Uygulama
Bebek Panda ve İlk Yardım

Bebek Panda ve İlk Yardım

4 star 4 star

6 + Yaş

Uygulama

Günlük hayatta karşılaşabilecekleri kaza ya da yaralanmalarda yapılması gereken ilk yardım müdahaleleri hakkında çocukları bilinçlendirmeyi amaçlayan eğitici bir uygulama.

Künye

 • Tür : Eğitim, Sağlık
 • Platform : Android, iOS
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • Geliştirici : Singapore BabyBus Pte. Ltd.
 • Dil : İngilizce
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Ücreti : Ücretsiz
 • Bağlantı Linkleri : https://apps.apple.com/tr/app/bebek-panda-ve-i-lk-yardım/id1609201417?l=tr https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sinyee.babybus.ambulance

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Eğitici Öğeler
Yanma, güneş çarpması, arı sokması, göze kum kaçması, kulağa böcek girmesi, düşmekten kaynaklanan yaralanma, evcil hayvanın ısırması, bilek burkulması gibi durumlar için ilk yardım ipuçları veriliyor ve çocuklardan sanal olarak bu durumlara müdahale yapmaları isteniyor.
Beceriler
 • Düşünme ve Akıl Yürütme
Çocuklar, yapılması gereken müdahaleler konusunda önce görsel ve sözel yönergelerle bilgilendiriliyorlar. Uygulamanın bir bölümünde de, tedavi için gidilmesi gereken hastanenin yapbozu veriliyor ve tedavi hizmeti yapboz tamamlanabilirse sunuluyor. Yapboz parçalarının doğru yerleştirebilmesi ve yönergelerin doğru anlaşılıp müdahalelerin yapılabilmesi için çocukların düşünmeleri ve akıl yürütmeleri gerekiyor.
Bilmenizde Fayda Var
 • Reklam/Tüketime Özendirme
İOS cihazlarda uygulama herhangi bir reklama yer vermiyor olsa da, Android cihazlarda ilk yardım müdahaleleri sırasında sık sık BabyBus’a ait diğer uygulamaların reklamları yayınlanıyor.
İOS cihazlarda uygulama herhangi bir satın alma işlemine yönlendirmiyor. Ancak Android cihazlarda, uygulamanın reklamsız versiyonunu kullanmak isteyenler, ana sayfada verilen matematik işlemini çözdükten sonra satın alma ekranına yönlendiriliyorlar.

Uygulama Hakkında

Bebek Panda ve İlk Yardım, basit kaza ve yaralanmalarda yapılması gereken ilk yardım müdahaleleri hakkında bilgi veren ve çocuklara bu müdahaleleri dijital ortamda sanal olarak deneyimleme fırsatı sunan bir uygulama.

Uygulamada; sıcak su ısıtıcısına dokunduğu için eli yanan, merdivenlerden düşüp bileğini inciten, güneş çarpması yaşayan, gözüne kum ve kulağına böcek kaçan, evcil bir hayvan tarafından eli ısırılan, yere düşüp bacakları yaralanan ve arı sokmasına maruz kalan yedi çocuk, ilk yardım müdahalesine ihtiyaç duyuyor. Guardian isimli bir robot da, uygulamayı kullanan çocuklardan gerekli ilk yardım müdahalelerini yapmalarını istiyor. Örneğin, su ısıtıcısına dokunan kız çocuğunun eli yanıyor ve kabarıyor. Robot Guardian bu kız çocuğuna, yanan elini önce en az on dakika boyunca temiz suyun altında tutması, yanan yerin daha geniş olması durumunda ise on ile otuz dakika arasında soğuk suda bekletmesi gerektiğini söylüyor. Uygulamayı kullanan kişiden de, kız çocuğunun yanan parmaklarına krem sürmesini ve steril bez ile sarmasını istiyor.

Müdahaleler yapıldıktan sonra, robot Guardian uygulanan ilk yardım yöntemleri ile tehlikeli durum ve davranışlar hakkında bilgiler veriyor ve kullanıcının ne kadar anladığını test etmek için ona sorular soruyor. Örneğin, “Yanığın çok kötü olduğu durumlarda derhal doktora gitmek gerekiyor. Doğru/Yanlış” Ya da “Yanık alana yara bandı yapıştırmak gerekiyor. Doğru/Yanlış” gibi. Kullanıcılardan, sorulan sorular için sunulan ‘Doğru’ veya ‘Yanlış’ cevaplarından birini ekrana dokunarak işaretlemeleri bekleniyor. Her doğru cevap için bir adet rozet kazanılıyor. Yanlış cevaplanan sorular ise, doğru cevap verilinceye kadar ekranda kalmaya devam ediyor. Kazanılan rozetler uygulama tarafından bir deftere yapıştırılıyor. Kullanıcılar buradan başarı durumlarını görebiliyorlar.

Uygulama İngilizce olarak kullanılıyor, Türkçe dil seçeneği bulunmuyor.

Ebeveyne Notlar

Uygulama, çocuklara, çeşitli durumlarda yapılması gereken ilk yardım müdahalelerini oyun aracılığıyla öğrenme fırsatı sunuyor. Çocuklar, sanal olarak yaptıkları ilk yardımla, hangi durumda hangi müdahalenin uygulanması gerektiğine dair fikir edinebiliyorlar.

Uygulama sayesinde çocuklar acil basit müdahaleleri kendileri yapmayı öğrenebilirler. Fakat uygulamadaki çoğu müdahalenin ebeveyn kontrolünde yapılması gerekiyor. Örneğin, yanıkta soğuk su uygulamasını çocuk kendisi yapabilirken sonrasında sürülecek krem yanığın derecesine bağlı olarak değişeceği için ya da sargı bezini makasla kesmek gerektiği için, müdahalelerin çocuklar tarafından tek başına uygulanması tehlikeli olabilir. Benzer şekilde çocuklar, gözüne bir şey kaçtığında hangi damlayı kullanacağını, arının iğnelerinin vücuttan nasıl çıkarılması gerektiğini veya yarayı temizlemek için kullanılan alkali sabunlu suyun nasıl hazırlanacağını bilmeyebilir ya da uygulamakta zorlanabilirler. Sanal ortamda basit görünse de, çocuklar müdahaleleri gerçek hayatta eksik ya da yanlış yapabilirler. Bu nedenle çocuğunuza yanık, burkmalar, böcek ya da arı sokması gibi çok hızlı müdahale gerektiren durumlarda soğuk uygulamayı kendisinin yapabileceğini, ancak sonrasında ilaç ya da kimyasal uygulama gerektiren ya da makasla kesme işlemi içeren müdahaleler için sizden yardım istemesi veya bir yetişkinden destek alması gerektiğini anlatmanız büyük önem taşıyor.

Uygulamadaki ilk yardım müdahalesi yapılan çocuklar, sıcak suyun bulunduğu ısıtıcıya dokunmak, evcil hayvanının kuyruğunu tutmak ya da arı kovanıyla oynamak gibi çeşitli tehlikeli davranışları sonucunda bu müdahalelere ihtiyaç duyuyorlar. Uygulamayı kullanan çocuklar, onların bu davranışlarının sonuçlarını görerek, kendileri adına bunlardan kaçınmaları gerektiği çıkarımını yapabilirler. Fakat kulağa böceklerin kaçtığını, evcil hayvanın çocuğun elini ısırdığını, arının çocuğun bedenindeki farklı noktaları soktuğunu görmek hassas çocuklar için endişe verici olabilir.

Eğitici olan bu uygulamayı kullanmak oldukça basit. Türkçe dil seçeneği olmasa da uygulanması gereken ilk yardım adımları görsellerle de anlatıldığı için müdahaleleri kolaylıkla yapabilirler. Ancak robot Guardian’ın sözel olarak verdiği bilgileri, ilk yardım ipuçlarını ve sorduğu soruları anlayamayabilir ve sorulan soruları anlamadan rastgele yanıtlayabilirler.

Uygulamada müdahale edilmesi gereken yedi çocuk bulunuyor. Bu nedenle uygulanabilecek ilk yardım işlemleri kısa sürede tamamlanıyor. Müdahale edilebilecek kaza ve yaralanma vakalarının sayısı az olduğu için veya İngilizce sözlü yönergeleri anlamakta zorluk yaşadıkları takdirde çocuklar kısa sürede uygulamadan sıkılabilirler.

Uygulamayı kullanma aşamasında da birkaç kafa karıştırıcı unsur var. Örneğin indirebilmek için uygulamayı “Bebek Panda ve İlk Yardım” olarak aratmak gerekiyor, ancak indirildikten sonra ismi “First Aid Tips” (İlk Yardım İpuçları) olarak değişiyor. Bu da kullanıcının, doğru uygulamayı indirip indirmediği konusunda tereddüt etmesine neden olabilir. Tereddüde neden olan bir başka husus da, uygulamanın adında “Bebek Panda” olmasına rağmen içeriğinde herhangi bir panda karakterine yer verilmemiş olması. Uygulamayı geliştiren BabyBus şirketinin “Bebek Panda” isminde ürettiği farklı oyunlar bulunduğu için devamı niteliğindeki bu uygulamaya bu ad verilmiş olabilir, ancak isim ve içerik birbiriyle örtüşmüyor.

Bu unsurların yanı sıra uygulama İOS ve Android cihazlarda farklılık gösteriyor. Android cihazlarda uygulamada herhangi bir sözel yönergeye yer verilmiyor. Çocuklar sadece müzik sesi duyuyor, uygulamadaki ses efektlerini işitiyor ve konuşma baloncuklarına yansıtılan hareketli görüntülerden çocukların ne yaşadıklarını anlamaya çalışıyorlar. Bu durumun yanı sıra ilk yardım müdahalelerinin sonrasında Guardian’ın çocuklara sorduğu sorularda konuşmaların duyulmaması ilkyardım müdahalelerinin anlaşılırlığını ve verimliliğini azaltabilir. Ayrıca İOS cihazlarda çocuklar herhangi bir satın alma ya da reklamla karşılaşmıyor olsalar da, Android cihaz kullanan çocuklar, ilk yardım müdahaleleri sırasında geliştiricinin diğer uygulamalarına ait reklamları görüyorlar. Reklamların görülmesi istenmiyorsa, reklamsız versiyonu satın almak için kullanıcı ana ekrandan bu seçeneğe yönlendiriliyor. Verilen matematik işlemiyle satın alma işlemine bir ebeveyn kontrolü eklenmiş olsa da, bunlar işlem yapmayı bilen çocukların rahatlıkla çözebileceği nitelikte sorular.

ÇİÇEK Öneriyor

Yaralanan çocukların başlarına gelenleri İngilizce olarak anlatmaları ve sorulan soruların, bilgilendirmelerin İngilizce olması nedeniyle, çocuğunuzun daha iyi anlaması için Türkçe açıklamalarını yapabilirsiniz.

Sorular sonrasında “evet” ve “hayır” seçeneği sunulduğu için, çocuğunuzun sorulara rastgele cevap vermediğinden emin olmak için gözlemleyebilir, anlamadığı noktada sizden yardım isteyebileceğini söyleyebilirsiniz.

Çocuğunuzla, uygulamada yaralanan çocukların başına gelen riskli durumlar ve yol açabileceği sonuçlar hakkında konuşabilirsiniz. Çocuğunuz daha önce benzer durumlar yaşamışsa bunlar hakkında sohbet edebilirsiniz. “O zaman nasıl müdahaleler yapılmıştı? Şimdi aynı durum yaşanırsa neyi daha farklı yapmalıyız?” gibi sorular sorarak davranışları ve davranışlarının sonuçları hakkında konuşarak konuyla ilgili farkındalık kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzu benzer acil durumlarla karşılaştığında sizden habersiz herhangi bir ilaç kullanmaması veya bilmediği kimyasal maddelerle temas etmemesi konusunda uyarabilir; evdeyken sizden, okuldayken öğretmeninden yardım isteyebileceğini söyleyebilir, hiç kimseye ulaşamadığı takdirde 112’yi araması gerektiğini anlatabilirsiniz. Telefonla yardım çağırması gerektiğinde evinizin adresini biliyor olması gerekecek. Ona kendisine ulaşmak için kullanılabilecek bir telefon numarası ve adres bilgilerinizi öğretebilirsiniz.

Uygulamadaki örnekler arasında kulağa böceğin kaçtığını, hayvanın çocuğun elini ısırdığını, arının soktuğunu gören hassas çocuklar aynı şeyin kendi başına da gelebileceğini düşünerek endişe yaşayabilirler. Böyle bir durumda çocuğunuza, gerekli önlemler alındığı sürece bu olayları yaşama riskinin çok düşük olduğunu, bu örneklerin de diğer örneklerde olduğu gibi bir çözümü olduğunu, dolayısıyla endişelenmesine gerek olmadığını anlatabilirsiniz.

Uygulamanın reklamsız versiyonunu kullanmak isteyenler için satın alma işlemine yapılan yönlendirme nedeniyle, izin almadan herhangi bir uygulamayı satın almaması konusunda çocuğunuzu uyarabilirsiniz.

Bu konuda çocuğunuzun daha fazla bilgi edinmesini istiyorsanız, kullanabileceğiniz kaynak için web sitemizde yer alan “Ne Yapmalı? Çocuklar İçin İlkyardım” kitabının incelemesini okuyabilirsiniz.

https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/kitaplar/ne-yapmali--cocuklar-icin-ilkyardim

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun