Uygulama
Kidly - Çocuk Hikayeleri

Kidly - Çocuk Hikayeleri

4 star 4 star

5 + Yaş

Uygulama

İlkokul ve öncesi yaş grubundaki çocuklarda okuma alışkanlığını geliştirmek amacıyla uzmanlar tarafından hazırlanan; çocukların bilgiler edinip farkındalık kazanabilecekleri, seslendirilmiş resimli hikayelerden oluşan bir sanal kütüphane uygulaması.

Künye

 • Tür : Eğitim, Eğlence
 • Yayın Tarihi : Kasım, 2021
 • Platform : Android, iOS
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Oyun İçi Satın Alma : Var
 • Ekran Süresi : Yok
 • Geliştirici : Kidly Yayıncılık ve Pazarlama Anonim Şirketi
 • Dil : Türkçe, İngilizce, Portekizce, İspanyolca
 • Ücreti : 1 Aylık 41,99 TL, 6 Aylık 174,99 TL, 12 Aylık 199,99 TL
 • PEGI Değerlendirmesi : 3
 • Bağlantı Linkleri : https://apps.apple.com/qa/app/kidly-stories-for-kids/id1576064715 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kidly

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Eğitici Öğeler
Kitaplarda çocuklara bilim, doğa, felsefe ve sanata dair çeşitli bilgiler veriliyor. Yanı sıra arkadaşlık, aile, hayvan sevgisi gibi konularda farkındalık kazanabilecekleri hikayeler sunuluyor. Merak etmek, araştırmak, yeteneklerini fark etmek, hobi edinmek, hayal kurmak, hayallerin peşinden gitmek ve yardımlaşmak gibi konularda motivasyon sağlayıcı temalar işleniyor. Ayrıca çocuklar hikayeleri İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dil seçeneklerinde okuyarak ya da dinleyerek farklı dilde kelimeler de öğrenebilirler.
Çocuklar kitabın öyküsü, verilen mesajlar ve sorulan sorular üzerinde düşünerek dinlediklerini ve okuduklarını anlama becerilerini geliştirebilirler.
Uygulamadaki hikayeler ve onların içinde geçen ‘uyku çorbası’, ‘rüzgar sörfü yapabilen araba’ ya da ‘çevrede görülen her şeyi farklı bir sanat akımında gösteren gözlük’ gibi unsurlar çocukların hayal dünyalarını besleyebilir.
Çocuklar, etkileşimli olan “OkuMacera” kategorisi içinde, kitapların farklı bölümlerinde sunulan alternatifli bölümlerden istediklerini seçerek hikâyelere kendileri de yön verebiliyorlar. Bu da çocukların karar verme becerilerinin gelişimine katkı sağlayabilir.
Beceriler
 • Dikkat
Çocuklar dinlemek veya okumak istedikleri hikâyeye odaklanacakları için dikkat becerileri gelişebilir.
Bilmenizde Fayda Var
 • Satın Alma
Uygulamanın ücretsiz versiyonunda günlük 2-3 hikâyeye erişilebiliyor. Bu hikayelerin her birinin sonunda, hikayelerin tamamına erişim sağlanabilen Premium paketlere yönlendirme yapılıyor. Yönlendirmeye tıklayan çocuklar ebeveynlerinin doğum tarihlerini biliyorlarsa ve kredi kartı bilgileri uygulamayı kullandıkları cihazda kayıtlıysa, paketlerden birini

Uygulama Hakkında

Kidly-Çocuk Hikayeleri; çocuklara okuma alışkanlığı edindirmek, çeşitli konularda bilgiler verip farkındalık kazandırmak ve zamanlarını verimli geçirmelerini sağlamak amacıyla çocuk edebiyatı yazarları, uzman eğitimciler ve psikolojik danışmanların rehberliğinde hazırlanmış hikayelerden oluşan bir uygulama. Hikayelerin hedeflendiği gibi 4-12 yaş arası için pedagojik olarak uygun olduğu, akademisyenlerin yer aldığı bir kurul olan Finlandiya merkezli Education Alliance Finland tarafından da onaylanmış.

Uygulamadan yararlanabilmek için bir hesap oluşturmak gerekiyor. Bunun için kişisel bilgiler girilerek bir ebeveyn ve en fazla üç çocuk profili oluşturulabiliyor. Hesap oluşturulduktan sonra kullanıcılar günlük en fazla 2-3 hikâyeye erişebiliyorlar. Sınırsız bir şekilde tüm hikâyelere erişebilmek için ücretli olan Premium paketlerinden birini satın almak gerekiyor.

Uygulamada hikayeler 18 farklı kategoriye ayrılmış. “Sesli Hikayeler” başlığı altında Türkçe, İspanyolca, Portekizce ve İngilizce olarak seslendirilen hikayeler bulunuyor. Bu hikayeler aynı zamanda “İngilizce Hikayeler” başlığı altında sunulmuş.  “Eğlence ve Macera”da merak, araştırma, hobi edinme ve hayal etme gibi temaların işlendiği hikayeler; “Sıkı Dostlar”da, arkadaşlık kurmak ve arkadaşlığın anlamı üzerine odaklanmış hikayeler; “Aile ve Arkadaşlık”ta ise kardeş sevgisi, anne çocuk ilişkisi, arkadaşlık ve paylaşma gibi temaların ele alındığı hikayeler yer alıyor.

“Doğa ve Dünya” ile “Dostlarımız Hayvanlar” kategorilerinde doğa ve hayvan sevgisini anlatan, bitki ve hayvanların özellikleriyle ilgili bilgiler veren ve yardımlaşma gibi temalara vurgu yapan hikayeler listelenmiş. Bilimsel bilgilerin verildiği, çocukları merak etmeye ve araştırmaya yönlendiren hikayeler “Bilim ve Teknoloji”; birçok filozofa ve görüşlerine yer verilen, çocukları belirli konular üzerinde düşünmeye ve fikir alışverişi yapmaya yönlendiren hikayeler de “Çocuklar İçin Felsefe” başlığı altında sunulmuş.

Bu kategorilere ek olarak, uyumadan önce okunabilecek öykülerin yer aldığı “Uyku Hikayeleri”; ressamları ve sanat eserlerini anlatan, hayal gücünü kullanmaya ve resim yapmaya teşvik eden hikayelerin yer aldığı “Sanat ve Etkinlik”; merak etme, keşfetme ve hayallerin peşinden gitme gibi temaların işlendiği “İlham Al”; meditasyon tekniklerinin paylaşıldığı ve anın tadını çıkarmaya yönelik mesajların verildiği “Mindfullness ve Meditasyon” başlıkları da bulunuyor.

Uygulamada, süper kahraman olan çocuk karakterlerin maceralarının ele alındığı “Süper Kahramanlar” başlığı da mevcut. Uzaylılar, Horoza Dönüşen Dede, Gelecekten Gelen Mektuplar ya da Kitap Okuyan Dev gibi kurgu hikayeler ise “Fantastik” kategorisinde toplanmış. Bir de “Editörün Seçtikleri” ve “Prens ve Lola” gibi ön plana çıkarılan hikayeler var. “OkuMacera” ise çocukların çok ilgisini çekebilecek bir başlık. Bu başlık altındaki hikayeler etkileşimli ve çocuklar sunulan seçeneklerle hikâyenin akışını kendileri belirleyebiliyorlar.

Uygulama, kullanıcıların okuma motivasyonunu artırmak amacıyla çeşitli ödüller sunuyor. Çocuklar, okuma hedeflerini tamamladıklarında onu kutlayan veya hikayeleri okuduktan sonra hikaye, ait olduğu kategori ve okuma süresi ile ilgili bilgilendiren ve başka kitaplara yönlendiren rozetler kazanıyorlar. Bazı rozetler, hikayelerdeki bazı karakterleri kullanıma açarak, profil resmi olarak kullanılabilmesini sağlıyor. Çocuklar profillerinden kaç adet hikâye okuduklarını, toplam okuma sürelerini ve kazandıkları rozetleri görebiliyorlar.

Uygulamada yaklaşık 500-600 adet hikâye yer alıyor. Ancak bir hikâye, birkaç farklı kategori altında bulunabiliyor. Ayrıca hikayelerin tamamı seslendirilmemiş. Seslendirme bulunan kitaplarda okuyucu isterse seslendirmeyi kapatabiliyor. Sayfalar “Otomatik Oynat” seçeneği ile otomatik değiştirilebiliyor, ancak isterse okuyucu bu fonksiyonu da iptal edip sayfaları kendisi de çevirebiliyor. Kullanıcı istediği hikayeleri listesine kaydedebiliyor ya da indirebiliyor. İndirilen hikayeler internet erişiminin bulunmadığı zamanlarda okunabiliyor. Fakat Premium hesap iptal edildiğinde indirilen hikayeler de 30 gün içinde siliniyor.

Ebeveynler kendi profilleri üzerinden çocuklarının okumasını istedikleri hikayeleri okuma listesine ekleyebiliyor ve çocuklarının hangi hikayeleri okuduklarını görebiliyorlar. Ayrıca uygulama e-posta üzerinden okunan ve incelenen hikâye sayılarının, kazanılan rozetlerin ve o haftanın toplam okuma süresinin belirtildiği bir okuma raporu gönderiyor.

Uygulama, kullanıcıları kendi hikayelerini paylaşmaya da yönlendiriyor. Çocuklar ya da ebeveynler, yazdıkları ya da resimledikleri hikayeleri uygulamayı geliştiren ekiple iletişime geçerek gönderebiliyorlar.

Ebeveyne Notlar

Kidly-Çocuk Hikayeleri, uzmanlar tarafından hazırlanmış, seslendirilmiş ve görselleştirilmiş hikayeleriyle dijital dünyada çocuklar için güvenli bir ortam sunmayı hedefleyen eğitici ve eğlenceli bir uygulama. 4-12 yaş arası çocukların ekran karşısında kaliteli zaman geçirmelerinin sağlanması ve onlara okuma alışkanlığının kazandırılması hedeflenmiş. Sürekli yeni hikayelerin eklendiği sanal bir kütüphane niteliğinde.

Çocuklar ilgilerine göre kategorilerden hikâyeler seçip hem keyifli vakit geçirebilir hem de sanat, bilim, doğa ve felsefeye dair çeşitli bilgiler edinebilirler. Ayrıca arkadaşlık, aile ilişkileri, hayvan sevgisi gibi temalarda farkındalık kazanabilir; merak etmek, yeteneklerini fark etmek, hayal kurmak, anın tadını çıkarmak ve yardımlaşmak gibi konularda motivasyonları artabilir. Hikayeleri sesli dinleyerek ‘dinlediğini anlama’, kendileri okuyarak da ‘okuduğunu anlama’ becerilerini geliştirebilirler. Her ikisi için de odaklanmaları gerektiği için konsantrasyon becerileri de artabilir. Uygulamadaki hikayeler, çocuklar için farklı dünyaların kapılarını araladığı için hayal güçlerinin gelişimini de destekleyebilir. Yine İngilizce, İspanyolca, Portekizce hikayeler her ne kadar başlangıçta anlaşılır gelmese de, yabancı dilde kulak dolgunluğu kazanmak ve yeni kelimeler öğrenmek konusunda çocuklara katkı sağlayabilir. Fakat hikayelerin hepsinde dört dil seçeneği bulunmuyor. Bazı hikayelerde ise dört dil seçeneği gösterilse de bu dillerin hepsinde okuma yapılmıyor.

Çocukların, okudukları hikayeler üzerine düşünmelerini sağlamak amacıyla sorular da soruluyor. Benzer şekilde etkileşimli olan “OkuMacera” hikayelerinin farklı noktalarında seçenekler sunularak hikâyenin devamını çocukların belirlemesi isteniyor. Bazı hikayelerin etkileşimli olması ve seçim hakkı tanınması çocukların motivasyonlarını artırarak okuma alışkanlıklarını ve karar verme becerilerini geliştirebilir. Hikâyeler canlı ve uyumlu renklerle görselleştirilmiş ve ilgi çekici yazı stilleriyle sunulmuş. Uygulamada sesli hikayelere yer verilmesi ve her bir hikâyenin farklı kişiler tarafından seslendirilmesi, çocukların dikkatini ve merakını canlı tutulabilir.

Sayfaların otomatik geçişleri hızlı gelirse, çocuklar otomatik oynatmayı kapatarak sayfaları kendileri çevirebilirler. Ayrıca uygulamada verilen rozetler veya karakterler çocukların okuma motivasyonunu artırabilir. Fakat, rozetlerin sunulma gerekçesine ilişkin yazan notlar ya da yeni bir kategoriye ya da kitaba yapılan yönlendirmeyle ilgili bilgiler seslendirilmediği için, okuma yazma bilmeyen çocuklar için anlaşılır olmayacaktır. Ebeveynlerin bu konuda bilgilendirme yapmaları faydalı olabilir.

Uygulamada hikayelerin hangi yaşa hitap ettiğine ilişkin bir bilgi ya da filtreleme sistemi yok. 4-12 yaş arasındaki her çocuk, hikayelerin tamamını görebiliyor. Dolayısıyla yaşına ve ilgi alanına bağlı olarak çocuklar, az sayfalı, görsellerin ön planda olduğu ve az metinli kitapları basit, daha çok sayfalı ve bilim, felsefe gibi konularda anlaması güç olabilecek terimler içeren kitapları da ağır bulabilirler. Okumayı yeni öğrenen çocuklar için okuma listesinin oluşturulmasında ebeveyn desteği yararlı olacaktır.

Uygulamada ebeveynlerin dikkat etmesi gereken hususlar da var. Ücretsiz versiyondaki günlük okuma limiti dolunca Premium paketlerinin tanıtımını yapılıyor ve kullanıcı satın almaya yönlendiriliyor. Satın alma için ebeveynin doğum tarihinin girilmesi yeterli olduğu için, bu bilgiye sahip çocuklar, cihazda ödeme bilgileri de kayıtlı ise satın alım işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ebeveynler çocuklarına bu konuyla ilgili bilgi verip, uyarabilirler.

Uygulamada, kaç dakika hikâye okunduğu takip edilebiliyor. Kazanılan rozetler aracılığıyla bu konuda yazılı bilgi veriliyor. Fakat okuma yazma bilmeyen çocuklar, seslendirme yapılmaması nedeniyle süre bilgisini edinemeyeceği için ekran karşısında ne kadar kaldığını fark edemeyebilirler. Uygulama her ne kadar faydalı ve geliştirici olsa da çocuğunuzla birlikte bir ekran süresi belirleyebilirsiniz.

Uygulamada bazı teknik problemlerle de karşılaşılabiliyor. Örneğin uygulamaya kayıt yapılırken e-posta adresi kabul edilmeyebiliyor. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında, verilen adres üzerinden iletişime geçilip yardım alınabiliyor. Ayrıca bazı hikayelerin bazı sayfalarında ses kesilebiliyor. Ancak, hikâye kapatılıp yeniden açılınca ses gelebiliyor. Benzer şekilde bazı sayfalar boş görünebiliyor. Bazı hikayelerde de sayfalar hızlı çevrilince seslendirme durabiliyor. Bir süre bekledikten sonra o sayfaya ait seslendirme aktif hale gelebiliyor. Bunların yanı sıra, bazı çocuklar hikâyeye başlamadan önce sayfa sayısına bakmak isteyebilirler. Ama, her hikâyede sayfa numarası bulunmuyor.

Seslendirilmiş ve görselleştirilmiş hikayelerin bulunduğu güvenli bir kütüphane uygulaması olan Kidly ile çocuklar kitap okuma keyfini sanal ortama taşıyabilirler. Böylece pek çok kitaba, istedikleri her ortamda ulaşabilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Hikayeleri çocuğunuzla birlikte dinleyebilir, çocuğunuza okuyabilir ya da okuma biliyorsa çocuğunuza okutabilir ve hikayelerin verdiği mesajlar üzerinde sohbet edebilirsiniz.

Videoları belirli bir yerde durdurup, çocuğunuzdan öykünün devamı için tahmin yürütmesini ve karakterlerle ilgili düşüncelerini paylaşmasını isteyerek çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmesine destek verebilirsiniz.

Hikâyeler içinde sorulan sorular üzerinde çocuğunuzun düşünmesini sağlayabilir ve onunla bu konularda fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Hikayelerde ilgisini çeken karakter ve olayların neler olduğunu, hangi karakterlere kendisini daha yakın hissettiğini sorarak çocuğunuzun duygu ve düşünce dünyasını anlamaya çalışabilirsiniz.

Uygulamadaki anlatıcıları örnek alarak, siz de çocuğunuza bu şekilde hikâye ve masal okuyabilir, tonlamayla çocuğunuzun dikkatini kitaba daha çok çekerek mesajlara vurgu yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirmek için çocuğunuzla birlikte kendi hikâye kitabınızı tasarlayarak uygulamayı geliştiren ekiple paylaşabilirsiniz.

Uygulama her ne kadar ilkokul çağındaki çocukların kullanımına uygun olsa da, bu yaşın altındaki çocuklar da hikayeleri ebeveynlerinin desteğiyle dinleyebilirler. Ya da ebeveynler sesi kapatarak hikayeleri kendileri okuyabilirler. Benzer şekilde yeni okuma yazma öğrenen çocuklar okuma becerilerini geliştirmek için hikâyeyi, seslendirmeyi takip ederek okuyabilir ya da seslendirmeyi kapatarak okumaya çalışabilir, zorlandıklarında tekrar 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun