Uygulama
Pop Pok Playroom

Pop Pok Playroom

5 star 5 star

3 + Yaş

Uygulama

Pok Pok Playroom, sanal bir oyun odasının içinde sunulan çok çeşitli oyuncaklar ve açık uçlu oyunlarla çocukların yaratıcılıklarını ve öğrenmelerini destekleyen etkileşimli bir uygulama.

Künye

  • Tür : Eğitim, Eğlence
  • Platform : iOS
  • İndirilebilir İçerik : Yok
  • Oyun İçi Satın Alma : Yok
  • Geliştirici : Pok Pok Inc.
  • Dil : Türkçe, Almanca, Arapça, Basitleştirilmiş Çince, Fransızca, Geleneksel Çince, Hollandaca, Japonca, Korece, Lehçe, Norveççe Bokmål, Portekizce, Rusça, İngilizce, İspanyolca, İsveççe, İtalyanca
  • Ücreti : İki Haftalık Ücretsiz Deneme/Aylık Abonelik 154, 99 TL/Yıllık Abonelik 999,99 TL
  • PEGI Değerlendirmesi : 3
  • Bağlantı Linkleri : https://apps.apple.com/tr/app/pok-pok-playroom-aylık/id1550204730?l=tr

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğitici Öğeler
Okul öncesi yaş grubundaki çocuklar, uygulamadaki oyuncaklar ve oyunlarla, bir evde bulunan eşyaları, yiyecekleri, geometrik şekilleri, renkleri, doğadaki hayvanları, bitkileri, şehirdeki mekanları, meslek gruplarını ve daha birçok şeyi keşfedebilirler.
Çocuklar farklı şekilleri birleştirerek yeni yaratıcı nesneler oluşturabilir, boş beyaz ekran üzerinde kendi resimlerini çizebilir, kendi müziklerini oluşturabilirler. Aynı zamanda şehir, ev ve doğa oyunlarında kendi hikayelerini kurgulayarak interaktif bir şekilde oynayabilirler.
Çocuklar doğadaki hayvanların, çiçeklerin, ağaçların, insanların ve nesnelerin çıkardıkları sesleri öğrenip, dijital bir müzik sistemi üzerinde çalışarak kendi ritim ve ezgilerini oluşturabilirler.
Uygulamada yer alan farklı ten rengine, aile yapısına, cinsiyetlere, yaş gruplarına ve yeteneklere sahip insanlar, çocukların farklılıkları hayatın doğal bir parçası ve bir zenginlik olarak görmesine katkı sağlayabilir.

Uygulama Hakkında

Pok Pok Playroom, çevresindeki nesnelerin hangi işleve sahip olduğunu, nasıl çalıştığını ve nasıl sesler çıkardığını deneyimleyerek öğrenmeye çalışan okul öncesi yaş grubundaki çocuklar için tasarlanmış, onlara, sanal ortamdaki oyuncaklarla etkileşime geçerek bu deneyimleri yaşama fırsatı sunan bir uygulama.

Eğitim, nörobilim ve yaratıcılık alanında çalışan uzmanların görüşleriyle tasarlanan uygulamada, çocuklar, tıpkı kendi odasındaki gibi oyuncaklarla oynayarak sanal ortamda yeni nesneler keşfedebiliyor; hikayeler anlatarak, rol yaparak sosyal becerilerini geliştirebiliyor ve yeni şeyler icat ederek, çizerek, besteleyerek yaratıcılıklarını artırabiliyorlar.

Etkileşimli tasarımı, bilimsel arka planı ve sunduğu güvenli oyun ortamı nedeniyle çeşitli ödüller alan uygulamada 10 tane farklı aktivite bulunuyor. Bu aktivitelerde yaratıcılığı geliştirmek amacıyla oyuncaklar çok yönlü tasarlanmış, oyunlar da açık uçlu bırakılmış; gruplandırılmamış, sınıflandırılmamış ve isimlendirilmemişler. Çocuklar uygulamada okul, çiftlik, geri dönüşüm tesisi, araba yıkama ve süpermarket gibi pek çok mekanın yer aldığı ayrıntılı tasarlanmış bir kasabayı keşfedebiliyorlar.  Sanal olarak tasarlanmış bir evde veya doğadaki bir ortamda hayvanları ve yiyecekleri tanıyabiliyor, araçları kullanarak deneyimleyebiliyorlar. Bunların yanı sıra renkli şekillerle yaratıcı nesneler inşa edebiliyor veya renkli kalemlerle kendi eserlerini çizebiliyor, müziklerini yapabiliyorlar.

Şehrin keşfedildiği aktivitede; çocuklar evlerin kapılarını açabiliyor, insanları evin içine, bahçeye veya şehirdeki herhangi bir yere taşıyabiliyor ya da tarlalardaki sebzeleri toplayabiliyorlar. Bu aktivitede hastane, okul, tren istasyonu, havaalanı, film seti gibi birbirinden farklı mekanlarda da keşifler yapabiliyorlar.

Şekillerin bulunduğu aktivitede, çocuklar farklı şekilleri istedikleri gibi hareket ettirebiliyor ve onları birleştirerek yaratıcı şeyler inşa edebiliyorlar. Beyaz ekran üzerinde renkli kalemlerle kendi istedikleri şekilleri çizebildikleri, dijital bir müzik sistemi üzerine istedikleri notaları yerleştirerek kendi ritimlerini ve ezgilerini oluşturdukları aktiviteler de var.

Çeşitli araç ve gereçlerin yer aldığı aktivitede, çocuklar birbirinden farklı cihazları çalıştırıp, onlara ait sesleri duyabiliyorlar. Bir arabanın gaz ve fren pedalına dokunabiliyor; gaza basarak arabanın hızının arttığını, frene basarak yavaşladığını duyabiliyor, bu işlemleri araç gösterge panelinden takip edebiliyorlar. Bunların yanı sıra bilyeleri hareket ettirebiliyor, termometreden sıcaklığı artırıp azaltabiliyor, çevirmeli telefonu kullanabiliyor ve daha birçok araç ve gereci keşfedebiliyorlar.

Oyuncak evin bulunduğu aktivitede ise çocuklar insanları istedikleri gibi hareket ettirebiliyor, yeme, uyuma gibi ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olabiliyorlar. Bunun için yemek pişirebiliyor, çamaşır yıkayabiliyorlar. Doğa ortamında uğur böceği, kelebek, kurbağa gibi birçok hayvanın yanı sıra bitkilerle ve doğaya ait nesnelerle etkileşime girebiliyorlar.

Uygulamada ebeveynlere özel bir alan da bulunuyor. Burada yer alan “Eğitim Yönlendirmeleri” bölümünden oyunun kazanımlarını daha etkili hale getirmek için eğitimciler tarafından hazırlanan yönlendirici örnek sorulara ulaşabiliyor, “Haberler” bölümünden güncellemeler ve yeni eklenen oyunlar hakkında bilgi edinebiliyor ve çocuklarının çizimlerine ulaşabiliyorlar.

Ebeveyne Notlar

Pok Pok Playroom, yanlış veya doğrunun olmadığı, açık uçlu oyunlarla yaratıcılığı ve öğrenmeyi destekleyen, çok yönlü tasarlanmış çeşitli oyuncakları içinde barındıran, sanal bir oyun odasıdır.

Özellikle 3-6 yaş grubu için güvenli ve sakin bir oyun deneyimi vadediyor. Reklam yok, kural yok, yönerge yok, büyüklere gerek yok, yanlış ve doğru yok. Oyuncakların nasıl oynanacağının çocukların sezgilerine bırakılması çocukların merak duyarak sıkılmadan oynamalarını sağlayacaktır. Takılıp kalacakları veya hata yapacakları bir şey de olmadığı için bir yetişkinin yardımı da gerekmiyor. Çocuklar oyun odasındaki oyuncaklardan başka bir şey görmedikleri için sanal ortamda güvenli bir oyun ortamı sunuyor.

Çocuklar günlük hayatta erişemedikleri eşyalarla burada etkileşime girme şansı yakalıyorlar. Oyunda keşfedecekleri çok fazla nesne var ve uygulama güncellemelerle yeni oyuncaklar eklemeye devam ediyor. Oyun bu anlamda sıradanlığa ve çocukların sıkılmasına fırsat vermese de bazı aktivitelerde birçok nesne bir kategori altında verilmeden tüm odaya karışık bir şekilde dağıtılmış. Bu oturumlarda amaç her ne kadar çocuklara nesneleri tanıtmak olsa da birbiriyle bağlantılı olmayan nesnelerin bir arada verilmesi çocukların dikkatini dağıtabilir, belirli bir nesneye odaklanmalarını zorlaştırabilir ve kafalarını karıştırabilir.

Oyunda kazanan ve kaybedenin olmaması, çocukların belirli bir yönerge ile yönlendirilmeden serbestçe oyun oynamaları özgür bir oyun deneyiminin kapılarını açıyor. Çocuklar kendi yaratıcılıklarını ortaya koyarak, kendi yönlendirmeleriyle hikayeler ve olaylar oluşturabiliyorlar. Günlük hayattaki oyun ortamlarını dijital ortamda daha çok oyuncakla deneyimleyebiliyorlar. 

Oyunlarda günlük hayatta bilinen nesnelerin sesleri gerçekçi bir şekilde yansıtılırken, insanların belirli bir dile ait olmayan anlamsız şeyler söylemesi çocukların kafasını karıştırabilir çünkü çocuklar çevreleriyle etkileşime girerek, çevrelerini izleyerek ya da dinleyerek sözel etkileşimlerini geliştirirler. Bunun için çocukların duyduklarını anlamaları, insanlarla etkileşime girdiklerinde basit anlamlı kelimeler duymaları dil ve işitsel algılarının gelişimi için önemli.

Uygulamada farklı ten rengine, mesleklere, cinsiyetlere, yaş gruplarına sahip insanların yer alması çocukların farklılıkları benimsemelerine yardımcı olabilir. Tekerlekli sandalyede oturan insanların da olması, çocukların dikkatini özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçlarına çekmek ve bu konuda duyarlılık geliştirmek açısından yararlı olabilir. Ancak, oyunda her ne kadar ten renkleri çeşitli olsa da gerçekçi değiller. Bu amaçla sarı, mavi ve  kırmızı renkler kullanılmış.

Çizimlerin çoğu ayrıntılı. Ancak ekran yakınlaştırmaya izin vermiyor, bu da bazı küçük özelliklerin gözden kaçmasına neden olabilir.

Uygulamanın kullanımı oldukça basit. Çocuklar birbirinden farklı odalarda parmaklarını kullanarak ekranı sağa, sola, aşağı, yukarı doğru hareket ettirerek yeni yerler keşfedebiliyor ve çeşitli nesnelerle etkileşime girebiliyorlar. Oyunda Türkçe dil seçeneği bulunsa da oyun içinde yönergelerin olmaması ve çocukların oyuncakları serbest şekilde oynayabilmeleri nedeniyle aktif şekilde kullanılmıyor.

Uygulama aylık bir abonelik ücreti gerektirse de, 2 haftalık ücretsiz deneme yapılabiliyor. Uygulamada yetişkinler için ayrılan alanda oyunların daha etkili olması için eğitimciler tarafından hazırlanan öneriler yer alıyor. Ebeveynler buradaki önerileri uygulayarak çocuklarının öğrendiklerini pekiştirmelerine, onları içselleştirerek günlük hayata aktarmalarına, yaptıklarını sorgulamalarına, duygu ve düşüncelerini paylaşmalarına katkı sağlayabilirler. Bu alandan ayrıca telefonlarında denetimli erişimi aktif hale getirerek çocuklarının ekran kullanım süresini ya da çocuklarının etkinlik alanlarını sınırlandırabiliyorlar.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuz uygulamayı kullanırken, etkileşim içine girdiği nesneler hakkında sorular sorarak onun da sorgulamayı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çeşitli araç gereçlerin karışık olarak verildiği aktivitelerde çocuğunuzun zamanını daha verimli değerlendirmesi için her nesnenin nerelerde kullanıldığı ve ne amaca hizmet ettiği üzerine konuşarak fonksiyonlarını daha iyi anlamasına destek verebilirsiniz. Benzer şekilde, kategori belirtilmeden benzer nesnelerin yan yana yerleştirildiği aktivitelerde, her bir nesneyi ve ait olduğu grubu anlamasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzdan ev, şehir veya doğadaki nesnelerle etkileşim halindeyken kurduğu oyunların hikayesini anlatmasını isteyebilir; evde yaşayan insanların neler yaptıklarına, neler düşündüklerine, nelerden mutlu olduklarına dair sorular sorarak çocuğunuzun hayal gücünü ortaya koymasını sağlayabilirsiniz. Bu yaklaşımınız, çocuğunuzun oyunlar yoluyla duygusal paylaşımlar yaparak rahatlamasını teşvik edebilir.

Uygulamadaki farklı insan özellikleri ve farklı aile yapıları hakkında konuşarak çocuğunuzun dikkatini çeşitliliklere çekebilirsiniz. Farklılıkları öğretirken, benzerliklere de vurgu yapmanız önemli.  Çünkü her insan farklı özelliklere sahip olsa da sevilmek ve saygı görmek konusunda aynı ihtiyaçlara sahiptir. Bu bakış açsını içselleştirmesi en çok da sizin ona bu konuda rol model olmanıza bağlı olacaktır.

Uygulamada yer alan ütü, elektrik kabloları, sıcak ızgaralar, makaslar, ateş, hap kutuları, enjeksiyon iğneleri ve ağır makineler gibi günlük yaşamda tek başına deneyimlemelerinin sakıncalı olduğu öğeleri hatırlatarak onları deneyimlemelerine hangi koşullarda izin verilebileceği hakkında konuşabilirsiniz. Ona, bu öğeleri günlük yaşamlarında yetişkin gözetimi olmadan keşfetmenin güvenli olmadığını anlatabilirsiniz.

Çocuğunuzla, uygulamada çizdiği resimler üzerine konuşabilir, hangi duygu ve düşüncelerle bu resmi yaptığını öğrenmeye çalışabilirsiniz. Çocuğunuzun çizimlerini iCloud'a kaydederek bastırabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun