Uygulama
Kızıl Haç - Çocuklar İçin Kaza Önleme ve İlk Yardım

Kızıl Haç - Çocuklar İçin Kaza Önleme ve İlk Yardım

3 star 3 star

4 + Yaş

Uygulama

Çocukları, günlük hayatta karşılaşabilecekleri kaza risklerini nasıl önleyebilecekleri konusunda bilgilendirmeyi ve kaza olduğunda uygulanabilecek basit ilk yardım müdahaleleri hakkında farkındalık kazandırmayı amaçlayan eğitici bir uygulama.

Künye

  • Tür : Eğitim, Sağlık
  • Platform : iOS
  • İndirilebilir İçerik : YOK
  • Oyun İçi Satın Alma : YOK
  • Ekran Süresi : 5 Dakika
  • Geliştirici : Cruz Roja Espanola
  • Dil : Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İsveççe, İtalyanca, Çince, Danca, Endonezce, Fince, Hollandaca, Japonca, Korece, Malayalam, Norveççe, Portekizce, Rusça, Tayca, Vietnamca, Yunanca.
  • Ücreti : Ücretsiz

İçinde Neler Var?

Temalar
  • İlk Yardım
Çocuklar uygulama aracılığıyla ev, araba, park, plaj, sokak gibi yerlerde karşılaşabilecekleri zehirlenme, yanık, kesik, düşme, boğulma, güneş çarpması, trafik kazaları gibi tehlikeli durumlar ve bunların sonuçları hakkında fikir sahibi olabilir, uygulanabilecek basit ilk yardım müdahalelerini öğrenebilirler.
Bilmenizde Fayda Var
  • Reklam/Tüketime Özendirme
Uygulamadan geliştiriciye ait diğer uygulamalara yönlendirme yapılıyor.

Uygulama Hakkında

“Kızıl Haç-Çocuklar İçin Kaza Önleme ve İlk Yardım”; ev, araba, park, plaj, sokak gibi farklı mekânlarda çocukların karşılaşabilecekleri tehlikeli durum ve davranışları, bunların yol açabileceği sonuçları, yapılması gereken ilk yardım müdahalelerini ve kaza riskini en aza indirmek için neler yapılması gerektiğini senaryolar eşliğinde anlatan eğitici bir uygulama.

Uygulamada üç ayrı kategoride 11 farklı senaryo bulunuyor. İlk kategoride zehirleyici madde içme, elini yakma, kesici aletle parmağını kesme ve banyoda ıslak zeminde kayma gibi evde karşılaşılabilecek tehlikeli durumların simülasyonları yer alıyor. İkinci kategoride çocukların açık havada karşılaşabilecekleri riskler bulunuyor. Plajda, havuzda yaşanabilecek boğulma, güneş çarpması veya parkta oynarken yaşanabilecek kazaların simülasyonları sunuluyor. Son kategoride ise, arabayla kaza yapma, araba çarpması, yoldan dikkatsiz geçerken kazaya sebep olma gibi çocukların trafikte karşılaşabilecekleri bazı tehlikeli durumlar ele alınıyor.

Uygulamada kullanıcıdan bu simülasyonlardaki olumsuz sonuçlara maruz kalan karakterlere gerekli ilk yardım müdahalelerini yapması isteniyor. Örneğin yanıklara su uyguluyor, küçük kesikler için kanayan bölgeye bez ile tampon yapıyor ya da yarayı su ve sabunla temizliyor. Boğulma, araba kazası, zehirlenme gibi acil durumlarda ise 112’yi aramaya yönlendiriliyor. Kullanıcı, ilk yardım müdahalelerini ekranda görünen el simgesi, ünlem, ok ya da artı işaretlerinden yararlanarak yerine getiriyor. Çocuklar her bir simülasyonu istediği kadar izleyip, istenen görevleri tekrar tekrar yerine getirebilirler.

Uygulama, tehlikeli durum ve davranışlar için uyarıcı ve önleyici bir görev de üstleniyor. Örneğin, evde bulunan bazı maddelerin çocuklar için zararlı olabileceğini anlatmak amacıyla mutfaktaki bir şişenin üstüne kuru kafa işareti yerleştirilmiş ve bu gibi şişelere dokunulmaması için üstüne çarpı işareti konulmuş ya da trafikte güvenli hareket etmek için karşıdan karşıya geçmeden önce sola, sağa ve tekrar sola bakıp hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekilmiş.

Ana sayfadaki “Ebeveynler İçin” isimli bölümde uygulamanın amacı ve kazanımları paylaşılıyor. Ebeveynler isterlerse uygulamayla ilgili değerlendirme yapabiliyorlar. Uygulamadan geliştiricinin diğer uygulamalarına da yönlendirme yapılıyor. Bu uygulamaların bazılarına erişilebilirken, bazıları Türkiye’de kullanılmadığı için bir satın alma ya da indirme işlemi gerçekleştirilmiyor. Ebeveynlerin bu bölümlere giriş yapabilmeleri için ekranda gördükleri üç sayıyı ekrandaki klavye üzerinde işaretlemeleri gerekiyor. Bu aşamalar çocukların da rahatlıkla uygulayarak App Store’a geçiş yapabileceği ve kart bilgileri cihazda kayıtlıysa içerik satın alabileceği bir sisteme sahip.

Ebeveyne Notlar

Uygulama, çocuklara, günlük yaşamda karşılaşabilecekleri tehlikeli durumların yol açabileceği sonuçları ve bu durumlarda uygulayabilecekleri ilk yardım müdahalelerini simülasyonlar eşliğinde, öğrenme deneyimi sunuyor. Çocuklar uygulama aracılığıyla zehirlenme, yanık, kesik, düşme, boğulma, güneş çarpması, trafik kazaları gibi tehlikeli durumlar ve bunların sonuçları hakkında fikir sahibi olabilir ve basit müdahaleleri gerçekleştirmeyi öğrenebilirler.

Uygulamada ilk yardım gerektiren farklı tehlikeli durumlar ve bunların sonuçlarını içeren 11 simülasyon bulunuyor. Çocuklar her ne kadar ilkyardım müdahaleleri ile ilgili fikir sahibi olabilseler de verilen görevler yüzeysel bir şekilde tek bir adımda tamamlanıyor ve müdahalede dikkat edilmesi gereken durumlarla ilgili detaylı bir açıklama yapılmıyor. Çocukların müdahaleler sırasında uygulamanın yönlendirdiği şekilde parmaklarını basitçe aşağı yukarı hareket ettirmeleri ya da kullanılacak ilkyardım eşyasına dokunmaları yeterli oluyor. İçeriklerdeki adımlar basit ve temel düzeyde sunulduğu için yaklaşık beş dakikada tamamlanabiliyor. Bu unsurlar, önerilen yaş grubunun uygulamadan yeterli verimi alamayıp, kısa süre içinde sıkılmalarına neden olabilir. Öte yandan ilk yardım müdahalelerine çocukların aktif olarak katılımları oldukça düşük düzeyde kalıyor. Çocukların daha çok izlemeye yönlendirilmeleri, pasif bir öğrenme deneyimi yaşamalarına neden oluyor.

Uygulamada verilmek istenen bilginin anlaşılmasını zorlaştıran bazı teknik sorunlar da mevcut. Tehlikeli durumları veya önleyici davranışları, uygulamadaki karakterlerin jest ve mimikleri ya da çıkardıkları ağlama, gülme gibi seslere göre anlamlandırmak gerekiyor. Uygulama küresel çapta bir izleyici kitlesine ulaşmayı hedeflediği için yazılı ya da sesli bir yönerge tercih edilmemiş, simgesel yönlendirmeler kullanılmış. Fakat bu durum bazı simülasyonlarda çocukların hangi ilk yardım yöntemini uygulamaları gerektiğini ya da uygun davranışın ne olduğunu anlamalarını zorlaştırabilir. Örneğin havuzda boğulma vakasının canlandırıldığı simülasyonda; bir çocuk, boğulma tehlikesi yaşayan başka bir çocuk için can kurtarandan yardım istiyor. Can kurtaran boğulan çocuğu kenara alarak vücuduna dokunmadan müdahalede bulunuyor. Ancak el hareketlerinden bunun nasıl bir müdahale olduğu anlaşılmıyor. Dolayısıyla uygulamayı kullanan çocuk buradan bir boğulma durumunda bir yetişkine haber vermesi gerektiğini anlayabilir, ancak can kurtaranın nasıl bir müdahale yaptığını kavramakta güçlük yaşayabilir. Yine zararlı madde içeren şişelerin üstüne kuru kafa işareti konulmuş, ancak çocukların evde karşılaşabileceği bu tip zararlı maddelerin ne olduğuna dair bir bilgi verilmemiş. Bu mantıksal eksikler, uygulamanın ilkyardım müdahalelerinin nasıl yapılması gerektiğine dair sunduğu rehberliği zayıflatabilir.

Ayrıca uygulamayı indirebilmek için “Kızıl Haç-Çocuklar İçin Kaza Önleme ve İlk Yardım” şeklinde arama yapmak gerekiyor ancak uygulama indirildikten sonra ismi “Cruz Roja” olarak değişiyor. Bu durum kullanıcının, doğru uygulamayı indirip indirmediği konusunda tereddüt yaşamasına neden olabilir. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla, uygulamada yaralanan çocukların başına gelen riskli durumları, meydana gelen sonuçları, nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve ilk yardım müdahaleleri üzerine konuşabilirsiniz. Çocuğunuz benzer durumları yaşamışsa o zaman nasıl hissettiğini, hangi ilk yardım müdahalelerinin yapıldığını sorabilirsiniz. Tekrar aynı tehlikeli durumu veya sonucu yaşamamak için neleri farklı yaptığını konuşarak konuyla ilgili farkındalık kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzu benzer acil durumlarla karşılaştığında sizden habersiz herhangi bir ilaç kullanmaması veya bilmediği kimyasal maddelerle temas etmemesi konusunda uyarabilirsiniz.

Çocuğunuzla uygulamada ele alınan senaryolar dışında tehlikeli olabilecek farklı durum ve davranışlar hakkında sohbet edebilir, kendi evinizdeki riskli durumlar hakkında bilgi verebilirsiniz.

Acil bir durumda en yakınındaki yetişkinden yardım isteyebileceğini, ama yalnız ise 112’yi araması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Yardım çağırabilmesi için evinizin adresini ve yakınlarının telefon numaralarını öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu izinsiz içerik satın alımı konusunda uyarabilir, bir içeriği satın alırken ya da indirirken ebeveynlerine danışması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Çocuğunuza uygulamanın neden “Kızıl Haç” ismini seçmiş olabileceğini sorabilir, birlikte Kızıl Haç’ın ilk yardımla nasıl bir bağlantısı olduğunu araştırabilirsiniz.

İlkyardım hakkında çocuğunuzun daha fazla bilgi edinmesini istiyorsanız, web sitemizde yer alan “Ne Yapmalı? Çocuklar İçin İlkyardım” kitabının veya “Bebek Panda ve İlk Yardım” uygulamasının incelemesini okuyabilir ve isterseniz bu içeriklerden yararlanabilirsiniz.

https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/kitaplar/ne-yapmali--cocuklar-icin-ilkyardim

https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/uygulamalar/bebek-panda-ve-ilk-yardim

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun