Uygulama
Forest-Odaklan

Forest-Odaklan

4 star 4 star

12 + Yaş

Uygulama

Telefondaki ekran süresini kontrol ederek odaklanma ile öz denetim becerilerini desteklemeyi amaçlayan ve bunu yaparken kişi adına ağaçlar dikerek çevre bilincini geliştiren bir uygulama.

Künye

  • Tür : Verimlilik
  • Platform : Android, IOS
  • Ücreti : 69,99TL
  • Geliştirici : Seekrtech
  • Uygulama İçin Satın Alma : Var
  • Dil : Türkçe
  • PEGI Değerlendirmesi : 3

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Öz Denetim
Uygulama, kullanıcının belirlediği süre boyunca ekrandan uzak durmasını sağlayarak, kişinin sorumluluklarını verimli şekilde yerine getirmesine ve bu yolla özdenetim becerisini geliştirmesine destek veriyor.
Kullanıcı, uygulama aracılığıyla belirlediği süre boyunca ekrandan uzak kalırsa, uygulama onun adına ağaç dikiyor. 2.500 Jeton biriktirildiğinde ise gerçek bir ormana, gerçek bir ağaç bağışlanabiliyor.
Bilmenizde Fayda Var
  • Satın Alma
Uygulamada “Günışığı iksir şişesi, günışığı iksir kutusu, bir saksı kristal, büyük paket kristal” gibi ağaçları yetiştirmek için kullanılabilecek çeşitli malzemeler satın alınabiliyor. Bu ürünlerin fiyatları 16,99 TL ile 619 TL arasında değişiyor.

UYGULAMA HAKKINDA

Çocukların ekran sürelerini azaltarak, yaptıkları işlere odaklanmalarını destekleyebilecek bir uygulama. 

Kullanıcı, yaptığı işe odaklanmak için ekrandan uzak kalmak istediği bir süre belirliyor. Süreye göre uygulama kullanıcıya bir ağaç ya da bitki seçtiriyor. Süre başladığı andan itibaren, seçilen bitki ekranda büyümeye başlıyor. Süre başladıktan sonra kullanıcı telefondan ayrılmazsa, ekranda “Beni yalnız bırak, işine geri dön” gibi uyarılar görünüyor. Kullanıcı o süre bitmeden ekrana dönerse ağaç kuruyor ve ekrana “Gelecek zamanda daha iyi yapabilirsin” gibi motive edici cümleler yansıyor. Ancak belirlenen sürede ekrana bakılmazsa, ağaçlar ormanda yeşeriyor ve kullanıcı jeton kazanıyor. Bu jetonlar biriktikçe kullanıcılar, uygulamadaki mağazadan farklı türlerde ağaçlar ya da odaklamaya yardımcı olacak yağmur, gök gürültüsü, kumsal veya gece ormanı gibi çeşitli sesler alıp dinleyebiliyorlar. Bazen yapılan etkinliklere katılarak özel ağaçlara ve kristallere ücretsiz sahip olabiliyor.

Uygulama, başlangıçta dikilebilecek sadece iki ağaç türü sunarken, ilerleyen zamanlarda başka türler de alınabiliyor. Kullanıcı 2.500 jetona ulaştığında, gerçek orman bölümünden, Forest uygulamasının gerçek ormanına bir ağaç bağışlayabiliyor. Dikilen ağaçların günlük, haftalık, aylık veya yıllık verileri ekranda görülebiliyor. Zaman tünelinde de, kullanıcının en çok hangi çalışmaya odaklandığı, en verimli olduğu saatlerin hangileri olduğu veya telefonda ne kadar vakit geçirdiğine dair detaylı istatistikler paylaşılıyor.

Ağaç dikme ayarlarından, yapılan işe göre “okuma” veya ”çalışma” gibi etiketler oluşturulabiliyor. Yine ayarlarda yer alan ağaç dikme modunda ise “Derin Odaklanma” ve “Birlikte Ağaç Dikme” seçenekleri yer alıyor. “Derin Odaklanma” modunda süre başlatılıp uygulamadan çıkıldığında dikilen ağaçlar kuruyor. Ağaçların büyümesine engel olmadan diğer uygulamalara erişilmek isteniyorsa bu mod kapatılabiliyor. “Birlikte Ağaç Dikme” modunda ise, aile üyeleri ya da arkadaşlar da eklenerek birbirlerini teşvik edebiliyorlar. Ancak bu durumda bir kişinin ağacının kuruması, uygulamadaki diğer kişilerin ağacının da kurumasına sebep oluyor. “Aşılan Süreyi Say” modu aktifleştirildiğinde, belirlenen süre bittikten sonra, uygulama süre tutmaya devam ediyor. Ayrıca ağaçların ölmemesi için destek verebilecek farklı uygulamalar kullanılabiliyor, ancak bunların izinli listesine eklenmesi gerekiyor.

EBEVEYNE NOTLAR

Elektronik cihazlardan gelen bildirimler ya da uzun süreli ekran alışkanlığı, çocukların dikkat sürelerini azaltıp, odaklanma sorunlarına neden oluyor. “Forest-Odaklan”, çocukların odağını dikkat dağıtıcı bildirimlerden ve ekrandan koruyarak derslerine ya da yaptıkları işlere odaklanmalarını ve zamanlarını daha verimli geçirmelerini sağlıyor.

Ayrıca, uygulama aracılığıyla sanal ortamda yapılan bir eylem, gerçek hayatta çevre için bir değişim oluşturuyor. Bu durum çocukların eylemlerinin sonuçlarını gerçek yaşamda da görmelerine ve çevre bilinci kazanmalarına katkı sağlıyor. Uygulamayı kullanan kişiler tarafından bu zamana kadar 1,000,000’dan fazla gerçek ağaç dikilmiş.

Araştırmalara göre, çocukların derslerinde başarılı olmalarında öz denetim becerilerinin gelişmiş olması önemli rol oynuyor. Ders çalışma öncesi plan yapmak, dürtüleri kontrol etmek ve odaklanmak başarıyı arttıran becerilerdir. Ayrıca öz denetime sahip çocuklar arkadaşlarıyla daha kolay sosyalleşebiliyor, duygularını uygun şekilde ifade edebiliyor, tek başlarına karar verebiliyor ve streslerini daha iyi yönetebiliyorlar.

Çocuklar bu uygulamada, belirledikleri süre boyunca ekranla meşgul olmayıp, sorumluluklarını yerine getirdikleri takdirde, ağaçlar büyüyor ve orman genişliyor. Bu sayede uygulama çocukların öz denetim becerilerini destekliyor.

Uygulamada; başarı rozetlerinin verilmesi, arkadaşlarla kişisel çalışma tablosunun ve geliştirilen ormanın paylaşılabilmesi, geçmiş çalışma tablolarına ve toplam odaklanılan süreye erişim gibi kullanıcıyı motive eden çeşitli özellikler de var. Ancak, uygulama içinde 16,99 TL ile 619 TL arasındaki bedellerle yapılabilecek satın alma işlemleri de yer alıyor. Çocuklar uygulama içinde reklamlarla karşılaşabiliyor. Fakat Pro sürümünde reklam gösterimini iptal etmek mümkün. Pro sürümünde kullanılan “İzinli Listesi” özelliği İOS’ta etklinleştirilemiyor fakat Android cihazlarda bu liste kullanılabiliyor.

Forest-Odaklan; Google Play 2015-2016 yılının en iyi uygulaması, 2018’in en iyi sosyal etki uygulaması vee En İyi Verimlilik uygulaması seçildi. Ayrıca 2018 Google Play en iyi kişisel gelişim ödülünü kazandı.

ÇİÇEK Diyor ki

Çocuğunuza, televizyon ya da dijital ekranların dikkat süresini azalttığını ve dikkat kalitesini düşürdüğünü anlatabilir, kısa aralıklarla bölünmenin konuya odaklanmayı ve yapılan işin verimini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekebilirsiniz.

Çocuğunuzla, ekran karşısında geçirilen zaman ile diğer ihtiyaçları için gerekli zamanı dengelemenin önemi hakkında konuşabilirsiniz. Bu konuda farkındalık kazanması için “Ödev yaparken kendini hangi uygulamaları kontrol ederken buluyorsun?”, “Sosyal medyada hangi aralıklarla, ne kadar zaman geçiriyorsun?”, “Diğer sorumlulukların için ayırdığın zaman, onları tamamlaman için yeterli oluyor mu?” gibi sorular sorabilir, üzerine sohbet edebilirsiniz.

Çocuğunuzla ormanların canlılar için önemi hakkında konuşabilir ve uygulamada gerçek bir fidan dikebilmesi için gerekli olan jetona ulaşması konusunda onu cesaretlendirebilirsiniz. Tüm aile olarak uygulamayı kullanabilir, en büyük ormanı yetiştirmek konusunda aranızda rekabet oluşturabilirsiniz.

Uygulamada çocuğunuzun yaşına uygun, gerçekçi bir süre belirlemesi için ona destek verebilirsiniz. Belirlenen sürenin çok kısa ya da çok uzun olması uygulamanın amacına ulaşmasını engelleyebilir.

Çocuğunuzu sizden habersiz uygulama içinde satılan ürünleri almaması konusunda uyarabilirsiniz.

Çocuğunuza, ekran kullanım süresi ve sorumluluklara odaklanma konusunda rol model olmanız ve özellikle çocuğunuzla iletişim kurarken ekrana bakmayı bırakmanız büyük önem taşıyor.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun