Kutu Oyunu
Şampiyon Kartlarım - Çiftlik Hayvanları

Şampiyon Kartlarım - Çiftlik Hayvanları

5 star 5 star

7 + Yaş

Kutu Oyunu

Çocukların, çiftlik hayvanları ve ürünlerine yönelik bilgilerini test edebileceği ve bu konularda yeni bilgiler öğrenebilecekleri eğlenceli ve öğretici bir kart oyunu.

Künye

  • Tür : Eğitim, Genel Kültür
  • Ortalama Oyun Süresi : Süre Sınırı Yok
  • Oyuncu Sayısı : Her Sayıda Oyuncuyla Oynanabilir
  • Komponentler/Unsurlar : 5 ayrı kategoride toplam 50 Adet Oyun Kartı
  • Geliştirici : ODTÜ Yayıncılık

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Hayvanlar
Çocuklar; keçi, misk ördeği, Afrika bufalosu gibi ülkemizdeki ve dünyadaki çiftlik hayvanları ya da hindi, sülün, tavus kuşu, beç tavuğu gibi kümeste yaşayan hayvanlar hakkında bilgililer edinebilirler.
Çocuklar; süt, peynir ve yumurta gibi çiftlik ürünleri veya dünyada en çok peynir tüketen ülke, kaç farklı peynir türü olduğu, bir koyunun kaç dakikada kırpıldığı gibi ilginç bilgilerle genel kültürlerini geliştirme şansı bulabilirler.

Oyun Hakkında

Şampiyon Kartlarım-Çiftlik Hayvanları, oyuncuların kartlar üzerinde yer alan çiftlik hayvanları ve ürünleriyle ilgili soruları bilmeye çalıştıkları eğitici bir oyun.

Şampiyon Kartlarım; ‘Dünya Ülkeleri’, ‘Dünyadaki Anıtlar’, ‘Tarih Öncesi İnsanları’, ‘Uzay’, ‘Hava’, ‘İnsan Vücudu’, ‘Çiftlik Hayvanları’, ‘Koruma Altındaki Hayvanlar’, ‘Su’ ve ‘Dinozorlar’ olmak üzere 10 farklı temaya sahip serilerden oluşuyor. Oyunlar; dünyadaki ülkelerden uzaya, soyu tükenmekte olan hayvanlardan insan vücuduna kadar çocukların farklı alanlarda yeni bilgiler edinmelerine yardımcı olabilecek sorular içeriyor.

Oyunda amaç, kartlar üzerindeki sorulara doğru cevaplar vererek en çok puanı toplayan oyuncu olmak. Herhangi bir süre sınırı yok ve her sayıda oyuncuyla oynanabiliyor. Kutu içeriğinde, 5 farklı kategoriye ayrılmış toplam 50 adet oyun kartı bulunuyor. Kategoriler ise ‘Çiftlik Hayvanları’, ‘Dünyadaki Çiftlik Hayvanları’, ‘Çiftliğin Yavru Hayvanları’, ‘Kümes Hayvanları’ ve ‘Çiftlik Ürünleri’ olarak isimlendirilmiş ve her bir kategori farklı bir renkle ayrıştırılmış. Kartların ön yüzünde bu kategorilere ait bir hayvan ya da ürünle ilgili 3 soru yer alıyor. Sorular zorluk düzeyine göre; ‘acemi’, ‘amatör’ ve ‘uzman’ olarak üçe ayrılmış. Cevaplar kartların arka yüzünde verilmiş. Cevapların hemen altına da, ‘Ek Bilgi' başlığıyla, bu hayvan ya da ürünle ilgili kısa bilgilendirici açıklamalara yer verilmiş. Acemi düzeyindeki sorular 1 puan, amatör düzeyindeki sorular 2 puan, uzman düzeyindeki sorular ise 3 puan kazandırıyor. Aynı kategorideki tüm soruların doğru cevaplanması halinde 50 puan değerinde bonus puan alınıyor. Oyunun sonunda en çok puanı toplayan kişi kazanıyor.

Ebeveyne Notlar

Şampiyon Kartlarım-Çiftlik Hayvanları, çocukların bu alanda genel kültür gelişimini destekleyebilecek eğlenceli bir kart oyunu. Bir yandan çocukların bilgilerini test ederken, bir yandan da yeni bilgiler edinmelerine katkı sağlıyor.

Acemi ve amatör kategorisindeki sorular genel anlamda biraz düşünerek doğru cevaplanabilecek sorularken, uzman kategorisindeki sorular daha zor ve belirli düzeyde bir genel kültür bilgisi gerektiriyor. Çocuklar Bardo, Alpaka, Beç Tavuğu gibi hiç bilmedikleri hayvanlarla ilgili soruları cevaplamakta biraz zorlanabilirler.

Soruların zorluk seviyelerine göre ayrılmış olması; kolay soruları cevapladıkça zor sorular konusunda çocukların motivasyonlarını ve cesaretlerini artırmak açısından yararlı olabilir. Cevaplayamadıklarını merak ederek, yeni bilgiler öğrenebilirler. Oyun aracılığıyla tepeli deve kuşlarının saatte ne kadar hızla koşabileceği, bizonların boyunun kaç metreye kadar ulaşabileceği ya da Afrika Bufolosu’nun otçul bir hayvan olup olmadığına dair birçok yeni bilgi öğrenebilirler.

Oyun dayanıklı malzemelerden üretilmiş. Çiftlik hayvanları ve ürünlerinin görsellerinde hem gerçek görüntüler hem de illüstrasyonlara yer verilmiş.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza kartların altında yer alan ek bilgilerden hangilerini daha önceden bildiğini, hangilerini ilk defa duyduğunu sorabilir ve bunlar üzerine sohbet edebilirsiniz.

Birlikte oyun kartlarına göz gezdirerek en çok hangi hayvanın ilgisini çektiğini ve nedenini sorabilir, kartlar üzerinde yer alan hayvanlar ve çiftlik ürünleriyle ilgili sohbet edebilirsiniz.

Zorlandığını ve motivasyonunun düştüğünü hissederseniz, bazen hepimizin cevabını bilmediği soruların olabileceğini, bu durumun oldukça normal olduğunu anlatabilir ve yeni bir bilgi öğrenmenin bir sorunun cevabını bilmekten daha önemli olduğunu söyleyebilirsiniz.

Rekabeti artırmak ve oyunu daha eğlenceli hale getirmek için, oyunu grup halinde oynayabilir ve süre sınırı ekleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun