Dans Hayalleri: Sıcak Çikolata Fındıkkıran

4 star 4 star

8 Yaş

TV-Dizi

Hayal kurup o hedefe ulaşmak için sabırla emek harcamanın ne kadar önemli olduğunu anlatan bir belgesel.

Künye

  • Tür : Belgesel
  • Yönetmen : Oliver Bokelberg
  • Oyuncular : Debbie Allen
  • Süre : 80 Dakika
  • Yayın Tarihi : 2020
  • Platform : Netflix

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Pozitif Rol Modeller
Kendilerini öğrencilerine adayan Debbie Allen ve akademideki diğer eğitmenler, çocuklara dans eğitiminin yanı sıra azim, disiplin, sabır, cesaret, emek veya çaba gibi konularda pek çok hayat dersi sunuyorlar. Öğrenciler de bir yandan dans etmeyi öğreniyor bir yandan da hayata dair bu bilgileri yaşamlarına aktarmaya çalışıyorlar.
Akademiye kabul edilen çocuklar sıkı bir eğitimden geçerek, iyi bir dansçı olmayı ve bu başarıya ulaşabilmek için emek ve çaba sarf etmenin ne kadar önemli olduğunu öğreniyorlar.
Negatif Temalar
  • Kötü Söz
Eğitimler sırasında disiplini sağlayabilmek için zaman zaman eğitmenlerin ‘Poponu kaldır’, ‘kapa çeneni’ vb. gibi hafif düzeyde argo ifadeler kullandıkları görülüyor.

Belgesel Hakkında

Belgesel, ödüllü sanatçı Debbie Allen’ın kariyerine ışık tutuyor ve onun her yıl önderlik ettiği “Sıcak Çikolata Fındıkkıran” gösterisine hazırlanan genç dansçıların eğitim sürecini anlatıyor.

Dansçı ve koreograf Debbie Allen, çok etkilendiği Çaykovski’nin ünlü bestesi Fındıkkıran Balesi’ni daha eğlenceli hale getirmek ister. Bunun için besteyi farklı dans ve müzik tarzlarıyla yorumlamaya, ismini de ‘Sıcak Çikolata Fındıkkıran’ koymaya karar verir. Ünlü dansçı, kurduğu Debbie Allen Dans Akademisi’nde (DADA) her yıl bu gösteri için seçmeler düzenler. Seçmeleri kazanarak akademiye kabul edilen öğrencilerle, yıl sonunda Sıcak Çikolata Fındıkkıran gösterisini sahnelerler. Bu yeni yorum o kadar beğenilir ki, henüz orijinal Fındıkkıran’ı izlememiş pek çok kişi Sıcak Çikolata Fındıkkıran’a bayılır.

Debbie Allen ve öğrencileri ilk kez 2008 yılında hazırladıkları gösteriyi tam 8 defa sahneleyerek, akademinin yüklü bir gelir elde etmesini sağlarlar. Debbie, bu parayı dans eğitimi almak için maddi durumu yetersiz olan öğrencilere burs vermek için kullanır. Bu sayede akademideki 200 öğrencinin yüzde 75’i hiçbir ücret ödemeden dans eğitimi alabilir hale gelir. Akademinin eğitmenleri zorlu ama bir o kadar da şefkatli eğitim sistemleriyle ailelerine sürekli yeni üyeler katarak büyürler.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Debbie Allen Dans Akademisi bir yuva gibidir. 4-5 yaşında akademiye katılan öğrenciler burada büyüyüp yetişkin dansçılar olarak eğitimlerine devam ederler. Burada hayal kurmayı ve hedef oluşturmayı öğrenirler. Yaptıkları provalar sadece sergileyecekleri oyun için değil, yaşamlarının diğer alanları için de katkı sağlar. Zorluklar karşısında vazgeçmemeyi, hedef belirleyip o hedefe ulaşmak için emek ve çaba vermeyi öğrenirler. Akademi onları büyütür, olgunlaştırır ve bir duruş kazandırır.

Çocuklar bu belgeselden, bir amaç edinmenin ve bunun için çabalamanın hayattaki en büyük mutluluk kaynaklarından biri olduğunu öğrenebilirler. Hayatta her şeyin her zaman istedikleri gibi gelişmeyebileceğini, zorlukların da hayatın bir parçası olduğunu ve hedeflerimiz için çabalamak gerektiğini kavrayabilirler. İyi oldukları ve geliştirmek istedikleri yönleri üzerine düşünmeye yönelebilirler. Ayrımcılığın ne denli yaygın olduğu gerçeği ile yüzleşerek, bu konuda farkındalık kazanabilirler.

Debbie Allen’ın Fındıkkıran versiyonunda öğrenciler balenin yanı sıra başka ülkelerin danslarını, müziklerini ve hatta kültürlerini de öğrenirler. Çocukları kültür ve sanatla büyütmek, onları hayata hazırlamak bu eğitimin en önemli bölümünü oluşturur. Özellikle kız öğrencilere, hedeflerine topuklu ayakkabılarla gezip şık görünerek değil, çalışarak ulaşabilecekleri anlatılır.

Akademide dans eğitimi alan öğrencilerin paylaşımları, provalar ve gösterilerden aktarılan görüntüler çocukların ilgisini çekerek, dans ve tiyatro gibi sanat dallarına yönelmelerine katkı sağlayabilir.

Hemen her yaşa ilham verebilecek bir belgesel olan Dans Hayalleri: Sıcak Çikolata Fındıkkıran, olumsuz ya da hassas bir tema içermiyor. Eğitmenlerin disiplini sağlamak amacıyla seslerini yükselterek hafif düzeyde argo kullandıkları birkaç sahne bulunuyor.

Çocuğunuzla Bu Konularda Konuşabilirsiniz

Çocuğunuzla birlikte orijinal Fındıkkıran hakkında araştırma yaparak, ona Sıcak Çikolata Fındıkkıran'ın geleneksel versiyonundan farkının ne olduğunu sorabilirsiniz.

“Çocuklar gösteriye hazırlanırken zorlu bir prova sürecinden geçiyorlar. Bu sahneleri izlerken neler hissettin? Disiplin, azim ve çaba gibi kavramlar neden bu kadar önemli?” gibi sorular yöneltebilirsiniz.

“Bir öğrenci, siyahi bir balerin olmanın ne kadar eşsiz bir duygu olduğunu akademi dışında hiç hissetmediğini söylüyor. Bu yorum hakkında ne düşünüyorsun?” diye sorarak, ayrımcılık kavramı hakkında kısa ve net bilgiler verebilirsiniz.

“Dans, tiyatro veya resim gibi sanat dallarından hangisi daha çok ilgini çekiyor? Bununla ilgili bir eğitim almaya ya da bir kursa gitmeye ne dersin?” gibi sorular sorarak, onu merak duyduğu alanlarla daha yakından ilgilenmeye yöneltebilirsiniz.

 


 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun