Kutu Oyunu
Şimdi Anlat Kart Oyunu

Şimdi Anlat Kart Oyunu

5 star 5 star

4 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların kartlardaki kavramı takım arkadaşlarına anlatarak onlara doğru kelimeyi buldurmaya çalıştığı; akıl yürütme, dikkat ve sözel ifade becerilerinin gelişimine katkı sağlayabilecek bir kart oyunu.

Künye

  • Tür : Aile, Eğitici, Kart Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : Süre Sınırı Yok
  • Oyuncu Sayısı : 4
  • Komponentler/Unsurlar : 72 Adet Oyun Kartı
  • Geliştirici Firma Web Adresi : REDKA Akıl Oyunları

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Bir oyuncunun, karttaki görseli yine kartta yer alan kurallar çerçevesinde anlatmanın yolunu bulması, takımındaki diğer oyuncuların da anlatılanlar üzerinden akıl yürütüp doğru tahminde bulunmaları gerekiyor. Süre sınırı olduğu için, oyun çocukların hızlı düşünme, akıl yürütme ve karar verme becerilerini geliştirebilir.
Anlatıcıların kart üzerindeki kurallara dikkat ederek kelimeyi anlatmaya, tahminde bulunacak oyuncuların da odaklanarak kelimeyi bulmaya çalışmaları dikkat ve odaklanma becerilerinin gelişimine yardımcı olur.
Çocuklar, her turda farklı kelimelerle karşılaşarak kelime dağarcıklarını zenginleştirebilirler. Görselleri kurallara uygun şekilde anlatmaya çalışırken de sözel ifade becerilerini geliştirebilirler.

Hakkında

“Şimdi Anlat” kutu oyunu, iki ya da daha fazla kişiyle oynanabilen tabu benzeri bir kart oyunu. Amaç, kartlar üzerindeki kelimeyi yine kartlar üzerinde görselleştirilmiş ipuçlarını dikkate alarak anlatıp karşıdaki kişinin tahmin etmesini sağlamak.

Oyun, farklı yaş gruplarıyla farklı şekillerde oynanabiliyor. 3-6 yaş grubundaki çocuklar oyunu bir yetişkinle oynamalı. 7 yaş ve üzeri olanlar arkadaşlarıyla grup oluşturarak oynayabilirler. Kutunun içinde 72 adet oyun kartı bulunuyor. Kartlar “hayvan”, “sebze”, “meyve”, “mevsim”, “meslek” gibi temel başlıklara ayrılmış. Başlığın altında o grupta yer alan bir kelime, onun görseli ve nasıl anlatılacağına dair bilgiler bulunuyor. Örneğin, çektiğimiz kartta “Hayvan” başlığı altında “balık” ve onun altında da “İpucu” olarak “Ağ” ve “Olta” yer alıyor. 3-6 yaş grubunda yetişkin oyuncu, kart üzerindeki görseli bu ipuçlarını kullanarak anlatır, çocuk da tahmin etmeye çalışır. Her iki ipucundan yararlanıldığı halde tahmin edemezse, kelimenin yer aldığı meslek, hayvan veya meyve gibi grup başlığı da söylenebilir. Bu versiyonunda oyun, kartlar bitene kadar devam eder.

Oyunun 7 yaş üzeri olan ve grupla oynanabilecek versiyonunda ise amaç, kartlarda bulunan ana görseli “ipucu” başlığı altında verilen yardımcıları kullanmadan, yasaklı kabul ederek belirli bir süre içinde anlatmak. Bu nedenle oyuna başlamadan önce oyuncular ne kadar sürede anlatabileceklerinin kararını verirler. Gruplar takımlara ayrıldıktan sonra bir grubun oyuncusu kendi grubuna kelimeyi anlatırken rakip takımın oyuncusu kelimeyi ve süreyi kontrol eder, söylenmemesi gereken bir kelime kullanılırsa itiraz eder ve kartı kendi takımına kazandırır. Oyunun sonunda en fazla karta sahip olan grup oyunu kazanır.

Ebeveyne Notlar

Karttaki kelimenin bir oyuncu tarafından anlatılıp diğer oyuncu tarafından tahmin edilmesine dayalı bir kart oyunu olan “Şimdi Anlat”, çocukların dikkat, düşünme, akıl yürütme, dil ve konuşma becerilerinin aktif kullanımını gerektiriyor.

Oyun 3-6 ile 7 yaş üstü olmak üzere iki farklı yaş grubunun gelişim özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiş. Küçük yaş grubuyla oynanan versiyonda bir yetişkin ipuçlarını kullanarak kelimeyi anlatıyor çocuk da tahmin ediyor. 7 Yaş üstü çocukların oynayacağı versiyonda ise gruplar oluşturulur ve ipuçlarını yasaklı kabul edip kullanmadan, belli bir süre içinde anlatmaya ve bilmeye çalışırlar. Bu versiyon takımlar halinde oynandığı için grup çalışması ve iş birliği ön plana çıkarak takım ruhunu geliştiriyor.

Çocuklar kartlardaki görselleri ipuçlarını kullanmadan anlatmak için düşünüyor ve kendi hayal gücünü kullanıyorlar. Diğer oyuncular da belirli bir süre içinde dikkatlerini odaklayıp hızlıca karar vermek için akıl yürütüyorlar. Bu sayede dil ve konuşma becerilerini geliştirebilirler.

Kartlardaki görseller çocukların kelimeleri rahatlıkla kavramalarına yardımcı olacak şekilde tasarlanmış. Ancak kartlar ince olduğu için kolaylıkla kıvrılıp, koparılabilir. Çocuğunuzu yaşına bağlı olarak kartları ısırmaması ve yutmaması konusunda dikkatli olması için uyarmanızda fayda var.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunun 3-6 yaş versiyonunda kelimeleri yetişkinlerin anlatması öneriliyor. Ancak çocukların da karttaki ipuçlarını kullanarak ya da kendi yöntemleriyle anlatmaya teşvik edilebilir. Bu sayede çocuğunuzun akıl yürütme ve kendini ifade etme becerilerinin gelişimini destekleyebilirsiniz.

7 yaş üstü çocuklar oynarken, kendi grupları içinde rakiplerinin anlatmasını istedikleri kelimeleri belirleyebilirler. Daha sonra sırayla rakip takımın anlatıcısına anlatmasını bekledikleri kelimelerden bir tanesini söyleyip, belli bir süre içinde onu anlatmasını isteyebilirler.

Daha küçük yaş gruplarında en az iki veya üç kart seçerek; büyük yaş gruplarında ise daha fazla rastgele kart seçerek tüm kartlardan bir hikâye oluşturmalarını isteyebilir, bu sayede hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine katkı sağlayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun