TV-Dizi
İtfaiyeci Sam

İtfaiyeci Sam

3 star 3 star

4 + Yaş

TV-Dizi

Kahraman İtfaiyeci Sam ve ekibinin, Pontypandy şehri sakinlerinin başına gelen acil durumlara özverili müdahalelerini konu alan bir animasyon dizi.

Künye

 • Tür : Aksiyon, Animasyon, Komedi, Macera
 • Oyuncular : Steven Kynman, David Carling, Su Douglas, Tegwen Tucker, Andrew Hodwitz, Dave Pender, Lily Cassano, Carter Treneer, Sarah Lynn Strange
 • Seslendirenler : İtfaiyeci Sam (Doğu Aytun), İstasyon Memuru Steele (Levent Ünsal), Şef Yangın Memuru Boyce (Devrim Parscan), Penny Morris (Ayşe Kurtel), Mike Flood (Ümit Belen), Trevor Evans (Rıdvan Çelebi), Charlie Jones (Harun Can), Dilys Price (Neslihan Aka), Norman Price (Ahmet Taşar), Helen Flood (Fulya Ergüneş), James Jones (Funda Eskin), Sarah Jones (Funda Eskin)
 • Dil : Türkçe
 • Yönetmen : Jerry Hibbert
 • Yapımcı : Margo Marchant ve Lesley Sawl (HiT entertainment)
 • Bölüm Süresi : Her bölüm 10 Dakika
 • Bölüm Sayısı : 25
 • Sezon : 7 (Netflix’te sadece 7. Sezon yayındadır.)
 • Yayın Tarihi : 2014

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Cesaret
İtfaiyeci Sam ve ekip arkadaşları her olaya cesaretle koşarlar. Norman adlı çocuğun ise aşırıya kaçan cesareti dikkatsizlikle birleşince başına iş açmaktadır.
İtfaiyeci Sam kendini insanları, hayvanları ve doğayı korumaya adamıştır. Her an ve her koşulda tüm acil durumlar için hazır olan Sam; işini ciddiye alması, sorumluluk sahibi olması ve cesareti ile çocuklar için pozitif bir rol modeldir.
Norman, Mandy, Sarah ve Jones güzel bir arkadaşlığa sahiptirler ve her bölümde farklı bir macera yaşarlar. İtfaiye ekibi ve Pontypandy sakinleri de arkadaşlığa dair güzel örnekler sunarlar.
Orman yangınlarını önleme, suların yükselmesi, balinaların şarkısı gibi olaylarda çevreye karşı saygılı olmamız gerektiği vurgusu yapılır.
İtfaiyenin yangın dışındaki olaylara da müdahale ettiği, acil çağrılara nasıl cevap verdikleri ve ne tür ekipmanlarla müdahale ettikleri gösterilir.
Beceriler
 • Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
Norman’ın yaramazlıkları, kaba davranışları ve inatçılığı çocuklar için kötü örnek olabilir. Ancak Norman hepsinden ders çıkarır.

Dizi Hakkında

Deniz kenarında küçük bir şehir olan Pontypandy, her gün farklı bir acil duruma tanıklık eder. Şehrin itfaiyecileri, acil durum bildirimlerine zaman kaybetmeden havadan, karadan veya denizden müdahale ederler. Sadece yangınlar için değil, denizin ortasında kaybolmak, kayalıklarda mahsur kalmak, şehri su basması, odada kilitli kalmak gibi durumlarda da, itfaiyeci Sam ve ekibi profesyonel araçları ve ekipmanlarıyla yardıma koşarlar. 

Norman Price ise şehrin en yaramaz çocuğudur ve sürekli başını belaya sokar. Genel olarak şehrin bütün sakinleri zaman zaman hatalar yaparak acil durumlara sebep olurlar. Bazen de doğal gelişen acil durumlar meydana gelir. Her bölümün sonunda İtfaiyeci Sam çocuklara ve şehrin sakinlerine acil durumlar konusunda bilgi verir ve onları bilinçlendirmeye çalışır.

Ebeveyne Notlar

İtfaiyeci Sam dizisi ilk 1987 yılında yayınlandı. Bu ise, dizinin yeniden uyarlanmış versiyonudur. Her bölüm 10 dakika sürer. Her bir bölümün konusu birbirinden farklılık gösterir. Bölümlerin bu süresi okul öncesi yaş grubundaki çocukların dikkat süresi için oldukça uygundur. 

Dizinin her bölümünde farklı bir acil durumun ele alınması heyecan ve merak uyandırarak diziye akıcılık katıyor. Çocuk karakterlerin davranışlarındaki doğallık ve yaşlarına uygun tutumlar sergilemeleri izleyici çocukların onlarla özdeşim kurmalarını sağlayacak nitelikte. 

Dizi, itfaiyenin her tür acil durumlarda aranması gereken bir kurum olduğu mesajını çocuklara net bir şekilde aktarıyor. Acil çağrıları nasıl cevapladıkları, ne kadar sürede yola çıktıkları, kullandıkları profesyonel araçların ve ekipmanların özellikleri çocuklara örneklerle anlatılıyor. Dizinin vermek istediği mesajlar genellikle İtfaiyeci Sam’in bölüm sonlarında yaptığı açıklayıcı konuşmalarla aktarılıyor.

Yaramaz Norman inatçılığı, sabırsızlığı ve kabalığıyla izleyen çocuklar için kötü örnek oluşturabilecek davranışlar sergiliyor. Bir bölümde arkadaşlarını yaramazlık yapmaya ikna etmeye çalışıyor, arkadaşları ona karşı gelince onları korkaklıkla suçluyor. Bir diğer bölümde ise annesinin doğum günü partisi için yardımcı olan arkadaşlarına bağırarak kızıyor ve kalplerini kırıyor. Ancak, sonradan yaptığı yanlışların farkına vararak hatalarını telafi etmek için özür diliyor. Hatalarından ders alarak özür dilemesiyle de iyi bir örnek oluşturuyor. Yetişkinler de aynı şekilde yaptıkları hataları fark ettiklerinde özür diliyorlar. 

Dizide sahnelerin etkileyiciliğini zayıflatan hususlar da var. Dizinin görsel dünyasında canlı renkler kullanılmış, ancak çizimler çok detaylandırılmamış. Ayrıca zaman zaman mantık hataları dikkat çekiyor. Örneğin denize düşen bir kişi sudan çıkınca ıslak görünmüyor. Karakterler için kalıplaşmış kıyafetler kullanılmış ve karakterler kıyafetlerini hiç değiştirmiyorlar.

ÇİÇEK Öneriyor

Yaşadığınız şehrin İtfaiye Merkezi’ni ziyaret edebilir ve izin alarak bölümleri gezebilirsiniz.  Dizideki ile ziyaret ettiğini merkez arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında sohbet edebilirsiniz. 

Son dönemde çok fazla rastladığımız orman yangınlarını hatırlatarak yangınların sebepleri ve yangınları önlemek için dikkat edilmesi gereken konular hakkında konuşabilirsiniz.

Dizide Norman’ın yaptığı yanlış davranışları hatırlatarak, bu sorumsuz davranışların başka nasıl tehlikelere yol açabileceğini örneklerle anlatabilirsiniz. Hatalarından ders çıkarıp özür dilemesinin ise güzel bir davranış olduğunu vurgulayabilirsiniz.  

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun