Kutu Oyunu
SET

SET

5 star 5 star

7 + Yaş

Kutu Oyunu

Kartlar üzerindeki görselleri, ortak ve farklı özellikleri bakımından gruplamaya dayalı; dikkat, görsel hafıza ve akıl yürütme becerilerinin gelişimini destekleyen, ailece oynanabilecek ödüllü bir oyun.

Künye

  • Tür : Eğitim, Bulmaca
  • Ortalama Oyun Süresi : 20-25 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : Her Sayıda Oyuncuyla Oynanabilir
  • Komponentler/Unsurlar : 81 Adet Oyun Kartı, Kuralların Anlatıldığı Oyun Kılavuzu
  • Geliştirici : Set Game/ Cannei

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Dikkat
Oyuncuların, yere açılan 12 kart içinden 3’lü setler oluşturup puan kazanabilmek veya yanlış setlerle puan kaybetmekten kaçınmak için tüm kartları dikkatle incelemeleri ve bunu da olabildiğince hızlı yapmaları gerekiyor.
Oyuncular, kartlardaki görsellerin şekillerine, desenlerine, sayılarına ve renklerine göre setler oluşturabilmek için görsellerin ortak özelliklerini ya da farklılıklarını ayırt edebilmeliler. Hangi kartların bir araya gelerek 3’lü set oluşturabileceğini anlamak için düşünmek ve akıl yürütmek gerekiyor.
Kartların üzerinde bulunan görseller arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tespit etmek, görsel hafıza becerisinin gelişimini destekliyor.

Oyun Hakkında

Görsel algıyı besleyebilecek, 25’in üzerinde ödüle sahip bir kutu oyunu olan Set, üçlü eşleştirmeye dayalı, eğlenceli bir kart oyunu.

Oyun; şekil, desen, renk ve sayı bakımından değişkenlik gösteren görsellerin yer aldığı 81 adet oyun kartı ile oynanıyor. Kartların üzerinde oval, kıvrımlı veya baklava dilimli şekiller yer alıyor. Her kart bir, iki veya üç şekil içeriyor. Şekillerin içi boş, dolu veya çizgili desenli olabiliyor. Renkleri ise kırmızı, mor veya yeşil. Oyunda hedef, masanın üzerine açık olarak yerleştirilmiş olan 12 kartın içinden özellikleri benzer olan ya da aralarında hiç benzerlik bulunmayan 3 kartı bularak bir set oluşturabilmek.

Doğru bir set oluşturabilmek için kartın üstündeki görsellerin şekil, renk, desen ve sayı özelliklerinden birinin her üç kartta da birebir aynı olması veya tamamen farklı özelliklerden oluşması gerekli. Örneğin; 3 kartta da kırmızı renkte 2 adet oval şekil varsa ve bu şekillerin desenleri farklı ise, bu bir settir. Şekillerin 2’si yeşil 1’i kırmızı ise, bu bir set değildir.

6’ya kadar kişiyle oynanabilen oyunda, bir kişi dağıtıcı olarak seçilir. Bu kişi kartları karıştırıp, içlerinden 12 tanesini açık olarak masanın üzerine yerleştirir. Kalan kartları deste halinde yanına koyar. Oyunda sıra yoktur. Oyuncular 12 adet kart içinden 3 karttan oluşan setleri bulmaya çalışırlar. Seti bulan oyuncu, tüm oyuncuların duyabileceği şekilde ‘set’ der ve oyun alanında bulduğu bütün 3’lü setleri toplar. Bulunan setler diğer oyuncular tarafından kontrol edilir. Eğer doğru ise, seti bulan oyuncu kartları alır ve oluşturduğu set başına 1 puan kazanır. Dağıtıcı, masada toplam 12 adet kart olacak şekilde, desteden tekrar kart koyar. Oyuncu, ‘set’ dedikten sonra bir set oluşturamaz ya da oluşturduğu set doğru olmazsa, 1 puan kaybeder ve set oluşturmaya çalıştığı 3 kartı masaya geri koyar.

Ortaya yerleştirilen 12 kartın içinde oluşturulabilecek bir set yoksa, dağıtıcı masaya 3 kart daha koyar. Bir set bulunduğunda, bu 3 kartın yerine masaya tekrar kart konmaz, böylece oyun alanındaki kart sayısı tekrar 12’ye eşitlenmiş olur. Oyun deste bitene kadar devam eder. Set oluşturulamayan kartlar oyun alanında kalır. Her oyuncunun oluşturduğu toplam set sayısına bakılarak puanlar hesaplanır. En yüksek puana sahip oyuncu oyunu kazanır.

Oyun tek oyuncuyla oynanırken, oyuncu 12 adet kartı masaya dizer. Aynı şekilde 3 karttan oluşan setler oluşturmaya çalışır. Aldığı kart sayısı kadar masaya kart koyar. 12 kart içinden set oluşturamazsa, masaya 3 tane daha kart koyar ancak buna karşılık hanesine ceza puanı olarak eksi 1 puan yazar. Oyunu kazanmak için masada kalan 12 karttan bir set oluşturarak ceza puanını silmek zorundadır.

Ebeveyne Notlar

‘Set’ dikkat, görsel hafıza ve akıl yürütme becerilerinin aktif şekilde kullanıldığı, ailece oynanabilecek ödüllü bir oyun.

Oyunda şans faktörüne yer yok. Her oyuncu, yalnızca kendi becerisi sayesinde oyunda ilerleyebiliyor. Oyuncuların akıl yürütme ve görsel hafıza becerilerini kullanarak şekilleri hem ortak özellikleri hem de farklılıkları bakımından inceleyerek 3’erli setler halinde bir araya getirmeleri ve bunu da rakiplerinden önce yapmaları gerekiyor. Diğer oyunlardan farklı olarak, oyuncuların sırayla hareket etmeleri ya da birbirlerini beklemeleri gerekmiyor.

Oyunu oynayacak çocuklar, başlangıçta kuralları ve setleri hangi özellikleri esas alarak oluşturacaklarını anlamakta biraz zorlanabilirler. Özellikle kartları farklılıkları bakımından bir araya getirmek, benzerliklerden yola çıkarak bir set oluşturmaya göre çok daha zorlu olabilir ve çocuklar biraz daha uzun zamana ihtiyaç duyabilirler. Çünkü hafızamız, görsel olarak ortak özellikleri çok daha hızlı tespit edebiliyor.

Eğitici ve aynı zamanda oynaması oldukça eğlenceli olan bu oyun, 25’ten fazla ‘en iyi oyun’ ödülü almış. Çocuklarının dikkat ve görsel hafıza becerilerinin gelişimini desteklemek isteyen aileler için iyi bir tercih olabilir.

Oyun kartları, dayanıklı kalın kâğıt malzemeden üretilmiş. Kuralları anlatan oyun kılavuzu doğru ve yanlış eşleştirmelerin görsel örneklerini sunarak anlaşılır şekilde hazırlanmış.

Oyunun dijital versiyonu da bulunuyor. Kutu oyununu satın almadan önce, çocuğunuzla birlikte https://www.setgame.com/set/puzzle adresinden oyunu inceleyebilirsiniz. Dijital versiyonda, oyun tek kişiyle oynanıyor ve oyuncudan kendisine verilen şekillerden setler oluşturması bekleniyor. Her oyunda toplam kaç set oluşturulabileceğinin bilgisi paylaşılıyor. Bu setler günlük olarak da yenileniyor. Oyuncu, tüm setleri eksiksiz tamamladığında oyun sona eriyor. Yanlış kartlardan bir set oluşturduğunda ise, bunun bir set olmadığı uyarısı yapılıyor. Bunun üzerine oyuncu doğru çözüme ulaşmak için yeni denemeler yapabilir. Yapamadığı takdirde çözümünü ertesi gün, oyun doğru eşleşmeleri yayınlanınca öğrenebiliyor. Oyun bu özelliğiyle oyuncuyu günlük egzersizler yapmaya ve doğru setleri oluşturana kadar becerilerini tekrar tekrar kullanmaya yönlendiriyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyundaki kartları ve oyun kılavuzunu çocuğunuzla birlikte incelemeniz, onun oyuna olan merakını arttırabilir.

Üçlü eşleştirmelerin doğru örneklerini oyun kartlarını kullanarak göstermeniz, çocuğunuzun oyuna daha hızlı alışmasını sağlayabilir. Bunun için oyunun başlangıcında sadece içi dolu sembollerin olduğu kartları kullanarak bir deste oluşturabilir ve desen şartını ortadan kaldırabilirsiniz. Çocuğunuz setleri oluştururken daha az şartı yerine getirmeye çalışacağı için daha az zorlanacaktır. Bir seti kolayca oluşturmaya başladığında, orijinal oyunu oynamaya başlayabilirsiniz. Bu versiyon da zor gelirse, oyunu ikişer kişilik takımlar halinde oynayarak set oluşturma sırasında destek olabilir ve oyuna adaptasyonunu kolaylaştırabilirsiniz.

Çocuğunuz oyun sırasında yanlış eşleştirme yaptığını kabul etmeyebilir ya da sürekli kazanmak isteyebilir. Bu durumda kuralların her oyuncu için geçerli olduğunu, onun da herkes gibi kurallara uyması gerektiğini hatırlatabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun