Sevimli Ufaklıklar

4 star 4 star

3 Yaş

TV

Okul öncesi yaştaki çocuklar için eğlenceli bir çizgi dizi.

Künye

  • Tür : Çocuk

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Pozitif Rol Modeller
Karakterler arkadaşlık, sabır, yardımlaşma ve teşekkür etmenin önemi gibi olumlu mesajlar veriyorlar.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Okul öncesi yaştaki çocuklar için eğlenceli bir çizgi dizi olan Sevimli Ufaklıklar, çocuk karakterlerden ve çeşitli hayvan karakterlerden oluşuyor. Beş arkadaştan oluşan çocuk karakterler her bölümde farklı maceralar yaşıyor. Bu maceralardan farklı dersler çıkarıyorlar ve bu sayede izleyiciye çeşitli tavsiyelerde bulunuyorlar. Genel olarak birlikte olmanın ve birlikte bir şeyler başarmanın önemi vurgulanıyor. Her bir bölümde yaşadıkları olaylardan sonra vardıkları sonuçlar yoluyla da önemli olanın hatalardan ders çıkarmak olduğu gösteriliyor. Birlikte söyledikleri şarkılar da bölümlere eğlence katıyor ve çocuklara şarkılara eşlik etme imkanı sağlıyor.

Sevimli Ufaklıklar çizgi disizi Fisher-Price oyuncak şirketinin ürettiği “Little People” oyuncaklarından esinlenilerek başlamış olan bir dizi. Ancak dizinin bölümlerinde oyuncaklarla ilgili herhangi bir reklam veya tanıtım yapılmıyor. 11 dakikalık bölümlerden oluşması da 3 yaşından büyük çocuklar için uygun bir ekran süresi sunuyor. 3 yaşından küçük çocukların ekran karşısına oturtulması gelişimsel açıdan tavsiye edilmiyor. 3 yaşından büyük çocuklarda da günlük ekran süresinin yarım saatten uzun tutulmaması öneriliyor.

İyi Tarafları Neler?

Çocuk karakterler yaşadıkları olaylar esnasına hem olaylara hem de çevrelerindekilere verdikleri tepkilerle ve söyledikleri sözlerle arkadaşlık, sabır, yardımlaşma ve teşekkür etmenin önemi gibi olumlu mesajlar veriyorlar.

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Bölümlerde her ne kadar olumlu mesajlar verilse ve karakterler güzel davranışlarda bulunsalar da okul öncesi yaştaki bir çocuğun bu olumlu yönleri fark edip örnek alması için onunla bu konular üzerine konuşulması gerekir. Her bölümün sonunda çocuğunuza dizide gördüğünüz güzel bir davranışı anlatabilirsiniz. Çocuğunuzun sonrasında detayları hatırlaması zorlaşabileceği için diziyi izlediğiniz sırada bu davranışları fark ettirmeniz ve söylenen tavsiyeleri o sırada tekrar etmeniz faydalı olacaktır. Şarkılara çocuğunuzla birlikte eşlik etmeniz, çocuğunuzun da şarkıyı söylemeye çalışmasına destek olmanız dil gelişimini ve konuşma becerilerini olumlu yönde etkileyebilir.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun