Uygulama
MindPal

MindPal

4 star 4 star

11 + Yaş

Uygulama

Bilişsel psikoloji prensipleri esas alınarak kişiye özel hazırlanmış günlük oyun önerileriyle hızlı ve esnek düşünme, dikkat, hafıza ve akıl yürütme becerilerini geliştirebilecek bir zekâ oyunları uygulaması.

Künye

  • Tür : Eğitim, Akıl ve Zekâ
  • Platform : Android, iOS
  • İndirilebilir İçerik : Yok
  • Ekran Süresi : Yok
  • Geliştirici : Elektron Labs Inc.
  • Dil : İngilizce
  • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
  • Ücreti : 7 Gün Ücretsiz Deneme, Haftalık 40,99 TL, Yıllık 274,99 TL

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Oyunlarda, yapboz alanlarına ya da boşluklara uygun şekilleri yerleştirmek, kullanılan yolları tekrar kullanmadan ya da yollar kesişmeden aynı renkteki noktaları birleştirmek, matematik problemlerini çözmek, harflerle kelimeler oluşturmak gibi işlemler çocukların hızlı düşünme ve akıl yürütme becerilerinin gelişimini destekleyebilir.
Aynı olanları eşleştirmek, farklı olan şekli bulmak, tabloda karışık olarak verilmiş kelimeler arasından istenileni bulmak, karışık harflerden kelimeler oluşturmak, dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınarak bir şeye odaklanmak ve aynı anda birden fazla görevi yerine getirmek çocukların dikkat becerilerini geliştirebilir.
Kısa bir süreliğine gösterilen bilgileri akılda tutup bir sonraki hamle için karar vermeye çalışmak hafızayı geliştirebilir.
Dili İngilizce olan uygulamada verilen harflerden İngilizce kelime üretmek, tanımı verilen bir kelimeyi bulmak, benzer anlam taşıyan kelimeleri belirlemek gibi oyunlarla çocuklar İngilizce kelimeler ve telaffuzlarını öğrenebilirler. Uygulamadaki yönerge ve açıklamaların İngilizce olması da İngilizce bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Uygulama Hakkında

MindPal, içeriğindeki oyunlar aracılığıyla çocuklara zihinsel egzersizler yaptırarak hafıza, dikkat, esnek düşünme, akıl yürütme ve dil becerilerini geliştirme fırsatı sunan bir zekâ oyunları uygulaması.

Uygulamayı kullanmak için önce yaşın belirtilmesi ve ilgi duyulan ya da geliştirilmek istenen becerilerin seçilmesi gerekiyor. Ardından uygulamanın öneri olarak sunduğu ya da farklı başlıklar altında yer alan oyunlar deneyimlenebiliyor. Örneğin ‘Relaxing Games’ (Rahatlatıcı Oyunlar) başlığı altında zaman sınırı olmayan ve istatistiksel puanlara yansımayan, düşünme becerisinin gelişimine katkı sağlayabilecek sudoku oyununa yer veriliyor. ‘Problem Solving’ (Problem Çözme) başlığında planlama ve akıl yürütme becerilerini geliştirebilecek aktiviteler bulunuyor. ‘Attention’ (Dikkat) bölümünde dikkat dağıtıcı nesnelerden kaçınarak bir nesneye veya aynı anda birden fazla göreve odaklanmak ve değişen koşullara uyum sağlamak gibi dikkat gelişimini ve esnek düşünmeyi destekleyebilecek görevler sunuluyor. Uygulamada sayısal işlemleri hızlı ve doğru şekilde yapmayı gerektiren matematik becerilerini destekleyici; kısa süreliğine verilen bilgileri akılda tutarak bir sonraki hamle için hızlı düşünüp karar vermeye yönlendiren bellek geliştirici oyunlara da yer veriliyor. Dili İngilizce olduğu için harflerden kelimelerin üretilmesini, tanımlardan yola çıkılarak kelimenin tahmin edilmesini, benzer anlam taşıyan kelimelerin bulunmasını isteyerek bu kelimelerin anlamlarını ve telaffuzlarını öğreten oyunlar bulunuyor.

Uygulama “Workout” (Antrenman) başlığı altında günlük ve haftalık olarak kişiye özel oyun önerisinde bulunuyor. Kullanıcı her oyun alanında hangi seviyede olduğunu ve aynı yaş grubu arasında hangi yüzdelik dilimde bulunduğunu istatistik bölümünden takip edebiliyor. Uygulamanın Türkçe dil seçeneği bulunmuyor ve reklam içermiyor. Uygulama bir hafta boyunca ücretsiz kullanılabildikten sonra aylık veya yıllık üyelik seçeneklerinden biri tercih edilerek aktif hale getiriliyor.

Ebeveyne Notlar

MindPal, eğitim uzmanları ve oyun tasarımcıları tarafından hazırlanan, bilimsel temelli bir uygulama. Özel analiz raporlarıyla kullanıcılarına hangi becerilerini ne düzeyde geliştirdiklerini takip etme imkânı sağlıyor.

Çocuklar, nöropsikolojik ve bilişsel psikoloji prensiplerine dayanarak oluşturulmuş ve kişiye özel hazırlanmış günlük oyunlarla hızlı ve esnek düşünme, dikkat, hafıza ve akıl yürütme becerilerini geliştirebilirler. Yanı sıra, uygulamanın sunduğu istatistiklerle güçlü oldukları ve geliştirmeye ihtiyaç duydukları becerileri hakkında fikir edinebilirler. Uygulama karşılaştırılan kişi sayısı hakkında bilgi vermese de yaşıtlarına göre hangi becerilerinin ne seviyede olduğunu görebilirler. Oyunların girişinde, o oyunun amaç ve kazanımları hakkında bilgi verildiği için geliştirmek istedikleri becerilerine yönelik oyunları tercih edebilirler.

Oyunların nasıl oynanması gerektiği örnek denemeler ve yazılı-görsel yönergelerle kısa, net bir şekilde açıklanmış. Fakat Türkçe dil seçeneği olmadığı için İngilizcesi yetersiz olan çocuklar açıklamalardaki bazı bilimsel detayları anlamakta zorlanabilirler. Yanı sıra, oyunlarda ne yapmaları gerektiğini de anlayamayabilirler.  

Bazı oyunlarda kolayca ilerlenebilirken bazılarında odaklanmak ve hızlı düşünüp karar vermek belirleyici oluyor. Bazı oyunlarda süre sınırı yokken, bazı görevlerin kısa süre içinde düşünülüp tamamlanması gerekiyor. Çocuklar bu oyunlarda zorlanıp stres yaşayabilir ve motivasyonları düşebilir. Fakat sabredip çabalamaya devam ederlerse becerilerini geliştirebilir ve oyunlardan daha fazla keyif alabilirler.  

Apple ile Google’un platformlarında ve mobil oyun dalında çeşitli ödüller alan MindPal, yaşa göre seçenekler sunuyor. Seçim yapılırken 13 yaştan başlanabiliyor. Ancak uygulama 11 ve 12 yaşındaki çocukların da zihinsel becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayabilir.

Uygulamada reklama yer verilmiyor. 7 günlük ücretsiz deneme sürecini tamamlandıktan sonra aylık ya da yıllık üye olmak gerekiyor. Kart bilgileri cihazda kayıtlıysa otomatik ödeme gerçekleşiyor ve uygulama kullanılmaya devam ediliyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuz İngilizce kural ve yönergeleri anlamakta zorluk yaşarsa, ona yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun oyunlarda zorlanıp devam etme motivasyonu düşerse bunun normal olduğunu, devam ederse daha iyi sonuçlar elde edebileceğini ve becerilerinin gelişebileceğini söyleyebilirsiniz.

İstatiksel sonuçlardan faydalanarak çocuğunuzun güçlü olduğu ve geliştirilmesi gereken becerileri hakkında fikir sahibi olabilir ve bunlar hakkında konuşabilirsiniz. 

Çocuğunuza oyun oynarken eşlik edebilir, bazı oyunlarda rekabet ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Dil bölümündeki kelimelerin anlamları ve telaffuzları üzerine birlikte çalışabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun İngilizce dil bilgisinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun ekran süresini aşmaması için bir ekran süresi belirleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun