Uygulama
Math Makers

Math Makers

4 star 4 star

6 + Yaş

Uygulama

Sevimli hayvanların önlerine çıkan engelleri aşabilmeleri için doğal sayılar ve kesirlerle matematik işlemlerinin yapılmasının gerektiği; yaratıcılık, dikkat, düşünme ve akıl yürütme becerilerini destekleyebilecek eğitsel ve eğlenceli bir uygulama.

Künye

  • Tür : Eğitici
  • İndirilebilir İçerik : Yok
  • Oyun İçi Satın Alma : Yok
  • Geliştirici : Ululab Inc.
  • Dil : 16 Dil Seçeneği
  • Türkçe Dil Seçeneği : Var
  • Ücreti : 7 günlük ücretsiz deneme hakkı / Aylık abonelik 84,99 TL, yıllık abonelik 649,99 TL

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Matematik
Oyunda, çocuklara doğal sayılar ve kesirlerle toplama, çıkarma, çarpma, bölme gibi matematik işlemleri yaptıran bulmacalar yer alıyor.
Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Yolda ilerleyen hayvan karakterlerin karşılarına çıkan engellerin kaldırılabilmesi için matematiksel bulmacalarının çözülmesi, bunun için de çocukların düşünmesi ve akıl yürütmesi gerekiyor.
Bulmacalarda çözüme ulaştıracak ya da çözümün bulunmasını engelleyecek faktörlerin ayırt edilmesi ve bunun için de dikkatli olunması oldukça önemli.
Çocuklar, “Kreatif Mod” bölümünde kendi bulmacalarını tasarlayarak yaratıcı düşünme becerilerini geliştirebilirler.

Uygulama Hakkında

Çocukların, sevimli hayvanların yer aldığı bir macera oyunu aracılığıyla temel matematik işlemlerini öğrenebilecekleri eğitici ve eğlenceli bir uygulama.

Uygulamada fil, lama, gergedan gibi hayvanlar farklı ortamlarda yol alırken, ilerlemelerini engelleyen buz ve lav bloklarıyla karşılaşıyorlar. Yola devam edebilmeleri için bu bloklardan eşit sayıda bir araya getirilerek birbirlerini yok etmelerinin sağlanması gerekiyor. Bunun için de uygulamayı kullanan çocuklardan kimi zaman karşılarına çıkan balonları patlatmaları, kimi zaman çeşitli tahta parçalarını uygun yerlere yerleştirmeleri, kimi zaman da blok üreten makinelerin konumlarını ayarlamaları ya da üretilecek blokların sayısını belirlemeleri isteniyor. Ayrıca yeterli sayıda yiyecek kutusu toplamak da oldukça önemli. Toplanmadıysa, uygulama bazı aşamaları tekrar oynatıyor. Aşama tamamlandığında ödül olarak ilginç şapkalar ve evcil hayvanlar veriliyor.

Uygulamada 6 bölüm bulunuyor: “Küçük Sayılar”, “Büyük Sayılar”, “Kesirler”, “İleri Kesirler” ve “Çarpımları Keşfedin”. Bu bölümlerde yer alan bulmacalar aracılığıyla çocuklara doğal sayılar ve kesirlerle toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinin öğretilmesi amaçlanıyor. Çocuklar, bu beş bölümden istediği ile başlayabiliyorlar, belirli bir sıralamayı takip etmeleri gerekmiyor. Ancak her bölümün içindeki işlemler belirli bir seviye ve sıralamaya göre düzenlenmiş. Daha basit olan başlangıç seviyesindeki bulmacalar çözülmeden üst seviyedeki işlemlere geçilemiyor. “Kreatif Mod” isimli bölümde ise, çocuklar hem kendi bulmacalarını tasarlayabiliyor hem de başka kullanıcıların geliştirdiği bulmacaları oynayabiliyorlar.

Uygulamada Türkçe dil seçeneği bulunsa da yönlendirmeler yazı ile değil, bir el simgesinin yardımıyla ve görsel ipuçlarıyla yapılıyor.

Ebeveyne Notlar

Oyun tabanlı öğrenme yaklaşımını benimseyen uygulama, matematik işlemlerinin mantığını oyun yoluyla pratik etme olanağı sunuyor. İşlemlerin bulmacalar aracılığıyla görselleştirilerek somutlaştırılması ve bunun sevimli hayvan karakterleriyle desteklenmesi, okul öncesi ve ilkokul dönemindeki çocukların soyut bilgileri kavramaları açısından oldukça yararlı. Çocuklar, hayvanların karşılarına çıkan engelleri kaldırmaya çalışırlarken dikkat ve akıl yürütme becerilerini de güçlendirebilirler. Öte yandan bulmaca tasarlayarak yaratıcılıklarını da geliştirebilirler.

Bölümler içindeki bulmacaların basitten zora doğru sıralanması ve bir görev tamamlanmadan başka bir bulmacaya geçilememesi, işlem mantığının zorluk seviyesine göre aşama aşama kavranmasına yardımcı olacaktır. Yeterli sayıda yiyecek toplanmadığı takdirde bazı aşamaların tekrar oynatılması, çocukların bilgilerini pekiştirmeleri açısından faydalı olabilir.

Uygulamada bazı eksiklikler de göze çarpıyor. Örneğin, her ne kadar girişte “0-4, 5, 6, 7, 8, 9+” olmak üzere farklı yaş seçenekleri sunulsa da bulmacalar yaşlara göre çeşitlendirilmemiş. Hangi yaş seçilirse seçilsin aynı bulmacalarla karşılaşılıyor. Bu nedenle, daha küçük yaştaki çocuklar bazı bulmacaları çözemeyebilirler. Onların, başlangıç seviyesindeki bulmacaların sunulduğu “Küçük Sayılar”la başlayıp daha sonra “Büyük Sayılar”ı deneyimlemeleri gerekiyor. Uygulamada sözlü yönergelere yer verilmemesi de bazı çocukların oyunda nasıl ilerleyeceğini anlamakta zorlanmasına neden olabilir. Ancak hata yapıldığında görsel ipuçlarının sunuluyor olması bu etkiyi azaltabilir.

Bölümlerde ilerledikçe karakterler başlarına takmak için bazı ödüller kazanıyorlar. Çocuklar, renkli şapkalar ya da taçları sevimli bulurken, hayvanların başında bilgisayar ya da şeker gibi şeyler taşımalarını tuhaf karşılayabilirler.

Tasarımı ve eğitici özellikleriyle birçok ödül alan bu uygulama, matematiği görsellerle somutlaştırarak oyunlaştırdığı için çocukların matematiğe karşı ön yargılarını azaltabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza uyguladığı hamlelerle ilgili sorular sorarak matematik işleminin mantığını iyi kavrayıp kavramadığını test edebilirsiniz.

Çocuğunuz işlem yapmakta zorlanırsa ona küçük ipuçları verebilir, günlük yaşamdan örneklerle konuyu daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte Kreatif Mod’da oyunlar yaratarak kaliteli ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Geliştirici tarafından yapılan araştırmalar, uygulamanın 3 saat kullanımının çocukların matematik puanlarını ortalama %10,5 oranında iyileştirdiğini ortaya koymuş olsa da günlük kullanım süresini en fazla bir saat olacak şekilde sınırlandırmak çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel sağlığı açısından oldukça önemli.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun