Kutu Oyunu
Zeka Kutusu

Zeka Kutusu

5 star 5 star

4 + Yaş

Kutu Oyunu

İlginç soruları ve renkli mekanizmasıyla okul öncesi yaş grubundaki çocukların zekâ, dil ve motor becerilerinin gelişimini destekleyebilecek eğlenceli bir oyun.

Künye

  • Tür : Aile, Eğitici, Zeka Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : Süre Sınırı Yok
  • Oyuncu Sayısı : 2-4 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 1 Adet Kart Paneli, 3 Adet Ahşap Cevap Anahtarı, 35 Adet Arkalı Önlü Zekâ Kartı
  • Geliştirici : Yükselen Zeka

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Kartlardaki soruları doğru cevaplayabilmek için verilen görsel ip uçlarını dikkatle incelemek, yanı sıra görseller arasında kıyaslama ve muhakeme yapmak gerekiyor. Oyun bu özelliğiyle çocukların mantıksal düşünme, akıl yürütme ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekliyor.
Henüz okuma bilmeyen çocukların onlara okunan soruları kavramak ve kartlardaki görselleri yorumlamak için dikkatli olmaları gerekiyor.
Verilen görsel ipuçlarını incelemek ve hafızada tutmak önemli. Oyun bu yönüyle, çocukların görsel ve kısa süreli hafızalarını güçlendirebilecek nitelikte. Ayrıca, çocuklar kendilerine okunan soruları akıllarında tutup yorumlayarak işitsel hafızalarını da geliştirebilirler.
Kart panelinde kilidi oluşturan ahşap çubukların çıkarılıp takılması, çocukların el becerisini ve el-göz koordinasyonunu geliştirebilir.

Oyun Hakkında

“Zeka Kutusu” (4-6 Yaş), okul öncesi yaş grubundaki çocukların akıl yürütme, dikkat, hafıza, motor ve dil becerilerini geliştirmek amacıyla tasarlanmış bir kutu oyunu. Tek kişiyle oynanan oyunda amaç, kart paneline yerleştirilen kartlardaki sorulara doğru cevaplar vererek onları kilitlerinden kurtarıp olabildiğince çok kart toplamak.

Oyunun ‘16-24 Ay’ ve ‘2-4 Yaş’ olmak üzere, farklı yaş grupları için üretilen versiyonları da mevcut. 4-6 yaş için üretilen bu versiyonu 35 adet soru kartı, 1 adet kart paneli ve farklı renklerde 3 adet ahşap buton kilit çubuğundan oluşuyor. Kartlar, üzerindeki sıra numarasına göre panele yerleştirilir. Kilidi oluşturmak için ahşap buton çubuklar da panel üzerindeki yerlerine takılır.

Oyuncu, kendine okunan sorunun cevabını bulur ve doğru olduğunu düşündüğü seçeneğin altındaki ahşap çubuğu çekip çıkarır. Cevap doğruysa, kilit açılır ve kart panelden çıkar. Yanlış cevaplanması durumunda ise kart kilitli kalır ve panelden çıkmaz. Oyuncunun kartı çıkarabilmesi için doğru cevabı bulması gerekiyor.

Oyunda bir süre sınırlaması veya toplanması gereken belirli bir puan bulunmuyor. Bu nedenle, oyuncu istediği sayıda soruyu cevaplayabilir ve istediği zaman oyunu bitirebilir.

Ebeveyne Notlar

“Zeka Kutusu” (4-6 Yaş), okul öncesi yaş grubundaki çocuklar için tasarlanmış bir soru-cevap oyunu.

Tek kişilik olmasına rağmen grup oyunları kadar eğlenceli ve bir o kadar da zihin geliştirici bir deneyim sunuyor. Kartlardaki sorular çocukları oldukça dikkatli olmaya, hafızalarını kullanmaya ve akıl yürütmeye yönlendiriyor. “Hangi şekil eksik?”, “Hangi nesne daha büyük?”, “Hangi şeklin aynısı yok?” gibi soruların cevabını bulmak için çocukların görsel ip uçlarını dikkatli şekilde incelemeleri, görseller arasında karşılaştırma yapmaları ve mantık yürütmeleri gerekiyor. Bunu yaparken karar verme, benzer ve farklı olanı ayırt etme, karşılaştırma, örüntü kurma, gruplama, parça-bütün ilişkisi kurma gibi becerilerini geliştirebilirler.

Diğer soru-cevap kart oyunlarında oyuncunun kartları toplayabilmesi için sadece soruya cevap vermesi yeterliyken bu oyunun bir mekanizma üzerinde oynanıyor olması onu cazip hale getirmiş. Çocuklar soruları cevaplarken kart panelinden ahşap çubukları çıkarıp takmaktan keyif alabilir, el becerilerini ve el-göz koordinasyonlarını da güçlendirebilirler.

Oyunun hitap ettiği yaş grubu okuma ve yazma bilmediği için kendilerine okunan soruları dinleyerek ve cevaplar hakkında konuşarak, işitsel hafıza ve dil becerilerini de geliştirebilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun soruları cevaplamakta zorlandığını fark ederseniz, ihtiyaç duyduğu zamanlarda ona basit, yönlendirici ipuçları verebilirsiniz. Sorulara doğru cevap verdiğinde onu takdir edip, öz güven gelişimini destekleyebilirsiniz.

Soru sayısı fazla olduğu için belirli bir süre sonra çocuğunuzun dikkati dağılabilir ya da motivasyonu düşebilir. Oyunu ortalama 5-10 dakika sürelerle oynaması ilgilisinin devamlılığını sağlamak açısından faydalı olabilir. Düzenli şekilde pratik yapmak çocuğunuzun dikkat, hafıza ve akıl yürütme becerilerinin güçlenmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuz cevabı bulduğunda ona gerekçesini sorarak, mantık yürütme adımlarını sözlü ifade edebilme becerisinin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

İletişiminizi güçlendirmek ve kendine olan inancını artırmak için oyunun sonunda, çocuğunuza neler öğrendiğini ve ne kadar eğlendiğini sorabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun