Trol Avcıları

5 star 5 star

10 Yaş

TV

Trol avcısı Jim’in fantastik bir dünya içerisinde yaşadığı maceraları anlatan eğlenceli bir animasyon çocuk dizisi

Künye

  • Tür : Animasyon, Macera, Fantastik
  • Yapımcı : Guillermo del Toro
  • Yayın Tarihi : 23 Aralık 2016

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Pozitif Rol Modeller
Annesine kahvaltı hazırlıyor ve güzel sözler söylüyor. Zorbalığa uğrayan bir çocuğa yardım ediyor.
Jim ile Toby’nin arkadaşlıkları, birbirlerine destek olmaları arkadaşlık sevgisinin önemini vurguluyor.
Negatif Temalar
  • Korku
Trollerin görünüşleri ve sesleri ürkütücü gelebilir. Tehdit içeren cümleler de kullanılıyor.
Dizide dövüş sahneleri ve kılıç kullanımı var ancak yaralanma gösterilmiyor.
Beden eğitimi öğretmeni Toby’ye kötü davranıyor ve kilolu olduğu için ona “şeker torbası gibisin” diyor. Okuldaki öğrenciler bir öğrenciyi dolaba kapatıp dalga geçiyorlar.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Hayatının liseden ibaret olmasını istemeyen ve macera peşinde koşan 15 yaşındaki Jim doktor olan ve çok yoğun çalışan annesiyle birlikte yaşamaktadır. Sıradan bir hayat yaşayan Jim’in hayatı trol avcısı seçilmesiyle tamamen değişir. Kendisi de bir trol olan kötü niyetli Kara Gunmar’a karşı ilk kez trol dünyasının dışından biri, bir insan, savaşacaktır ve bu kişi de Jim’dir. Bulduğu tılsımlı mühür ile büyülü bir zırha bürünen ve kılıcı olan Jim en yakın arkadaşı Toby ile birlikte yeni ve gerçeküstü maceralara atılır. Büyüleyici trol dünyasında eğitim alıp Kara Gunmar’ı yenebilecek güce ve beceriye ulaşmalıdır. Bu macera dolu süreci ele alan animasyon dizide birçok gerçeküstü olay ve dövüş sahnesi bulunmaktadır.

Şimdiye kadar hiç kavga etmemiş, kimseye vurmamış olan Jim trol avcısı seçildikten sonra kavga etmek zorunda bırakılıyor. Bu anlamda dövüşebilmenin bir güç ve beceri sayıldığı bir dizi olduğu söylenebilir. Jim sorumluluk sahibi bir çocuk, annesine iyi davranan ve yardımcı olan bir evlat, arkadaşına vefalı bir dost olarak olumlu bir örnek teşkil etse de dövüş sahneleri, kılıçla saldırması vs. kötü bir karaktere karşı dahi olsa övülebilecek davranışlar değildir. Çocuklara bunu hatırlatmak faydalı olabilir.

Dizide aynı zamanda iyi görünen ancak daha sonra kötü niyetli biri olduğunu öğrendiğimiz bir karakter var. Bazı konuşmalar, tehdit içeren sözler, dövüş sahneleri ve trollerin görüntüleri korkutucu olabilir. Jim’i eğiten iri cüsseli ancak eğlenceli troller değişik kelime oyunları yapıp bazı kelimeleri yanlış telaffuz edip anlamlarını yanlış söylüyorlar. Bu hataların eğlendirici yönü olsa da izledikten sonra bölümlerin üzerine konuşurken bu anlam yanlışlıkları üzerine çocuğunuzla konuşup birlikte eğlenip yanlış anlaşılmaları düzeltebilirsiniz.

İyi Tarafları Neler?

Jim’in yakın yaşlardaki izleyiciler için annesine olan sevgi ve saygısı, sorumluluk sahibi olması, arkadaşlarına karşı düşünceli bir çocuk olmasıyla iyi bir örnek oluşturduğu söylenebilir. Yemek yapmayı sevmesi de erkek çocuklar için bir esin kaynağı olacaktır.

 

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Jim’in çevresine olan iyi davranışları üzerine konuşabilirsiniz. Evde ve okulda aile bireyleri ve arkadaşlarına karşı ne gibi yardımlarda bulunabileceğini sorabilirsiniz. Zorbalık teması üzerine konuşmakta fayda var. Okulda veya mahallede zorbaca davranışlara şahit olup olmadığını sorabilirsiniz. Ne gibi davranışların zorbalık olduğunu açıklayıp böyle bir durumla karşılaştığında size veya öğretmenine bildirmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun