Mercan Peşinde

4 star 4 star

10 Yaş

TV-Dizi

İklim değişikliğinin doğaya ve canlılara verdiği zararlar konusunda farkındalık yaratacak ödüllü bir belgesel.

Künye

  • Tür : Belgesel, Doğa ve Ekoloji
  • Yönetmen : Jeff Orlowski
  • Oyuncular : Zack Rago, Richard Vevers, Charlie Veron
  • Süre : 95 Dakika
  • Yayın Tarihi : 2017
  • Platform : Netflix

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Çevrecilik
Küresel ısınmanın okyanus sularının ısısını artırarak mercanların ölümüne yol açtığını anlatan belgesel, iklim değişikliğinin doğaya ve canlılara nasıl zarar verdiği konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.
Belgeselde mercan türleri ve onların beslenme biçimlerine yönelik bilgiler veriliyor. Mercan resiflerinin balıklar ve diğer deniz canlıları için bir ekosistem işlevi gördüğü, ışıktan ve sıcaklıktan korunmak için florasan lambaya benzer bir ışık yayarak öleceklerinin sinyalini verdikleri gibi önemli bilgiler aktarılıyor.
Mercanlar üzerinde araştırma yapan ekip, çeşitli teknik aksaklıklar ve doğa koşulları sebebiyle bazı sorunlar yaşasa da çalışmalarını kararlı bir biçimde sürdürüyor. Ekip üyelerinin istekli yaklaşımları, çalışkanlıkları, cesaretleri, ekip olarak birbirlerini desteklemeleri, canlılara ve dünyaya karşı duyarlı olmaları çocuklar için ilham verici olabilir.

Belgesel Hakkında

Küresel ısınma sebebiyle mercanların beyazlaştığını (öldüğünü) fark eden bir grup bilim insanı, dalgıç ve profesyonel fotoğrafçı bir araya gelir ve bu konu hakkında farkındalık oluşturmak için harekete geçer. İklim değişikliğinin etkilerini ve dünyanın geçirdiği değişimi göstermeyi hedefleyen araştırmacılar, okyanusun derinliklerine kameralar yerleştirerek mercanları yakından takip etmeye başlarlar. Bu şekilde mercan ölümlerini görsel olarak kanıtlayabileceklerdir. Aylar süren zorlu araştırma sürecinin sonunda, okyanusun derinliklerindeki ürkütücü ve üzücü dönüşümü belgelemeyi başarırlar. Elde ettikleri bilgileri bu konuda düzenlenen bir konferans aracılığıyla paylaşan araştırmacılar, bu alanda çalışan veya mercanlara ilgi duyan pek çok kişinin harekete geçmesine vesile olurlar.

Ebeveyne Notlar

2017 Sundance Film Festivali’nde “İzleyici” ve  2018 yılında “Üstün Doğa Belgeseli” dalında Emmy ödülü kazanan belgeselde çeşitli bilimsel bilgiler, araştırmacıların deneyimleri ve su altı görüntüleri paylaşılıyor. Araştırma yapan kişilerin merakları, bilgiye ulaşma istekleri, bilgi ve becerilerini kullanma biçimleri başarılı ve özendirici bir biçimde aktarılıyor. Belgeseldeki görüntülerin ve paylaşılan bilgilerin büyük bir bölümü üzücü de olsa “geç olmadan harekete geçersek, umut her zaman var” mesajı iletiliyor.

İklim değişikliğinin bir sonucu olarak, rengarenk ve sağlıklı mercanların kısa bir sürede nasıl ölüp gittiğini çarpıcı bir biçimde sunan belgeselin, bir de web sitesi bulunuyor (https://www.chasingcoral.com). Burada, belgeselde gösterilen çalışmalar ve çeşitli bilgilendirici yazılar yer alıyor.

Mercanlarla ilgili bilinmesi gereken pek çok şeyi, yalın ve net bir dille anlatıyor. Çocuklar bu belgeselden, mercanlar ve iklim değişikliğinin etkilerine yönelik farkındalık kazanarak, çevreye ve doğaya karşı bilinçli ve korumacı bireyler olabilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, doğadaki her canlının ekosistemi ve başka bir canlının yaşamını nasıl etkilediğine dair kısa açıklamalar yapabilirsiniz.

‘Zack, çocukluğundaki mercan tutkusunu nasıl işi haline getirdi?’ ‘Hangi özellikleri onun bunu başarmasına yardımcı olmuş olabilir?’ gibi sorular sorarak meraklı olmanın, araştırmanın ve çabalamanın önemini fark etmesini sağlayabilirsiniz.

‘Doğa ve canlılara yönelik herhangi bir konuda farkındalık yaratma şansın olsa, bunu ne üzerine yapmak isterdin?’ ‘Bunun için neler yapmayı denerdin?’ ‘Birlikte bu konuda bir araştırma yapmaya ne dersin?’ şeklindeki sorularla, ilgi duyduğu alanı keşfetmesine yardımcı olabilir, onu bu alanda araştırmalar yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Birlikte belgeselin web sitesini inceleyebilir, bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.

Fragman Linki: https://www.dailymotion.com/video/x5txdmx

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun