Ahtapottan Öğrendiklerim

5 star 5 star

8 Yaş

TV-Dizi

Su altı incelemeleri yapan bir dalgıcın rastladığı bir...

Künye

  • Tür : Belgesel
  • Yönetmen : Pippa Ehrlich, James Reed
  • Oyuncular : Craig Foster, Tom Foster
  • Oyuncular : 85 Dakika
  • Vizyon Tarihi : 2020

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Hayvan Sevgisi
Craig, incelediği ahtapotla derin ve duygusal bir bağ kurar, güvenini kazanmak ve onu rahatsız etmemek için tüm çalışma boyunca çok dikkatli davranmaya özen gösterir.
Belgesel, su altı ormanları, oradaki canlılar ve özellikle ahtapotlar hakkında birçok bilgi vermektedir.
Craig ahtapotun hayatından çok etkilenir ve onun yaşadıklarıyla empati kurarak kendi hayatı için dersler çıkarır.
Craig, incelemeler için neredeyse bir yıl boyunca her gün dalmaya gider ve incelemelerini derinleştirmek için yoğun çalışmalar yapar.
Craig, ahtapotla kurduğu duygusal bağ nedeniyle ahtapota yardımcı olmak istediği anlarda bile su altı ormanının doğal dengesini bozmamak adına müdahale etmez.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Hayvanların avlanmalarını ve ahtapotun bir kolunun kopmasını gösteren sahneler vardır.
Ahtapotun çiftleşme sürecine değinilmektedir.

Belgesel Hakkında

Yönetmen Craig Foster, tükenmişlik sendromu ve depresyonla mücadele ettiği bir dönemde, çocukluğunu geçirdiği Atlas Okyanusu’nun Güney Afrika kıyılarındaki Fırtınalar Burnu’na dönmeye karar verir. Dalmanın kendisine iyi geleceğini hisseden Craig, dalışlarından birinde rastladığı ilginç canlının bir ahtapot olduğunu fark eder ve yaklaşık bir yıl boyunca her gün dalarak ahtapotun yaşamıyla ilgili bilgiler ve görüntüler toplamaya başlar. Bu süreçte ahtapotun hayatından çok etkilenir. Ondan öğrendikleri, kendi hayatını düzene sokmasına yardımcı olur.

Ebeveyne Notlar

Ahtapottan Öğrendiklerim”, ailece ilgiyle izleyip su altı dünyası ve ahtapotlarla ilgili birçok şey keşfedebileceğiniz film tadında bir belgesel. Belgesel boyunca hem bir ahtapotun ömrünün büyük bir kısmına şahitlik ediyor hem de bunları keşfeden dalgıcın, ahtapotun hayatından yola çıkarak öğrendiklerini dinliyoruz.

Craig’le birlikte ahtapotu takip ederken “Ahtapotlar nasıl avlanır? Vücut yapıları nasıldır? Kollarını nasıl kullanırlar? Ne kadar yaşarlar? Avlanmaktan kurtulmak için ne tarz stratejileri vardır?” gibi birçok konuda bilgi sahibi oluyoruz. Ahtapotun yanı sıra su altı dünyası hakkında da birçok bilgi içeren belgesel, izleyiciyi bu olağanüstü dünyanın içinde görsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Belgesel boyunca, ahtapotun hayatına dair pek çok detaya yer veriliyor. Ahtapotun yemek için balık ve yengeçleri nasıl avladığı, çiftleşme ve yumurtlama sürecine dair sahnelerle nasıl ürediği anlatılıyor. Yine, köpek balıkları tarafından takip edilerek bir kolunun koparıldığı ve ölen ahtapotun diğer balıklar tarafından yendiği sahneler mevcut. Her ne kadar avlanma sahnelerinin çoğu bilgi verici nitelikte ve ağır şiddet öğeleri taşımıyor olsa da, izleyici bu süreçte ahtapotla bir bağ kurduğu için bu sahneler duygusal açıdan hassas olan çocuklar için üzücü ve korkutucu olabilir.

Belgeselin hikayesi ve su altı ormanının renkli görüntüleri hem çocuklar hem de yetişkinler için heyecan verici nitelikte. Craig’in ahtapotla kurduğu bağ, bu bağın ona öğrettikleri, ahtapotun da onun temkinli davranışları sayesinde Craig’e güvenmesi duygusal olarak da etkileyici bir hikaye sunuyor.

Belgesel, bir su altı ormanından mükemmel görüntüler sunuyor. Ormandaki hassas düzen ve içinde yaşayan canlıların özellikleri etkileyici şekilde yansıtılmış Craig’in ahtapotun güvenini kazanarak onu korkutmamaya çalışması, doğanın dengesine müdahale etmemek adına gösterdiği özen ve her gün dalarak gösterdiği kararlılık, belgeselin güzel mesajlarından. Craig’in, yaşadığı bu deneyim sırasında kendisini, doğada bir ziyaretçi değil o ortamın bir parçası olarak hissetmesi, insanlara ve ilişkilere bakış açsının değişmesi, hayvanlarla ilgili duygularının bambaşka bir boyuta geçmesi ise düşündüren yanlarından.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla doğanın düzeni, dengesi ve hayvanların dünyası üzerine konuşabilirsiniz. Carig’in özenli ve temkinli davranışları üzerinden örnekler vererek doğanın ve hayvanların dengesini korumanın ne kadar önemli olduğu ile ilgili sohbet edebilirsiniz. Çocuğunuza, onun da böyle bir inceleme yapma fırsatı olsaydı hangi hayvanı incelemek ve onunla ilgili neleri öğrenmek isterdi diye sorabilirsiniz. Kararlı ve düzenli çalışarak, araştırma yaparak bilmediğimiz birçok şeyi öğrenebileceğimize dikkat çekebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun