Izzy’nin Koala Dünyası (1. Sezon)

5 star 5 star

4 Yaş

TV-Dizi

Manyetik Ada’da yaşayan Izzy’nin koalalara yardım ederken hayvanlarla geliştirdiği sevgi dolu dünyası

Künye

  • Tür : Dizi
  • Yapımcı : Netflix
  • Bölüm Süresi : 15 Dakika
  • Yayın Tarihi : 2020
  • Platform : Netflix

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Hayvan Sevgisi
Izzy hayvanları, özellikle de koalaları çok sever. Annesini kaybetmiş ve yaralanmış bebek koalalara tedavi süreci boyunca annelik yapar.
Izzy ve annesi, yaralanmış ve yardıma muhtaç olan hayvanları tedavi ederler.
Izzy, anne ve babasıyla iyi bir iletişimi olan, empati becerisi gelişmiş, meraklı, iyi kalpli ve sorumluluklarının farkında olan bir çocuktur.
Izzy, koalalara yardım ederken onların hislerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur. Annesini kaybetmiş bebek bir koalanın kaygılanmış olabileceğini düşünür ve sarılarak endişesini hafifletmeye çalışır. Tırnakları diğer koalalara göre daha kısa ve daha az sivri olan bir koalanın ormanda rahatça tırmanabileceği uygun bir ağaç arar.

Dizi Hakkında

11 yaşındaki Izzy Bee, ailesiyle birlikte Avustralya'daki Manyetik Ada'da yaşıyorlar. Izzy ve veteriner olan annesi adadaki hasta, yaralanmış ve yardıma muhtaç hayvanları, özellikle de koalaları tedavi edip iyileştirdikten sonra ait oldukları doğaya geri bırakıyorlar. Bu sayede Izzy onlar hakkında pek çok bilgi ediniyor.

Ebeveyne Notlar

Yarı belgesel niteliği taşıyan dizinin 1. sezonu her biri ortalama 15 dakika süren 8 bölümden oluşuyor. Izzy ve annesi, her bölümde fiziksel olarak zarar görmüş veya hastalanmış farklı bir koalayı tedavi etmek üzere sahibi oldukları bakım merkezine getiriyor.

Izzy koalaları çok seviyor. Hepsine birer isim takarak onlarla sıcak bir bağ kuruyor. Ama buna rağmen iyileştikleri zaman vedalaşarak doğaya dönmelerini sağlıyor. Ana tema olarak hayvanlara yardım etme, nezaketle yaklaşma ve onlarla empati kurma gibi değerler işleniyor. Izzy, hayvanlara nasıl davranılması gerektiği konusunda örnek davranışlar sergiliyor. Bölüm sonlarında, izleyicilere doğada yaralanmış bir canlı gördüklerinde ne yapmaları gerektiğini hatırlatıyor.

Her yaştan çocuğun rahatlıkla izleyebileceği dizinin her bölümünde koalalarla ilgili kısa bilgilere yer veriliyor.  Çocukları korkutacak ya da endişelendirecek herhangi bir detay bulunmuyor. Bir sahnede, tedavisi gereği yaralı bir koalanın bacağından kan alımı yapılıyor. Çok kısa olsa da bu konuda hassasiyeti olan çocuklar için, bu sahneyle ilgili önceden bilgi sahibi olmak faydalı olabilir.

Bölümlerin kısa sürmesi, çocukların diziyi sıkılmadan takip etmelerini sağlayacaktır. Her bölümde koalalar hakkında verilen bilgilerin animasyonla desteklenmiş olması da çocukların ilgisini çekecektir. Çocuklar Izzy’nin davranışlarından ilham alarak hayvanlara yardım etmeye yönelebilirler. Hayvanların da duygularının olduğunu öğrenerek onlara gösterdikleri nazik tutum ve davranışları artırabilirler.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun, dizide paylaşılan bilgileri daha iyi anlamasını sağlamak için diziyi izlerken bir yandan da ona şu soruları sorabilirsiniz: ‘Koalalar hangi bitkinin yapraklarını yiyorlar?’ ‘Dişi ve erkek koalayı birbirinden nasıl ayırt ederiz?’ ‘Izzy, bebek koalaya bakabilmek için anne koalanın hangi hareketlerini gözlemledi?’ ‘Izzy, Chompy bebek ile arkadaşlık kurmak ve onu beslemek için neler yaptı?’

Çocuğunuza hayvanlara yardım etmenin önemini anlatabilirsiniz. ‘Izzy gibi sen de hayvanlara yardım etmek ister misin?’ diye sorarak, sokak hayvanlarına yardım etme konusunda neler yapabileceğinize dair fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun