Uygulama
Code Karts

Code Karts

5 star 5 star

4 + Yaş

Uygulama

Okul öncesi yaş grubundaki çocukların, araba yarışı pisti şeklinde düzenlenmiş bulmacalarla, kodlamanın temellerini öğrenebileceği eğlenceli bir uygulama.

Künye

  • Tür : Eğitim, Bulmaca
  • Platform : Android, IOS, Windows
  • İndirilebilir İçerik : Yok
  • Oyun İçi Satın Alma : Yok
  • Geliştirici : Edoki Academy
  • Dil : İngilizce 21 Dil Seçeneği Mevcut
  • Türkçe Dil Seçeneği : Var
  • Ücreti : Demo/ 49,99 TL

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Görsel ve Uzamsal Düşünme
Renkli kodlama bloklarının, doğru bir sıralamayla kodlama alanına yerleştirilmeleri önemli. Bunun için, arabanın gideceği yönün planlanıp, yön belirten renkli kodlama bloklarından uygun olanların seçilmesi bekleniyor.
Uygulama, farklı zorluk seviyelerine göre bulmacalarla düzenlenmiş yarış pistlerinde temel yön işaretleriyle nasıl ilerlenebileceğini öğreterek başlangıç seviyesinde kodlama eğitimi veriyor.
Beceriler
  • Problem Çözme
Kodlama blokları doğru sıralamayla yerleştirilmezse, başka sıralama seçeneklerinin denenmesi gerekiyor. Yarış rotalarında hızlı gidebilmek ve bitiş çizgisine ilk ulaşabilen olmak için alternatif yollar bulunmalı ve bu rotalar en hızlı ilerleyecek şekilde değerlendirilmeli. Bölümlerde ilerledikçe açılması gereken geçişler ve zorlu yollar gibi birçok engelle karşılaşılıyor.

Uygulama Hakkında

Code Karts, yarış pisti üzerinde düzenlenmiş ve gittikçe zorlaşan bulmacalarla 4 yaş ve üzerindeki çocuklarda kod temelli düşünmeyi geliştirebilecek eğitici bir uygulama.

Code Karts'ta amaç, yönlendirme kodlarını doğru kullanarak yarış arabasını bitiş çizgisine getirmek. Bunun için gidilecek olan yolu dikkatli gözlemlemek, seçeneklere hâkim olmak ve hedef için en doğru olanı değerlendirerek üzerlerinde yön oklarının bulunduğu renkli bloklarla yarış pistini kodlamak gerekiyor.

Uygulamayı kullanmaya başlamak için önce bir e-posta ve şifre girilerek bir ‘yetişkin’ hesabının açılması gerekiyor. ‘Çocuk’ bölümüne giriş yapmak için de bir matematik işlemi yapılması isteniyor. Buraya giriş yapıldığında ‘Müfredat’ bölümünde oyuna dair bilgilendirmeler yer alıyor. ‘Çözümler’ kategorisinde ise her bölüme ait doğru kodlamalar bulunuyor.

Çocuklar uygulamayı iki farklı modda kullanabiliyorlar; süre sınırı olmayan “Klasik” mod ve yarışmak gereken “Mücadele” modu. Klasik modda amaç arabayı bitiş çizgisine ulaştırabilmek. Arabanın yolda bitiş çizgisine doğru hareket edebilmesi için; sol tarafta yer alan renkli kodlama bloklarını, üst taraftaki kodlama alanına, doğru bir şekilde sıralamak gerekiyor. Bunun için kodlama alanına ilk önce mor renkli anahtar blok yerleştirilerek, araba çalıştırılıyor. Ardından farklı yönleri gösteren renkli bloklardan uygun olan seçilip, kodlama alanına sürükleniyor. Arabanın üzerine dokunulduğunda, araba hareket edebiliyor. Araba bitiş noktasına ulaştığında, o bölüm tamamlanıyor. Hata yapıldığında araba hareket edemiyor. Bu durumda komut bloklarının yerinin değiştirilmesi gerekiyor.

Her bölümde 3 tane deneme hakkı veriliyor. Üçünde de başarısız olunursa, o bölüm sıfırlanıyor ve yeniden denemek gerekiyor. Bir seviyenin tamamlanmasının ardından, oyun otomatik olarak bir sonraki seviyeye geçiyor. İlk 10 bölümde, çocukların kodlamaları daha kolay yapabilmeleri için, yollardaki virajlarda renkler bulunuyor. Çocuklar bu renklerden yola çıkarak sol taraftaki uygun renkli kodlama bloklarını alıp, kodlama alanına sıralayabiliyorlar. Her bölümde oyunun zorluk derecesi artıyor.

Uygulamanın demo olan ücretsiz versiyonunda sadece klasik moda erişim sağlanıyor ve 10 seviye bulunuyor. Ücretli olan tam sürümdeyse, çeşitli zorluklardan oluşan 70’ten fazla seviyeye ulaşılabiliyor. 11. bölümden itibaren zorlu yollarla karşılaşılıyor. Artık renkli ipuçları görünmüyor, ayrıca bitiş noktasına gidebilmek için şaşırtıcı yollar ve engeller bulunuyor. Doğru kodlamaları yaparak, arabayı şaşırtıcı yola doğru hareket ettirmemek ve engellerden kurtulmak gerekiyor.

Tam sürümde bulunan mücadele modunda yarışların yapıldığı 30 bölüm yer alıyor. Birinci olmak için en kısa yoldan ve en hızlı şekilde ilerleyebilecek kodlamalar yapılmalı. Arabanın hızını arttıracak ya da yavaşlatacak noktaları bilip yol güzergahını ona göre oluşturmak gerekiyor. Toplanılan kupalarla yeni arabalar alınabiliyor veya arabaların renkleri değiştirilebiliyor.

Ebeveyne Notlar

Code Karts, çocukların örüntü ve neden-sonuç ilişkisini deneyimleyerek gözlemleyebilecekleri bir sistemde tasarlanmış.

Çocuklar bölümlerde ilerledikçe, açılması gereken geçişler, arabayı yavaşlatacak maddeler, zıplayarak ilerleyecekleri çeşitli yollar ve baş etmeleri gereken daha birçok engellerle karşılaşıyorlar. Oyunun zorluğu her bölümde arttığı için problem çözme becerilerini kullanmaları gerekiyor. Arabanın gideceği yöne ve karşılaşabileceği engellere bağlı olarak kodlama bloklarının dikkatlice sıralamak; çocukların sıraya koyma, dikkat ve görsel-uzamsal becerilerini de destekliyor. Ayrıca, uygulamadaki mücadele modu, aksiyon oyunu seven çocukların eğitici uygulamalarda eğlenerek zaman geçirmesini sağlayacaktır.

Oyunun giriş ekranında “+App” butonu yer alıyor. Buraya tıklandığı takdirde, doğrudan Edoki Akademy’e ait diğer uygulamalara yönlendiriliyor. Ancak, tam sürümü satın almak veya yeni seviyeleri indirme işlemleri için emniyet kilidini açmak ve kredi kartı bilgilerini girmek gerekiyor.

Oyun, sade bir görünüme sahip. Seviye arttıkça zorluk düzeyi artsa da, başlangıç seviyesinde çocuklar takıldıkları noktada yönlendiriliyorlar. Ebeveyn kılavuzu da, ebeveynlerin uygulamanın özelliklerini anlamasına yardımcı oluyor. Her bölüm başarıyla tamamlandığında motive edici sesler veriliyor. Bir bölümü tamamlamadan diğer bölüme geçilemiyor ama önceki bölümler tekrar oynanabiliyor. Oyunları tamamlamak için belirli bir süre kısıtlaması bulunmuyor.

Oyun, Türkçe de dahil 21 farklı dil seçeneğine sahip. Her çocuk için ayrı hesap oluşturulabiliyor ve onların ne kadar ilerleyebildikleri görülebiliyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuz henüz yön bilgisine sahip değilse, renkli bloklar aracılığıyla ona yönleri öğretebilir ve uygulamalarla pekiştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun kodlama mantığını daha iyi öğrenebilmesi için pist üzerindeki engelleri ve kısayolları kodlama dilleri üzerinden anlatabilirsiniz.

Çocuğunuzun kodlamaya ilgi duyduğunu düşünüyorsanız daha ileri seviye uygulamalara veya kodlama eğitimine yönlendirebilirsiniz.

Çocuğunuz başaramadığını düşündüğünde, onu cesaretlendirebilir, ilerleyebilmesi için belirli zamanlarda destek verebilirsiniz. Başardığı noktalarda da alkışlayarak onu motive edebilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun