Uygulama
OTSİMO - ÖZEL EĞİTİM OYUNLARI

OTSİMO - ÖZEL EĞİTİM OYUNLARI

4 star 4 star

3 + Yaş

Uygulama

Otizm, DEHB, Down Sendromu gibi öğrenme zorlukları yaşayan çocukların zihinsel, sosyal-duygusal, dil ve motor becerilerinin gelişimini desteklemek amacıyla uzmanlar tarafından geliştirilen, ödüllü bir mobil uygulama.

Künye

 • Tür : Eğitim
 • Platform : Android, iOS
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • Ekran Süresi : Yok
 • Geliştirici : Otsimo
 • Dil : Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca
 • Ücreti : 7 Gün Ücretsiz Deneme Sürümünün Ardından Aylık 0,99 TL /Aylık 1,99TL, Yıllık 11,99 TL
 • Bağlantı Linkleri : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.otsimo.app

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Temel Bilgiler ve Kavramlar
Oyunlar, yapbozlar ve boyama kitapları aracılığıyla meyveler, kıyafetler, hava durumu, meslekler, eşyalar, sayılar, duyular gibi temel kavramlar anlatılıyor.
Geometrik şekiller, üç boyutlu şekiller ve sayıların öğrenilmesine, sayma becerisinin gelişimine ve nesnelerin sayılarına göre ayırt edilmesine destek olabilecek eğitici oyunlar bulunuyor.
Yemek yeme, uyuma, el sallama, çanta hazırlama gibi çeşitli eylemler ve sağlık ile öz bakım konularında kısa eğitici videolara yer veriliyor.
Çocuklar piyano, gitar, ksilofon, davul gibi enstrümanları çalarak nasıl basit melodiler üretebileceklerini görebilir ve oyunlarla işitme duyularını destekleyerek ritim becerilerini geliştirebilirler.
Oyunlar ve hikayelerle duygular, yüz ifadeleri ve duyguların nasıl ifade edildiği gösteriliyor.
Beceriler
 • Dil ve Konuşma
Sesler ve nesneleri tarif etmek için kullanılan sıfatları, objeleri ve faaliyetleri sesli ipuçları ve görseller eşliğinde öğreten eğitici oyunlar çocukların dil ve konuşma becerilerinin gelişimine katkı sağlayabilir.
Çocuklara, mantık yürütme ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekleyebilecek sorular soruluyor; nesneleri eşleştirmeleri, istenileni bulmaları, harflerden kelimeler oluşturmaları ve yapboz parçalarını bir araya getirmeleri isteniyor.
Hafıza kartlarını içeren oyunlarda ve yapbozlarda çocukların dikkat becerilerini kullanmaları gerekiyor. Uygulamanın basit tasarlanmış olması ve sadece yönerge veren seslerin bulunması, çocukların oyunlara odaklanmalarına yardımcı olabilir.
Çizgi çizmek, parlayan tuşları takip ederek enstrüman çalmak ya da oyunlarda tut-sürükle-bırak sisteminin kullanılması çocukların ince motor becerilerinin gelişimine katkı sağlayabilir.
Harfler ve sözcük oluşturma oyunları çocukların okuma ve yazma becerilerinin gelişimini destekleyebilir.

Uygulama Hakkında

Otsimo; Otizm, Down sendromu ve dikkat eksikliği gibi öğrenme güçlüğü çeken çocukların zihinsel, sosyal- duygusal ve motor becerilerinin gelişimini desteklemek amacıyla tasarlanmış bir mobil uygulama. 

Uygulamada “Çocuk” ve “Aile” olmak üzere iki bölüm bulunuyor. Çocuk bölümünde “Günlük Hayat”, “Hikâyeler”, “Sayılar”, “Sözcük Bilgisi”, “Okuma-Yazma”, “Duyular&Duygular”, “Boyama Kitabı”, “Etrafımızdaki Sesler”, “Puzzle”, “Geometrik Şekiller”, “Ev Eşyaları”, “Yapboz”, “Kendi Yapbozunu Yap”, “Müzik”, “Dikkat ve Odaklanma”, “Video Modelleme”, “İletişim ve Sesler” başlıklardan oluşan 16 ayrı kategori altında çocuklara eğitici oyunlar, hikâyeler ve etkinlikler sunuluyor. Oyunlarda sesle, görsellerle veya sorularla yönergeler veriliyor. Doğru cevaplarda çocuklara aferin deniyor, alkış sesleri duyuluyor ve çocuklar oyunlarda ilerledikçe rozet kazanıyorlar.

Aile bölümünde ise, çocukların uygulamayı günlük olarak ne kadar kullandıklarına ve elde ettikleri puanlara dair bilgi veren raporlar bulunuyor. Ebeveynler oyunları kendileri de deneyimleyebiliyor, oyunların zorluk derecesini ayarlayabiliyor ve her oyunun çocuklara hangi kazanımları sağladığı hakkında fikir sahibi olabiliyorlar. Yanı sıra “Eğitim” bölümdeki makaleleri okuyarak Otizm, Down Sendromu, dikkat eksikliği, hiperaktivite, Asperger Sendromu gibi kavramlar ve bu konularda sunulan tedavi ile eğitim yöntemleri hakkında bilgilere ulaşabiliyorlar.

Ebeveyne Notlar

Psikologlar ve özel eğitim uzmanları yardımıyla geliştirilmiş bir mobil uygulama olan Otsimo, uluslararası sertifika ve ödüllere sahip. Çocuklara evde ya da dışarıda, ebeveynleriyle veya kendi başlarına, oyunlar ve etkinliklerle öğrenme ve pratik yapma imkânı sunuyor.

Otizm, Down Sendromu, Disleksi gibi öğrenmede güçlük yaşayan çocuklar için erken teşhis ve buna uygun bir eğitimin sunulması, onların akademik ve sosyal becerilerinin gelişimine katkı sağlamak açısından son derece önemli. Çocuklar, küçük yaşlardan itibaren ihtiyaçlarını karşılayan ve potansiyellerini açığa çıkarmaya yardımcı olan bir eğitim alabilirlerse, ilgi alanlarını keşfedebilir, güçlü yönlerini fark edebilir ve kendilerini geliştirebilirler. Fakat çeşitli sebeplerle çoğu çocuk yeterli düzeyde eğitim alamıyor. Otsimo’nun geliştiricileri, özel eğitim imkanına ulaşamayan çocukların bu ihtiyacını dikkate alarak akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden eğitim süreçlerini kolaylaştırmayı ve onların yaşıtlarıyla kaynaştırma eğitimi alabilecek bir düzeye gelmelerini sağlamayı amaçlamış.

Otsimo’daki etkinlikler ve alıştırmalar ‘Uygulamalı Davranış Analizi’ adı verilen özel bir eğitim metodolojisi kullanılarak hazırlanmış.  Bu yöntem, öğrenme ve davranış problemleri olan bireylerin davranışlarını anlamak, değiştirmek ve geliştirmek için bilimsel ve sistematik bir yaklaşım sunuyor. Çocukların görsel ve işitsel olarak öğrenmesine yardımcı olmak için etkileşimli bir ara yüz kullanılmış. Görevleri başarıyla tamamladıklarında alkış sesi duymaları, aferin denmesi, ekranda renkli balonların çıkması ve oyunlarda ilerledikçe rozet kazanabilmeleri çocukların motivasyonlarını artırıcı ve yeni şeyler öğrenmeye teşvik edici nitelikte. Çocukların dikkatinin oyunda kalmasına yardımcı olabilmek için sade bir müzik seçilmiş; yönergeler, sorular ve cevaplar açık, net, kısa bir şekilde ve görsellerle sunulmuş. ‘Çocuk’ bölümünde, reklam ve satın alma gibi riskli unsurlar bulunmuyor. 7 günlük ücretsiz deneme imkânı sunulduktan sonra aylık veya yıllık ücretli kullanıma yönlendirme yapılıyor.

Her ne kadar kullanımı basit ve anlaşılır bir uygulama olsa da çocukların başlangıçta nasıl ilerleyeceklerini anlayabilmeleri için ebeveyn desteği gerekebilir. Diğer bir dezavantaj ise, etkinlik yönergelerinin bir kez veriliyor olması ve tekrar etme seçeneğinin bulunmaması. Öğrenme ve dikkat sorunları olan pek çok çocuk, yönergeleri birkaç kez işitmeye ihtiyaç duyduğu için verilen yönergeler yetersiz kalabilir. Yanı sıra, bazı alıştırmalar da kimi çocuklar için zor gelebilir. Ebeveynlerin, çocuklarının durumuna göre ona eşlik etmeleri ve oyunların zorluk derecesini değiştirmeleri gerebilir.

Uygulamayı kullanmaya başlarken ebeveynlere çocuklarının bilişsel ve sosyal-duygusal becerileri hakkında sorular soruluyor. Yanıtlara göre çocuklarına nasıl destek verebileceklerine ilişkin geri bildirimde bulunuluyor ve ona uygun bir müfredat sunuluyor. Müfredat programı doğumdan itibaren her yaşı kapsıyor gibi görünse de uygulamada daha üst düzey becerileri ölçen ve geliştiren oyunlar yer alıyor. Dolayısıyla oyunların gelişim düzeyine uygun olmaması, yönergelerin tek seferde verilmesi,  tekrar etme seçeneğinin olmaması ve sağlıklı gelişimleri açısından ekran kullanımının önerilmemesi sebebiyle, uygulama, 3 yaş altı çocuklar için uygun değil.

ÇİÇEK Öneriyor

Otsimo’nun geliştirilmesinde katkı sunan özel eğitim uzmanları uygulamayı her gün 15 dakika kullanmanın çocukların başarı oranını artırdıklarını belirtiyorlar. Dolayısıyla sizin de çocuğunuzla birlikte bir ekran süresi belirlemeniz faydalı olacaktır. Ancak özel ihtiyaçları olan çocukların ekrandan uzaklaşması daha zor olabileceği için, belirlediğiniz süre konusunda ısrarcı olmalı ve çocuğunuzun bu kuralı çiğnemesine izin vermemelisiniz. Eğer esnek olursanız, çocuğunuz bunu fark edip, süreyi uzatmak için elinden geleni yapabilir. Kalan süreyi sözlü olarak hatırlatabilir ya da çocuğunuza yapmak için daha farklı alternatifler sunarak bırakmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Uygulamadaki alıştırmaları günlük yaşamınıza da uyarlayarak çocuğunuzun becerilerinin gelişimine daha fazla destek olabilirsiniz.

Çocuğunuzun uygulamada ilgisini çeken nesneleri gözlemleyebilir bunları günlük hayatınızdaki öğrenmelerine destek vermek amacıyla da kullanabilirsiniz. Ayrıca bu nesnelerin günlük hayatınızdaki örneklerini göstererek öğrenmeyi pekiştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun