Tiny Creatures

3 star 3 star

7 Yaş

TV-Dizi

Küçük canlıların incelendiği ve hayatta kalma mücadelelerinin aktarıldığı bir belgesel

Künye

  • Tür : Hayvan ve Doğa Temalı Kurgu Belgesel
  • Yönetmen : Jonathan Jones
  • Oyuncular : Mike Colter, Jamila Martin-Wingett
  • Süre : Bölümü 25 Dakika / Toplam 8 Bölüm

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Fen ve Doğa Bilgisi
Dizide hayvanlara ve yaşadıkları bölgelere dair önemli bilgiler aktarılır. Her bölümde, seçilen canlının yaşam alanı, çevre şartlarına adaptasyonu, yeme düzeni, hayatta kalabilmek ve kendisinden güçlü hayvanlardan korunabilmek için kurduğu düzen, yabancı bir bölgeye geldiğinde güvenli alan oluşturmak için yaptıkları ve diğer canlılarla ilişkisi gibi konular ele alınır.
Evcil hayvan sahiplenme, insanların hayvanlarla iletişimi ve hayvan sevgisi gibi konular işlenmektedir.
Negatif Temalar
  • Korku
Yılan, timsah, fare, kokarca gibi hayvanların avlandığı ve mücadele etmek zorunda kaldığı sahneler, önerdiğimiz yaş grubundan küçük çocuklar için korkutucu olabilir.
Arizona bölümünde, açık alanda silah talimi yapan bir karakter, çevresine dikkat etmediği için çevredeki canlıları tehlikeye atmaktadır.

Dizi Hakkında

Her bölümde farklı bir bölgeden seçilmiş küçük boyutlardaki bir hayvanın yaşam mücadelesi ve çevresindeki diğer canlılarla olan ilişkisi aktarılır. Başroller sırasıyla genç kanguru faresi, altın hamster, yer baykuşu, fare, gececi sincap, yüzücü sıçan ile kuzgun, Pekin ördeği ve bir şeritli kokarcadır. Çevredeki diğer vahşi kuşlar, sürüngenler, kemirgenler ve böcekler de akışa dahil edilmiştir. Dizinin bölümleri, seçilen canlının bulunduğu bölgelere göre sırasıyla “Arizona, New York, Minnesota, Texas, Louisiana, Florida ve New Hampshire” olarak adlandırılmıştır. 

Ebeveyne Notlar

Her bölümde bir canlının başından geçen bir olayın aktarıldığı bu kurgusal belgeselde kemirgenler, tehlikeli sürüngenler ve vahşi avcı kuşlar ele alınmıştır.  

Başrolünde insan yerine hayvanın olduğu bir dizi hissi oluşturmak istendiği için her bölümün bir olayı, girişi, gelişmesi ve sonucu bulunmaktadır. Yalnızca bilgi sunan bir anlatım dili yoktur. Bölüm için seçilmiş canlı, bir olay örgüsünü takip ederken bir yandan da ona has özellikler aktarılır. Örneğin, birinci bölümde çıngıraklı yılan tarafından evi işgal edilen kanguru faresinin evini kurtarma mücadelesi anlatılırken bir yandan da kanguru faresinin özellikleri, yaşadığı bölge ve çevredeki diğer hayvanlar hakkında önemli bilgiler verilir. 

Şehir hayatına dahil olmuş hayvanlardan da bahsedilerek insanlar ve küçük canlılar arasındaki ilişkiye değinilir. Böylece insanlarla ortak alanlarda yaşayan hayvanlara ve onların günlük hayata olan etkisine dair farkındalık da kazandırılır.

Belgeselde hayvanların avlanmak için yaptıkları pusular da gösterilmektedir. Bu durum önerdiğimiz yaştan küçük çocukların korkmasına sebep olabilir.

Genellikle ürkütücü bulunan hayvanların konu edildiği belgesel, çocukların bu hayvanları tanımalarına, korkulacak hayvanlar olmadıklarını ve sadece yaşamlarını devam ettirmek için çabaladıklarını anlamalarına yardımcı olabilir. Bu hayvanların tehlikelerden nasıl korunduklarına, yeme alışkanlıklarına ve barınma gibi zaruri ihtiyaçlarına da değinen belgesel, çocukların bu konulardaki farkındalık seviyesini arttırabilir.

Şehirlerin büyümesi ve hayvanların yaşam alanlarının tahrip edilmesi sonucu şehirlerde oluşan canlı popülasyonuna ve bunun etkilerine de değinilmektedir. İnsanların toplumsal yaşam tarzının küçük canlıların yaşamını hem negatif hem de pozitif olarak nasıl etkilediği anlatılır.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla, insanlarla ortak alanlarda yaşayan canlılara nasıl davranılması gerektiği konusunda konuşabilirsiniz. Her bir canlının ekosisteme bir katkısı bulunduğuna, bu nedenle hepsinin değerli olduğuna değinebilirsiniz. Küçük canlıların insan hayatına ve çevreye olan pozitif etkilerini ve ekosistemdeki yerlerini anlatabilirsiniz.  

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun