Kutu Oyunu
Şampiyon Kartlarım - Dünya Ülkeleri

Şampiyon Kartlarım - Dünya Ülkeleri

5 star 5 star

9 + Yaş

Kutu Oyunu

Çocukların, kıtalar ve dünya ülkeleriyle ilgili bilgilerini ölçebilecekleri ve genel kültürlerini geliştirmelerini sağlayabilecek eğlenceli ve öğretici bir kart oyunu.

Künye

  • Tür : Eğitim, Genel Kültür
  • Ortalama Oyun Süresi : Süre Sınırı Yok
  • Oyuncu Sayısı : Her Sayıda Oyuncuyla Oynanabilir
  • Komponentler/Unsurlar : 6 Ayrı Kategoride Toplam 50 Adet Oyun Kartı
  • Geliştirici : ODTÜ Yayıncılık

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Genel Kültür
Çocuklar, kıtalar ve kutuplardaki ülkelerle ilgili yeni bilgiler öğrenebilir; ülkelerin başkentleri, sanat eserleri, bölgeye özgü canlıları, yemekleri, para birimleri, sınırları, mimari yapıları ve doğal güzellikleri konusunda genel kültürlerini geliştirebilirler.

Oyun Hakkında

‘’Şampiyon Kartlarım’’ 10 farklı temadan oluşan bir oyun serisi. Her bir seri, dünyadaki anıtlardan uzaya, dinozorlardan çiftlik hayvanlarına, tarih öncesi insanlardan insan vücuduna kadar farklı konularda ve farklı seviyelerde, çocukların yeni bilgiler edinebilecekleri sorular ve cevaplarını içeriyor.

Serideki “Şampiyon Kartlarım-Dünya Ülkeleri” oyunu, dünya ülkeleriyle ilgili ilginç bilgileri test etme ve öğrenme fırsatı sunuyor. Oyununun amacı, kartlar üzerinde yer alan sorulara doğru yanıt vererek en çok puanı toplamak. Oyunda herhangi bir süre sınırı yok ve her sayıda oyuncuyla oynanabiliyor.

Kutu oyununda 6 farklı kategoride toplam 50 adet oyun kartı bulunuyor. Kategoriler ‘Kıta: Avrupa”, ‘’Kıta Asya’’, ‘’Kıta: Amerika’’, ’’Kıta: Afrika‘’, ‘’Kıta: Okyanusya’’ ve ‘’Kıta: Kutuplar’’ olarak isimlendirilmiş. Her bir kategorinin kartları farklı renklerle ayrıştırılmış. Her bir kart o kategoriye ait bir ülkeyi temsil ediyor ve sayıları kıtalara göre farklılık gösteriyor. Kartın ön yüzünde o ülkeyle ilgili 3 soru yer alıyor. Sorular acemi, amatör ve uzman olmak üzere zorluk derecelerine göre üçe ayrılıyor. Sorulardan bazıları iki veya üç seçenekli çoktan seçmeli yanıtlar içeriyor. Kartların arkasında ise soruların cevapları yer alıyor. Ayrıca ‘’Ek Bilgi’’ başlığı altında bu ülkelerle ilgili kısa bilgiler veriliyor.

Acemi düzeyindeki sorulara verilen her doğru cevap 1 puan, amatör düzeyindeki sorular 2 puan, uzman düzeyindeki sorular ise 3 puan kazandırıyor. Karttaki tüm soruların doğru cevaplanması halinde ise 50 puanlık bonus puan kazanılıyor. Oyunun sonunda en çok puanı alan kişi oyunu kazanıyor.

Ebeveyne Notlar

Şampiyon Kartlarım-Dünya Ülkeleri, çocukların genel kültür gelişimini destekleyebilecek eğitici ve eğlenceli bir kart oyunu.

Çocuklar ülkelerin hangi kıtalarda bulunduğu, bayrakları, başkentleri, mimari yapıları, doğal güzellikleri, para birimleri ve yemekleri gibi birçok konuda yeni bilgiler öğrenebilirler. Oyun, hem coğrafi bilgisini geliştirmeye ihtiyaç duyan hem de bu konulara meraklı olan çocuklar için keyifli ve öğretici bir fırsat sunuyor.

Oyundaki sorular coğrafya ve genel kültür bilgisi gerektiriyor. Bazı sorular çocukları biraz zorlayabilecek nitelikte. Örneğin ‘‘Portekiz’de en çok hangi balık tüketilir?’’, ‘’Efsaneye göre, Roma’yı kuran iki kişi kimdir?’’, “Mauritius hangi okyanusta bulunur?” gibi bazı sorular önerilen yaş grubundan daha büyükler için uygun.

Oyunun kuralları oldukça basit ve anlaşılır. Kartlarda çocukların ilgisini çekebilecek ve ülkeleri temsil eden doğa, hayvan, mimari yapı ve şehir görsellerine yer verilmiş. Kartların farklı renklerde tasarlanması, çocukların kıtaları farklı özellikleriyle zihinlerinde ayrıştırmalarına destek verebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla birlikte oyun kartlarına göz gezdirebilir ve kartlarda yer alan ülkelerden hangilerini ziyaret etmek istediği, ülkelerle ilgili en çok hangi bilgilerin dikkatini çektiği gibi konularda sohbet edebilirsiniz.

Bazı sorular çocuklar için zorlayıcı olabilir. Bu durumda çocuğunuza yeni bir bilgi öğrenmenin oyunda puan kazanmaktan daha önemli olduğunu söyleyebilir ve onu yeni bilgiler edinmeye teşvik edebilirsiniz.

Çocuğunuzla kartların arka yüzündeki ek bilgileri birlikte okuyabilir, öğrendiği yeni bilgileri daha iyi kavrayabilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun