Kutu Oyunu
Sorti

Sorti

5 star 5 star

6 + Yaş

Kutu Oyunu

Renkli dikdörtgen blokların kaydırılarak oynandığı; çocukların dikkat, hafıza, sabır, akıl yürütme ve motor becerilerini geliştirebilecek bulmaca temelli bir kutu oyunu.

Künye

  • Tür : Aile, Eğitici, Zeka Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : Süre Sınırı Yok
  • Oyuncu Sayısı : 1 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 21 Adet Plastik Yeşil Blok, 1 Adet Plastik Kırmızı Blok, 1 Adet Oyun Platformu, 3 Adet Görev Kitapçığı
  • Geliştirici : New Toys

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Kırmızı dikdörtgen bloğu kaydırarak çıkış kapısından çıkarabilmek için farklı stratejiler düşünmek ve mantıklı hamleler yapmak, çocukların mantıksal düşünme, akıl yürütme ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekliyor.
Görev kitapçığındaki bulmacayı oyun platformunda oluşturabilmek için dikdörtgen blokların yerlerine, renklerine ve yönlerine (yatay/dikey) dikkat etmek gerekiyor. Kırmızı bloğu platformdan çıkarmak için de dikkatli düşünmek, parçaları uygun şekilde hareket ettirmek ve doğru hamleleri yapmak önemli. Oyunu oynayan çocuklar, bu sayede dikkat becerilerini geliştirebilirler.
Görev kitapçığındaki bulmacayı oyun platformunda oluşturmak görsel algı ve hafızanın gelişimine katkı sağlıyor.
Şekilleri platforma yerleştirmek ve uygun şekilde hareket ettirmek çocukların el becerilerini ve el-göz koordinasyonlarını geliştirebilir.
Oyunu oynayan çocuklar, kırmızı bloğu platformdan çıkarmak için diğer blokların yerlerini tekrar tekrar değiştirmek durumunda kalabilirler. Oyunu oynarken hedefe ulaşmak için sabırlı olmanın ve denemeye devam etmenin önemli olduğunu kavrayabilirler.

Oyun Hakkında

Bireysel olarak oynanan Sorti’de amaç, oyun platformu üzerindeki yeşil dikdörtgen blokların arasına sıkışan kırmızı bloğu kaydırarak çıkış kapısından çıkarmak.

Başlangıç olarak 1,2 ya da 3 numaralı görev kitapçıklarından biri seçilir. 1 numaralı kitapçıkta başlangıç, 2 numaralı kitapçıkta orta, 3 numaralı kitapçıkta ise ileri seviye bulmacalar yer alır. Oyuncu, kendi seviyesine göre istediği kitapçıkla oyuna başlayabilir. Görev kitapçığındaki gibi oyun platformuna yerleştirilen plastik bloklar yatay ve dikey hareket ettirilerek kırmızı bloğun çıkış kapısından çıkması sağlanmaya çalışılır. Bu başarıldığında bir sonraki göreve geçilir. Oyunda bir süre sınırlaması ya da toplanması gereken belirli bir puan yok. Oyuncu istediği kitapçıktan başlayabilir, istediği kadar bulmaca çözebilir veya oyunu bitirebilir. 

Ebeveyne Notlar

Sorti, çocukların öğrenme sürecine katkıda bulunan eğlenceli ve sabır gerektiren bir oyun. Görev kitapçığındaki bulmacalar kolay gibi görünse de kırmızı bloğu çıkış kapısından çıkarmak için diğer blokların yerlerini kaydırarak tekrar tekrar değiştirmek gerekiyor. Bu da farklı stratejiler üretmeyi önemli kılıyor.

Özellikle ileri seviyedeki bulmacaları çözmek zaman alabiliyor. Bazı çocuklar sabır ve azim gerektiren bu oyunu oynarken zorlanabilirler. Kimileri de sonuca ulaşmak zaman aldığı için çözemeyeceklerini düşünüp pes edebilirler. Ancak sabredip devam ederlerse dikkat sürelerini, sabırlı olmayı, esnek düşünme yeteneklerini, problem çözme stratejilerini ve el becerilerini geliştirebilirler.

Oyun, çocukların görsel algı ve kısa süreli hafızalarını da test ediyor. Her bir görevde, parçaları görev kitapçığındaki gibi platforma yerleştirmek için blokların renklerine, yerlerine ve yönlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Çocuklar plastik blokları hareket ettirirken el becerilerini ve el-göz koordinasyonlarını da güçlendirebilirler. Tek oyuncuyla oynanan bu oyun, çocukların kendi başlarına düşünme ve çözüm bulma becerilerini geliştirmelerine de katkı sağlayabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun oyunu oynarken zorlandığını ya da çabuk pes ettiğini fark ederseniz, müdahale etmeden önce yeni fikirler üretmesine ve esnek düşünmesine izin verin. Hala zorlanmaya devam ediyorsa, alternatif çözümler bulmak için birlikte beyin fırtınası yapabilirsiniz. Yönlendirmeler yaparak onu motive etmeye özen gösterin. Çözüme ulaştığında takdir edip, kendine inanması için destekleyin.

Oyunu oynarken çocuğunuzun sabrını ve dayanıklılığını gözlemleyebilirsiniz. Oyundan yola çıkarak zorluklarla nasıl başa çıktığı ve pes etmeden nasıl devam ettiği üzerine konuşabilirsiniz. Sabır ve azmin önemini vurgulayarak, bu değerleri yaşamın diğer alanlarında nasıl uygulayabileceği üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Oyunu çocuğunuzla birlikte oynamak, iletişim ve iş birliği becerilerinin gelişimini desteklemek için faydalı olabilir. Oyun sırasında birlikte stratejiler geliştirebilirsiniz.  

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun