuşmalar yapabilirsiniz. Başardığı noktalarda onu takdir edip cesaretlendirmeniz de özgüveninin artmasına destek verecektir.

Oyunda yer alan icatçıların kullandığı savaş topu, bomba, dinamit, ateş gibi patlayıcı ve yakıcı maddeler hakkında çocuğunuzun ne düşündüğünü ve bunları oyunda kullanırken nasıl hissettiğini sorabilirsiniz. Gerçek hayatta bu gibi tehlikeli araçların kontrolsüz kullanımının yol açabileceği zararlar hakkında çocuğunuzun fikirlerini alabilir ve bilmediği konularda onu bilgilendirebilirsiniz. Bu oyunu yeniden tasarlıyor olsaydın hangi bölümleri nasıl değiştirirdin? Tehlikeli araçlar yerine hangi araçları kullanırdın? gibi sorular sorarak çocuğunuzun dikkatini bu konuların risklerine çekebilirsiniz.

Oyunu oynamadan önce çocuğunuzla birlikte oyun içi satın alımlar hakkında konuşabilir, sizden habersiz herhangi bir şey indirmemesi veya satın almaması gerektiği konusunda onu uyarabilirsiniz.

Oyunun yönergeleri yabancı dilde olduğu için, oyuna başlamadan önce çocuğunuza oyunun işleyişini anlatabilirsiniz.

Oyunda süre kısıtlaması bulunmadığı için çocuğunuzla birlikte yaşına uygun bir ekran süresi belirleyebilirsiniz

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun