Uygulama
Google Arts and Culture

Google Arts and Culture

5 star 5 star

12 + Yaş

Uygulama

Sanat, kültür, tarih hakkında bilgiler veren ve dünyanın her yerindeki müzelerde çevrimiçi gezebilme imkânı sunan; eğlenceli oyunları ve sanatsal etkinlikleriyle etkileyici bir gezi ve öğrenme deneyimi yaşatan, genel kültürü geliştirici bir uygulama.

Künye

  • Tür : Eğlence
  • Platform : Android, iOS
  • Ücreti : Yok
  • Dil : Türkçe, İngilizce, Afrikanca, Arapça, Baskça, Kamboçyaca, Katalanca, Çekçe, Felemenkçe, Fransızca, Almanca, İbranice, Hintçe, Macarca, Endonezyaca, İtalyanca, Japonca, Korece, Letonca, Lehçe, Portekizce, Rumence, Rusça, Çince, İspanyolca, Tayca, Ukraynaca.
  • Türkçe Dil Seçeneği : Var (Google Translate)
  • Uygulama İçin Satın Alma : Var
  • Geliştirici : Google
  • Bağlantı Linkleri : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.cultural

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğitici Öğeler
Çocuklar uygulamadaki bilgiler, oyunlar, etkinlikler ve çevrimiçi geziler aracılığıyla sanat, tarih, kültür, bilim ve küresel olaylar hakkında bilgiler edinebilirler.
Çocuklar hem yaratıcı eserleri inceleyebilir hem de yaratıcı çalışmalar yapabilirler. Çeşitli oyunlarda farklı sesleri ve müzikleri de kullanarak resim yapabilir, kendi opera bestelerini oluşturabilir, heykel ya da sanat eserlerini tasarlayabilirler.
Bilmenizde Fayda Var
  • Şiddet/Korku
Bazı tarihi olayların ve sanat eserlerinin içeriğinde savaşta ya da saldırılarda ölen insanlara, bomba patlamalarına, tanklara ve silahlı askerlere ait resim ve fotoğraflar bulunuyor.
Bazı sanat eserleri, bikinili fotoğraflar, nü resimler, çıplak heykeller, öpüşen kişilerin fotoğrafları gibi çıplaklık veya cinsellik unsurları içeriyor.
Bazı sanat eserleri uyuşturucu kullanan pamuk prenses, sigara içen kişiler veya servis edilmiş alkol gibi görüntüler içeriyor.

Uygulama Hakkında

Kültürler, sanatçılar, sanat eserleri, müzeler, tarihi kişiler, tarihi yerler ve tarihi olaylar hakkında bilgiler edinme ve bunlarla etkileşime girme; bir şeyler tasarlama, sanat eserleriyle ilgili deneysel etkinlikler yapma ve oyun oynama gibi fırsatlar sunarak keyifli vakit geçirmeyi sağlayan öğretici bir uygulama.

2011 yılında Google’ın, 17 uluslararası müzeyle iş birliği yaparak geliştirdiği Google Arts and Culture, dünyanın dört bir yanındaki kültür kurumları ve sanatçılarla iş birliği yaparak 80 ülkeden 2.000’den fazla müze galerisini online olarak gezme; sanatçılar, sanat çalışmaları, mimari yapılar ve doğal güzellikler hakkında fiziksel ve bilimsel bilgileri keşfetme ve kendi sanal koleksiyonlarını oluşturma fırsatı sunuyor.

Uygulamanın ‘Kategoriler’ başlığı altında; ‘Sanatçılar’, ‘Malzemeler’, ‘Sanat Akımları’, ‘Tarihi Olaylar’, ‘Tarihi Kişiler’ ve ‘Yerler’ başlıkları altında binlerce içerik bulunuyor. Bu kategorilerde sanatçıların hikayeleri ve eserleri incelenebiliyor; kâğıt, mürekkep, metal, yağlı boya ya da tuval gibi malzemelerin nasıl eşsiz eserlere dönüştüğü görülebiliyor. Ayrıca Çağdaş Sanat, Modern Sanat, Romantizm, Barok gibi geçmişten günümüze gelen sanat akımları; Kore Savaşı, I. Dünya Savaşı, 2008 Yaz Olimpiyatları, Bilişim Çağı gibi birçok önemli tarihi olaylar; Mustafa Kemal Atatürk, Mahatma Gandi, Vladimir Lenin gibi tarihte önemli bir yere sahip liderler hakkında bilgi edinmek ve farklı coğrafyalar ile o bölgelere ait sanat koleksiyonlarını keşfetmek mümkün.

Sanat koleksiyonları, başlıklara göre incelenebileceği gibi, ‘Keşfet’ bölümündeki ‘Zamana ve Renge Göre Sanat Eserlerinin Keşfedilmesi’ başlığına tıklanarak, seçilen tarihe ve renklere göre gruplandırarak da aranabiliyor. ‘Temalar’ başlığında ise, sanat eserleri, fotoğraflar, farklı kültürler, sokak sanatı gibi birçok farklı konuya dair bilgilendirici yazılar ve hikayeler yer alıyor. Kullanıcılar istedikleri temaları beğenebiliyor veya arkadaşlarıyla paylaşabiliyorlar. ‘Popüler Konular’ başlığı altında ise Herkül Tapınağı, Cinque Terre gibi popüler kişi, yer ve eserlere yer veriliyor.

Dijital ortamlardaki bu bilgi ve görsel hazineden maksimum şekilde yararlanılabilmesi için uygulama pek çok teknik özellikle donatılmış. ‘Art Projector’ özelliği sayesinde kullanıcılar, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle sanat eserlerini gerçek boyutlarıyla görebiliyorlar. ‘Color Palette’ özelliği ise, uygulamadaki görseller ya da çekilerek yüklenen fotoğraflardaki temel renkleri saptayarak bu renklerdeki sanatsal eserleri listeliyor. Bu sayede istenen renklerin bulunduğu sanat eserlerine ulaşılabiliyor. ‘Art Filter’ özelliği ile kullanıcı, yüzünü resim sanatının klasik örneklerinden birine dönüştürebiliyor. ‘Art Selfie’ ile ise kendi fotoğraflarını çekerek, sanat eserleri içinden kendilerine benzeyen portreleri görebiliyorlar. Ancak bu işlemler yapılmadan önce ilgili sanat eserinin geçmişi konusunda bilgiler de veriliyor. ‘Pet Portraits’ özelliği ise, evcil hayvanların ünlü tablolar ve heykellerdeki benzerlerini listeliyor.  

‘Art Transfer’ özelliğinde, öncelikle kullanıcıdan bir fotoğraf çekmesi ya da telefon galerisinden bir fotoğraf seçmesi isteniyor. Daha sonra ekrana birçok şablon tablo geliyor. Seçilen şablon, bu özellik sayesinde ışıklı ve gölgeli alanlar, diyafram gibi değerler gözetilerek fotoğraf üzerine uygulanıyor. Bu bölümde GIF yapma imkânı da var.

‘Pocket Gallery’ özelliği ile ise, tamamı olmasa da belirli sayıdaki tarihi ve coğrafi yer, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile deneyimlenebiliyor. Galeride dolaşıp, eserlere tıklandığında o resmi yakınlaştırarak sanat eserlerini yakından incelemek mümkün. Ya da “Artırılmış Gerçeklikte Göster” seçeneğine tıklanınca Pocket Gallery üzerinden o eseri kendi evindeki duvara yansıtıp galeride geziyormuş hissi yaşanabiliyor. Kullanıcılar bu sayede bir galeride gerçeğe en yakın şekilde dolaşıp, sanat eserlerini yakından inceleyebiliyorlar.

Kullanıcılar beğendikleri, ilgilerini çeken eserleri ve koleksiyonları ‘Favoriler’ butonuna tıklayarak listeleyebiliyorlar. Sadece bilgi edinmek değil, eğlenceli deneyimler de yaşamak isteyenler için bir de ‘Play’ bölümü var. Bu bölümde, müzik ve sesleri içeren oyunlara, sanat boyama kitaplarına; 3D Heykel yapma, görsel bulmacalar çözme, sokak galerilerini ziyaret etme, yapboz yapma gibi birçok etkinliğe ve oyuna yer veriliyor.

Menü bölümündeki başlıklar da deneyimleri kişiselleştirmeyi sağlıyor. ‘Başarılar’ başlığında, kullanıcılar uygulamayı keşfetme sürecinde uygulamanın çeşitli özelliklerinden ne kadar faydalanmışlarsa ona göre “Resim Tutkunu, Kitap Kurdu, Sanat Koleksiyoncusu, Müze Kâşifi gibi sıfatlarla ödüllendiriliyorlar.

‘Koleksiyonlar’ başlığında, Dünya’nın farklı yerlerinde bulunan müzeler ve bu müzelerde sergilenen sanat eserleri bulunuyor. Kullanıcılar istedikleri koleksiyonlar hakkında bilgi alabiliyor ve sanat eserlerini inceleyebiliyorlar. Her bir koleksiyonda bulunan “Ziyaret Edin” butonundan o müzenin etkinlikleri, konumu, açılış veya kapanış saatleri ya da ücreti hakkında bilgi edinebiliyorlar. Kullanıcılar “Şu An Açık” yazan herhangi bir etkinliğe tıkladıklarında ise, müzenin web sitesine yönlendiriliyor ve bu sayfada kişisel bilgilerini doldurarak bilet satın alabiliyorlar. Uygulama içindeki müzeleri Dünya haritası üzerinde görmek de mümkün. Müzelere ek olarak CERN gibi sanat dışı yerleri ziyaret etme olanağı da sunuluyor.

Menüdeki ‘Etrafımda’ başlığında ise, kullanıcılar çevrelerinde bulunan ve internet erişimine açık olan müzeleri ziyaret edebiliyor ve bulundukları şehir ya da bölge özelindeki resimler, heykeller, mimari eserler, anonim yapımlar ve çeşitli illüstrasyonları görebiliyorlar.  'Deneyler’ başlığında ise kullanıcılar teknoloji, sanat ve bilim arasındaki etkileşimi yansıtan deneyler yapabiliyorlar.

Kullanıcı ayrıca daha önce ziyaret ettiği sayfaların bilgisine erişebiliyor, sanat ve kültür yazılarından müzelere kadar editörün haftalık seçimlerini inceleyebiliyor, favorilerine eklediği konu başlıkları ve koleksiyonlara yeni içerik eklendiğinde haberdar oluyorlar. Arzu ederlerse uygulamayla ilgili görüşlerini bildirebiliyor ve sorular sorabiliyorlar.

Uygulama, Google Translate ile birlikte çalışarak Türkçe dahil 18 farklı dilde hizmet veriyor. Kullanıcılar bu sayede uygulamadaki eserleri istedikleri dilde inceleyebiliyorlar.

Ebeveyne Notlar

Google Arts and Culture, sanatı ve farklı kültürleri teknolojiyle buluşturarak uzaktan keşfetme, inceleme ve deneyimleme fırsatı sunan kapsamlı bir platform.

Platforma mobil uygulamanın yanı sıra, https://artsandculture.google.com/ web adresinden erişmek de mümkün. Her ne kadar Art-Selfie özelliğiyle sosyal medyada gündem olmuş olsa da dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir müze, arşiv, kurum veya kâr amacı gütmeyen kuruluşların koleksiyonlarını detaylı inceleme imkânı sunuyor.  Kullanıcılar, farklı kültürel hikayeleri barındıran ünlü eserleri sanal gerçeklik turları ile 360 derece görüntüleyerek keşfedebiliyorlar.

Sanat eserini yerinde görme deneyiminin yerini dolduramasa da, ücretli olarak gezilebilen ve gitme imkanının zor olduğu müzelere ücretsiz olarak erişim sağlanabiliyor olması, pek çok konuyu dijital ortamda deneyimleyen çocuklarımız için yeni bilgiler öğrenmek ve kültürel alanları görmek konusunda teşvik edici olabilir. Platform sayesinde aileler çocuklarını, öğretmenler de öğrencilerini sanatla buluşturabilirler. Çocuklar uygulama ile ayrıca malzemeler, sanat akımları, tarihi olaylar, tarihi kişiler, farklı ülkeler, şehirler ve kültürler hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Uygulama çocukların genel kültürlerini beslerken, yaratıcılık becerilerini geliştirmelerine de katkı sağlayabilir. Çocuklar inceledikleri eserlerle her insanın veya toplumun farklı düşünce yapılarının bulunduğunu ve bunların hepsinin çok değerli olduğunu görebilirler. Bu sayede kendi düşüncelerini ve eserlerini ortaya koymak konusunda daha cesaretli davranabilirler. Aynı zamanda müzik ve sesler içeren oyunları oynayarak, çeşitli sanat eserlerini boyayarak, 3D heykeller yaparak, sokak galerilerini ziyaret ederek, sanat eserlerinin çeşitli yapbozlarını yaparak ya da çeşitli filtreleri uygulayarak keyifli vakit geçirebilirler.

Uygulama çocuklar için pek çok yararlı özellik barındırsa da, doğrudan çocuklar için tasarlanan bir uygulama değil. Savaşta ya da saldırılarda ölen insanların, patlamaların, tank kullanan ve silah tutan askerlerin görüntülerinin yer aldığı birçok müze ve koleksiyon içeriyor. Bazı eserlerde de alkol, sigara ya da uyuşturucu kullanımına ilişkin ya da çıplaklık içeren ve cinsellikle ilişkilendirilebilecek görüntüler yer alıyor. Bu nedenle, uygulama önerdiğimiz yaşın altındaki çocukların kullanımı için uygun olmayabilir. Ayrıca, müze gezileri için uygulama kullanıcıyı ilgili müzenin web sitesine yönlendiriyor. Çocuklar uygulamanın bu yönlendirmesiyle bilet satın alabilirler. Ebeveynlerin çocuklarına bu konuyla ilgili bilgi vermeleri ve kendilerinden izinsiz satın alma yapmamaları konusunda konuşmaları faydalı olabilir.

Çok fazla özellik ve seçenek olduğu için uygulamanın kullanımı çocuklara ilk başta karmaşık görünebilir. Uygulamayı çocuğunuzla birlikte keşfetmeniz, her bir özelliği anlamaları ve daha verimli kullanılmaları açısından katkı sağlayabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla uygulamanın özelliklerini beraber keşfedebilir ve yeni öğrendiğiniz bilgiler üzerinden çocuğunuzla sohbet edebilirsiniz. Ayrıca birlikte etkinlikleri yaparak ya da oyunları oynayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Uygulama, çevrelerindeki koleksiyonları göstermek için kullanıcıların konum bilgisini; çeşitli kamera efektleri kullanabilmek ve sanat eserlerini tanımak için de kameraya erişim izni istiyor. Buradan yola çıkarak, çocuğunuzla hangi durumlarda konumunu belirtmenin ve kameraya erişime izin vermenin tehlikeli olabileceğini konuşabilirsiniz. İnternet ortamında düşünmeden paylaştığı veya erişime izin verdiği her bilginin, başkaları tarafından kötü amaçlarla kullanılabileceğini anlatarak sorgulamaya ve düşünerek hareket etmeye yönlendirebilirsiniz.

Çocuğunuzu, uygulamayı özellikle müzik, resim gibi sanat derslerine katkı sağlamak ve genel kültür bilgisini geliştirmek için kullanması yönünde teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuza sanat eserlerini artırılmış gerçeklikle incelemenin nasıl bir deneyim olduğunu sorabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak ile gerçek müzede gezmek arasındaki farkların neler olduğunu konuşabilirsiniz. 

Çocuğunuzun uygulamada çeşitli cinsellik, şiddet gibi hassas konulara dair eserlerle karşılaşmasının onda merak uyandırdığını veya kafa karışıklığı yarattığını düşünürseniz ya da bu konularda bir sorusu olursa onun yaşına uygun bir şekilde açıklama yapabilirsiniz. Çocuğunuzla sanatta çıplaklık veya şiddet gibi konulara yer verilmesi üzerine sohbet edebilirsiniz. Bu resimlerin ne anlam ifade ettiği, verilmek istenen mesajı ve ne amaçla ortaya konulduğu konusunda fikir alışverişi yapabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun