Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

4 star 4 star

13 Yaş

TV-Dizi

Minimalizm yaklaşımıyla hayatlarında değişiklikler yapan insanların düşüncelerini ve deneyimlerini aktardıkları bir belgesel.

Künye

  • Tür : Belgesel
  • Yönetmen : Matt D’Avella
  • Oyuncular : Ryan Nicodemus, Joshua Fields Millburn, Sam Harris, Rick Hanson
  • Süre : 79 Dakika
  • Vizyon Tarihi : 2016
  • Platform : Netflix

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Duyarlılık
Minimalizimle insanın ruhuna iyi gelecek ve doğaya, kaynaklara duyarlı bir yaşam tarzının oluşturulması amaçlanıyor.
Minimalist yaşamayı tercih edenler, insanları tüketimde denge bulmaya, tüketim odaklı hayattan vazgeçmeye ve hayatta kıymetli olan şeyleri düşünmeye teşvik ederek pozitif rol model oluşturuyorlar.
Belgeselde, tüketime bağımlı insanın psikolojisi ve aşırı tüketimin olumsuz çevresel ve ekonomik etkileri anlatılıyor. Sade hayatın insanı daha mutlu edeceğini savunan anlayışın detayları sunuluyor.

Belgesel Hakkında

Minimalizm akımının etkisiyle hayatlarında radikal değişiklikler yapan insanların yaşamlarından kesitler aktarılıyor. Bu konudaki tecrübelerini paylaştıkları röportajlarda da minimalist hayata niçin ihtiyaç duydukları, minimalist yaşam tarzının etkileri ve önceki ile şimdiki hayatları arasındaki farklara değiniliyor. Eşyaların mutluluk getirdiğini varsayan Amerikan idealinin ortaya çıkardığı tüketici davranış biçimi ve reklamların insan üzerindeki etkileri irdeleniyor.  

Minimalizm hakkında ortak kitap projesi yürüten Ryan Nicodemus ve Joshue Fields Millburn, insanlara minimalizmi anlatmak için bir yıllık bir yolculuğa çıkıyorlar. Belgesel boyunca ikilinin farklı şehirlerde yaptıkları seminerlerden detaylar paylaşılıyor. Ayrıca ‘Minik Ev Projesi’ ve ‘Proje 333’ gibi benzer akımları takip eden insanlarla ilgili de bilgiler veriliyor.

Ebeveyne Notlar

Belgeselde röportaj yapılan kişiler, minimalist yaşam tarzından önce derin depresyon yaşadıklarını ve mutsuzlukla nasıl baş edeceklerini bilemediklerini anlatıyorlar. Ryan Nicodemus ve Joshue Fields Millburn, uyuşturucu bağımlısı anne, şiddete meyilli baba, aile içi geçimsizlik gibi çocukluklarında yaşadıkları zorlukları paylaşıyorlar. Sürekli başarılı olmayı, çalışmayı ve para kazanmayı teşvik eden yaşam tarzı sebebiyle hissettikleri yoğun stres ve mutsuzluktan minimalizm sayesinde kurtulduklarını anlatıyorlar.

Mutluluğun maddi varlıkla bağlantısı olmadığını vurgulayan belgesel, alanında uzman ekonomist ve psikologların fikirlerine de yer vererek tüketim odaklı toplum yapısını inceliyor. Geçmiş hayatlarında yüksek gelirli ve başarılı olmalarına rağmen mutlu olamayan insanların düşüncelerini paylaşıyor ve hayatı anlamlı hale getirenin ne olduğu hakkında düşünmeye teşvik ediyor. İsraf, gereklilik, ihtiyaç, tüketim gibi kavramları da ele alarak günlük hayatta her yere sızmış olan reklamların etkilerine dikkat çekiyor ve izleyiciye gerçek ihtiyacın ne olduğunu düşündürtüyor. Black Friday gibi indirim günlerinde yaşanan linçlerden ve insanların elektronik eşyalar için yaptıkları kavgalardan kesitler sunuyor.

ÇİÇEK Diyor ki;

Çocuğunuzla ihtiyaç ve tüketim kavramlarını irdeleyebilir, alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sohbet edebilirsiniz. Çocuğunuzun almak istediği bir üründen yola çıkarak, sorularla bunun gerçekten bir ihtiyaç mı yoksa arkadaşlarının ya da reklamların etkisinde kalarak istediği bir şey mi olduğunu anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

“Hayatta gerçekten kıymetli olan şeyler nelerdir? Satın alınabilir şeylerin değeri ne olmalıdır?” gibi konulara değinerek bilinçsiz tüketimin başta kendi yaşamına, sonra da dünyaya olabilecek olumsuz etkilerini konuşabilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun