Kutu Oyunu
Reversi

Reversi

5 star 5 star

5 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların, belirli kurallar çerçevesinde rakiplerinin taşlarını ele geçirerek bütün oyun alanına hâkim olmaya çalıştıkları; dikkat, strateji ve planlama gerektiren bir zekâ oyunu.

Künye

  • Tür : Eğitici, Zekâ Oyunu, Strateji
  • Ortalama Oyun Süresi : 15 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 1 Adet Oyun Tahtası, 64 Adet Çift Taraflı Taş, 1 Adet Kullanma Kılavuzu
  • Geliştirici : Curious

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Oyuncunun, rakibinin taşlarını ele geçirip oyun alanını olabildiğince kendi taşlarıyla kaplamak için en kazançlı hamleyi belirlemesi gerekiyor. Bunun için taşların mevcut konumları üzerine düşünmek, rakibinin hareketlerini tahmin etmek ve en uygun hamleyi planlamak oldukça önemli.
Diğer oyuncunun hamlelerini dikkatle takip etmek, olası hamlelerini tahmin etmek ve farklı stratejiler üretmek için dikkatli olmak büyük önem taşıyor.
Taşlar yerleştirilirken farklı stratejiler ve senaryolar üretilmesi ve en kazançlısına karar verilmesi planlama ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekler.

Oyun Hakkında

Reversi, iki kişi arasında oynanan bir zekâ ve strateji oyunu. Amaç, rakibin taşını kendi taşlarının ortasına alıp kendi rengine çevirerek oyun alanına olabildiğince hâkim olmak.

Oyun, üzerinde 64 adet küçük karenin yer aldığı bir oyun tahtasında oynanır. Bir yüzü siyah diğer yüzü beyaz renkli olan 64 adet oyun taşı 32’şer adet olacak şekilde oyuncular arasında paylaşılır. Oyunculardan biri beyaz, diğeri ise siyah rengi seçer. Oyun alanının merkezindeki 4 kareye 2 siyah ve 2 beyaz taş çapraz şekilde yerleştirilir. İlk hamleyi siyah rengi seçen oyuncu yapar. Ortadaki 4 taşın yanına, rakibinin taşını araya alıp ele geçirecek şekilde çapraz, dikey ya da yatay biçimde kendi taşını yerleştirir. Oyuncu rakibin taşını ele geçirebilecek herhangi bir hamle yapamayacaksa pas der ve rakibi oynamaya devam eder.

Oyunda, daha az sayıda taşla çevirme imkânı olduğu için rakip oyuncunun taşını kendi rengine çevirmenin zor olduğu köşelere taş koymak stratejik önem taşıyor. Ancak oyunda taşlar sadece diğer taşların yanına gelecek şekilde yerleştirilebildiği için köşelere hızlıca ulaşabilecek bir plan ve strateji geliştirmek gerekiyor. Eldeki taşların tamamı alana yerleştirildiğinde en fazla taşı olan oyuncu kazanıyor. 

Ebeveyne Notlar

Reversi; strateji ve zekâ oyunlarını seven çocukların keyif alarak oynayabilecekleri bir oyun. Kuralları ve mantığı çok basit olsa da dikkatli olmak, strateji üretmek ve planlama yapmak o kadar da kolay değil.

Rakibin taşlarını ele geçirmek için oyuncunun kurallar çerçevesinde en kazançlı hamleyi belirlemesi gerekiyor. Bunun için hem taşların tahtadaki konumlarını hem de rakibinin sonraki olası hamlelerini tahmin etmek oldukça önemli. Oyun bu yönleriyle dikkat, akıl yürütme, problem çözme, plan yapma ve strateji oluşturma becerilerini geliştirebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyuna başlamadan önce oyunun amacını, kurallarını ve taşların nasıl hareket edeceğini açıklayarak çocuğunuzun oyuna hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Reversi, farklı stratejiler üretmeyi gerektiren bir oyun olduğu için çocuğunuzun zihinsel becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak farklı stratejiler öğretebilirsiniz.

Çocuklar hamlelerini düşünmek ve karar vermek için zamana ihtiyaç duyabilirler. Sabırlı olmalı ve çocuğunuza ihtiyacı olan zamanı vermelisiniz. Aceleci olmanız, çocuğunuzu öfkelendirebilir ya da kendini yetersiz hissettirebilir.

Oyunda bir kazanan ve bir kaybeden olacağı için çocuğunuzun kaybetmeyi öğrenmesine ve kabul etmesine yardımcı olmak amacıyla ona kaybetmenin oyunun doğal bir parçası olduğunu anlatabilirsiniz.

Daha eğlenceli hale getirmek ve rekabeti artırmak için oyunu ailece oynayabilir, süre sınırı ekleyebilir veya kazanan için farklı ödüller belirleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun