Uygulama
Lumosity: Brain Training

Lumosity: Brain Training

4 star 4 star

10 + Yaş

Uygulama

Nörobilim uzmanları tarafından hazırlanan oyunlarla hafıza, dikkat ve problem çözme becerilerinin gelişimine yönelik ‘beyin jimnastiği’ yaptıran ve kişiye özel analiz raporlarıyla bu alanlardaki performans gelişimini takip etme fırsatı sunan bir uygulama.

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğiticilik
Kelimelerin doğru yazımlarını tespit etme testi ile doğru yazımları öğretiyor.
Beceriler
  • Dikkat
Görseller ile eşleştirme yapma, sırayı akılda tutma gibi birçok alıştırma bulunuyor.
Görsel, sözel, akıl yürütme, planlama, gibi birçok bilişsel beceriye katkıda bulunuyor.
Bilmenizde Fayda Var
  • Satın Alma
Raporlama sistemini tam kullanmak ve daha fazla teste erişebilmek için para ödeyerek üye olmak gerekiyor.

Uygulama Hakkında

Lumosity, nörobilimciler tarafından tasarlanan oyun ve egzersizlerle, kullanıcılarının hafıza, dikkat ve problem çözme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen bir ‘beyin jimnastiği programı’. Programdaki oyun ve egzersizlere Lumosity uygulamasından ve Lumosity.com adresinden ulaşılabiliyor.

Uygulamayı kullanmak için bir hesap oluşturarak cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi gibi bilgileri girmek gerekiyor. Uygulama, kullanıcıları, performanslarını ölçmek amacıyla esneklik, dikkat ve hafıza becerilerini esas alarak geliştirilen üç farklı oyuna tabii tutuyor. Her bir oyun tamamlanınca kendi yaş grubu içinde performansının ne düzeyde olduğuna dair bir rapor sunuyor. Sonrasında da kullanıcıyı deneme ve üyelik sürecine yönlendiriyor.

Uygulama temel olarak ‘Games’ (Oyunlar), ‘More Workout Modes’ (Daha Fazla Egzersiz Modları), ‘Statistics’ (İstatistikler) ve ‘Insights’ (İç görü) bölümlerinden oluşuyor.

"Oyunlar" bölümü 7 başlık içeriyor. ‘Memory’ (Hafıza) başlığı altında; kullanıcıları, belirli bir süre içinde verilen bilgileri akıllarında tutup, buna göre bir sonraki hamlelerini belirlemeye yönlendiren bellek geliştirici oyunlar yer alıyor. ‘Attention’ (Dikkat) başlığında, aynı anda birden fazla işlem yapmayı gerektiren ve seçici dikkat becerisinin gelişimini destekleyen oyunlara odaklanmak gerekiyor. ‘Problem Solving’ (Problem Çözme) başlığı altında mantıksal akıl yürütme, karar verme ve planlama becerilerini geliştirebilecek; ‘Flexibility’ (Esneklik) de ise değişen koşullara uyum sağlamaya ve verilen şekillerden yeni farklı modeller üretmeye yönelik oyunlar ve egzersizler bulunuyor. ‘Speed’ (Hız) başlığı, kullanıcıların karşılarına çıkan engelleri analiz edip ona göre hızlı kararlar alarak hamleler yapacakları oyunlar ve egzersizler içerirken; ‘Language’ (Dil) başlığında, okuduğunu anlamaya, verilen harflerden yararlanarak yeni kelimeler oluşturmaya ve cümle içindeki yanlış kelimeleri bularak yerine doğrularını kullanmaya yönlendiren oyunlar ve egzersizler sunuluyor. ‘Math’ (Matematik) başlığında dört işlem yapmayı gerektiren ve sayıları büyükten küçüğe doğru sıralamaya ya da kesirli sayılarla işlem yapmaya yönlendiren oyunlar bulunuyor.

Uygulamanın ‘More Workout Modes’ bölümünde bu oyun ve egzersizlerden daha fazlası yer alıyor. Kullanıcı hem ‘Games’ bölümünden hem de ‘More Workout Modes’ bölümünden istediği oyun ve egzersizi seçip oynayabiliyor. ‘More Workout Modes’ bölümünde, ‘Games’ bölümündeki ‘Maths’ (Matematik) ve ‘Language’ (Dil) başlıklarının yanı sıra bir de ‘Favorites’ (Favoriler), ‘Strenghten’ (Güçlendirme), ‘Speed’ (Hız) ve ‘Classic’ (Klasik) modları bulunuyor. Bu modlarda, kullanıcının ‘Games’ bölümünde daha önce oynadığı oyunlardan elde ettiği puanlara göre “zorlandığı”, “en çok oynadığı”, “algılama hızını ölçen” şeklinde sınıflandırılmış oyunlar ve egzersizler bulunuyor. Böylece kullanıcı ‘Games’ bölümünde oynadığı oyun ve egzersizleri tekrar ederek becerilerini bu alanlara odaklanarak geliştirme fırsatı buluyor.

Oyun sonrasında aldığı puana göre kullanıcının bir Lumosity Performans Indeksi (LPI), yani oyunlar bölümü için genel performans ortalaması belirleniyor. Kullanıcı ‘Statistcs’ (İstatistikler) bölümden hangi alanlarda daha güçlü olduğunu ve zaman içinde performansının nasıl değiştiğini takip edebiliyor. ‘Insights’ (İçgörü) bölümünde ise oynadığı her oyun için kişileştirilmiş bir içgörü analizi görebiliyor. Yani bulunduğu ülke ve bölgedeki diğer kullanıcıların performanslarını ve bu kullanıcılara oranla kendi performansının ne düzeyde olduğuna dair bilgiler edinebiliyor.

Kullanıcı ayrıca ‘ayarlar’ bölümünden uygulamadaki oyunların tasarlanmasında esas alınan bilimsel verilere, bazı araştırma sonuçlarına ve elde edebileceği kazanımlara dair bilgilere de ulaşabiliyor. Hatırlatıcıyı aktif hale getirerek, eklenen yeni oyunlardan haberdar olabiliyor ve renk gibi bazı tasarımsal değişikler yapabiliyor.

Uygulama İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, Japonca, Korece ve Portekizce dillerinde kullanılabiliyor, ancak Türkçe dil seçeneği bulunmuyor. Uygulamayı indirmek ve deneme testinin ardından iki hafta boyunca kullanmak ücretsiz. Bu süre içinde uygulamadaki tüm oyunlara erişilebiliyor. Ancak daha sonra aylık veya yıllık üyelik seçeneklerinden biri için tercih yapmak gerekiyor. Uygulama herhangi bir reklam içermiyor.

Ebeveyne Notlar

Lumosity, çocukların oyun oynarken zihinsel becerilerini geliştirebilecekleri kapsamlı ve bilimsel temelli bir uygulama. İçerdiği oyun ve egzersizler, nörobilim uzmanları tarafından hafıza, dikkat, esneklik, algılama hızı ve problem çözme olmak üzere 5 temel zihinsel beceri alanı esas alınarak geliştirilmiş. Nöropsikoloji ve bilişsel psikoloji prensiplerine dayanarak tasarlanan bu oyun ve egzersizlerin çoğunda, birkaç zihinsel beceriyi aynı anda aktif olarak kullanmak gerekiyor. Çocuklar erken yaşta bu becerilerini aktif olarak kullanır ve uygulamada pratik yaparlarsa, farklı alanlardaki zihinsel becerilerini aynı anda geliştirme fırsatı bulabilirler.

Lumosity’de her bir oyun öncesinde açıklamalar yapılarak kullanıcının oyunun amacını ve sunabileceği kazanımları daha iyi anlamasını sağlamak hedeflenmiş. Kullanıcı bu sayede, güçlü olduğu ve geliştirmeye ihtiyaç duyduğu becerileri hakkında farkındalık kazanabilir ve becerilerini geliştirmek konusunda kendisini daha motive hissedebilir. Her oyunun başında kuralların ve amacın daha iyi anlaşılmasını sağlayacak kısa bir de örnek sunuluyor. Bu da, çocukların zihinlerini oyuna hazırlamalarını sağlıyor. Kullanıcı isterse oyunu kısa süreliğine durdurabiliyor, daha sonra kaldığı yerden devam edebiliyor, oyunu yeniden başlatabiliyor ya da oyundan çıkabiliyor.

Oyunların bazıları kolay, bazıları ise son derece dikkatli olmayı ve hızlı karar vermeyi gerektiriyor. Çocuklar zorlandıkları oyunlarda kimi zaman stres olabilir ve motivasyonları kırılabilir. Ancak sabredip denemeye devam ederlerse becerilerini geliştirebilir ve oyun onlar için çok daha heyecan ve keyif verici hale gelebilir.

Her bir oyun için ayrılan süre farklılık gösteriyor. Özellikle hızlı düşünme becerisinin ön plana çıktığı oyunlarda kısa süre içinde düşünüp, görevleri tamamlamak daha önemli oluyor. Oyunların seviye sayıları da farklı. Kullanıcı seviyelerde ilerledikçe oyunun zorluk derecesi artıyor.

Uygulamada zihinsel performansı artırmaya destek verebilecek öneriler ve bilgiler de sunuluyor. Lumosity adına oluşturulmuş blog sayfasında beyinin işlevleri, zihinsel sağlık ve zihinsel becerilerin gelişimine ilişkin çok sayıda bilimsel içerik paylaşılıyor.

İstediği moda giriş yaptığında kullanıcının, önce, nasıl hissettiği ve dün gece kaç saat uyuduğu gibi sorulardan oluşan kısa bir anket doldurması gerekiyor. Fakat bu anket sonuçlarının nerede kullanıldığına ya da analiz raporlarını etkileyip etkilemediğine dair bir açıklama yapılmamış. Anketle, kullanıcının dikkati sorulan konuların önemine çekilmeye çalışılmış olabilir.

Uygulamanın tasarımı çocukların ilgisini çekecek nitelikte. Her bir oyuna özel tasarlanan animasyonlar, renkli temalar ve bunlarla uyumlu müzikler, çocukların uygulamaya olan ilgisini ve merakını canlı tutabilir ve oyunlardan keyif almalarını sağlayabilir.

Uygulamada oyunların öncesinde sunulan açıklamalar her ne kadar kullanıcıyı zihinsel olarak oyuna hazırlasa da, açıklamalardaki bazı bilimsel detaylar ve Türkçe dil seçeneğinin olmaması kullanım açısından çocukları zorlayabilir ve oyunlardaki görevlerini yerine getirmesine engel olabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun oyundaki kuralları ve yönergeleri anlamakta zorlandığını hissederseniz, ona bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Oyunlarda zorlandığını ve devam etme motivasyonunun azaldığını gözlemlerseniz, bunun başta doğal olduğunu ancak denemeye devam ettikçe daha iyi puanlar elde edebileceğini ve becerilerini geliştirebileceğini söyleyerek onu cesaretlendirebilirsiniz.

Oyun oynarken çocuğunuzu izleyebilir, bazı oyunları siz de oynayarak birbirinizle rekabet edebilir ve birlikte eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Performans analizlerini inceleyerek çocuğunuzun güçlü ve geliştirmesi gereken yönleriyle ilgili bilgi sahibi olabilir, oynadığı oyunların ona neler kazandırabileceği üzerine sohbet edebilirsiniz. Dil bölümündeki kelimelerin telaffuzlarını tekrar edebilir ve anlamalarını araştırarak, bu konudaki bilgi ve becerilerinin pekişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuza, oyunun belirli bir aşamadan sonra kullanıcıyı üyelik işlemi yapmaya yönlendirdiği ve size bilgi vermeden böyle bir işlem yapmaması gerektiği konusunda bilgi verebilirsiniz.

Çocuğunuzun ekran süresini aşmaması için yaşına uygun bir süre belirleyebilirsiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun